Pięć rzeczy, których nie należy mówić kobiecie w ciąży

Jeśli podejrzewasz lub wiesz, że kobieta, z którą rozmawiasz, jest w ciąży, lepiej bardzo uważaj na to, co mówisz. O gafę naprawdę nie jest trudno, a czasem słowami można sprawić niemałą przykrość osobie spodziewającej się dziecka. Oto przegląd najbardziej nietrafionych, obraźliwych lub zwyczajnie głupich zdań wypowiadanych na widok koleżanek w ciąży.

To bliźniaki?

To pytanie najczęściej zadawane jest przyszłym mamom, których brzuch przybiera spore rozmiary. A skoro żadna kobieta, jak powszechnie wiadomo, nie lubi, gdy podkreśla się jej obfite kształty, nawet jeśli wynikają one z ciąży – lepiej darujcie sobie te domysły.

Polecane wideo:

Mogę pogłaskać?

Pytanie o możliwość dotknięcia, pogłaskania czy poklepania brzucha w ciąży to zmora bardzo wielu kobiet. Trudno powiedzieć, dlaczego wielu ludzi uważa, że stan błogosławiony uprawnia do dotykania tak intymnej części ciała człowieka, jaką jest brzuch. Trudno cokolwiek doradzić przyszłym mamom w tej sprawie. Wiadomo, że odmowa i ostentacyjne „nienawidzę, gdy ktoś dotyka mojego brzucha” spowodują obruszenie. W tym przypadku radzimy raczej pytającemu, żeby zastanowił się, czy rzeczywiście jest z przyszłą mamą w tak bliskich relacjach, żeby głaskać ją po brzuchu.

Planowałaś?

Cóż można odpowiedzieć na tak postawione pytanie… No, chyba nic. Tak więc lepiej po prostu puścić je mimo uszu lub skwitować uśmiechem wyrażającym politowanie. Zadający takie pytanie na pewno na nie zasługuje.

Ciąża bez objawów – jak to możliwe?

Brak miesiączki, wymioty, nudności, zwiększony apetyt, bolące piersi – między innymi po tych objawach można poznać, że kobieta jest w ciąży. Są jednak...

Znowu chłopiec/dziewczynka…

Ta smutna reakcja kierowana jest zwykle pod adresem rodziców mających już przynajmniej jedno dziecko. Podstawą jest założenie, że posiadanie dwojga dzieci tej samej płci jest jakimś strasznym dramatem. Pochodną tej tezy jest założenie, że każda mama pragnie mieć córkę, a każdy ojciec marzy o synu. Tak więc, gdy na pytanie "chłopiec czy dziewczynka" przyszła mama odpowie "chłopiec" – może się spodziewać reakcji typu "no cóż, niestety, może następnym razem się uda…"

Boisz się porodu?

Jeśli nawet strach przed porodem do tej pory ci nie towarzyszył, to na pewno po tym dramatycznym pytaniu zacznie. Ale… jakby to powiedzieć – chyba i tak musi urodzić swoje dziecko, więc po co w ogóle zadawać jej to pytanie?

Listę głupich reakcji na ciążę i nieprzemyślanych pytań, na które nie wiadomo co odpowiedzieć, można by ciągnąć jeszcze długo. Namawiamy jednak wszystkich pytających do rozwagi, a kobiety w ciąży do tego, aby przyjmować uwagi innych z dystansem.

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Ciaza

Jadziagabi • ostatni post 2 tygodnie temu

1
Artykuły Emocje w ciąży
Emocje w ciąży

Obawy w ciąży

Obawy w ciąży

Ciąża to okres huśtawki hormonalnej, więc twoje emocje mogą być nieadekwatne do sytuacji. Jeśli sobie z nimi nie radzisz, poszukaj profesjonalnej pomocy.

Emocje w ciąży

Pierwsze dziecko

Pierwsze dziecko

Oczekiwanie na pierwsze dziecko jest niesamowitym przeżyciem.

Emocje w ciąży

Sny w czasie ciąży

Sny w czasie ciąży

Sny w ciąży u większości kobiet są dużo bardziej szczegółowe, pełne kolorów i smaków, emocji - pozytywnych i negatywnych.

Emocje w ciąży

Obawy przed ciążą i porodem

Obawy przed ciążą i porodem

Ciąża jest dla każdej kobiety wyjątkowa i niezwykła. Z kolei poród często kojarzy się z bólem oraz strachem. Co możesz zrobić, żeby to negatywne uczucie zmienić?

Emocje w ciąży

Ciąża w czasie zimy

Ciąża w czasie zimy

Synoptycy prześcigają się w coraz dramatyczniejszych prognozach na zimę 2010/2011. Zimno i straszno robi się już od samego słuchania, a przecież siedzę w ciepłym domu z gorącą herbatą, a przez okno zagląda jesienne słońce.

Emocje w ciąży

Najczęstsze błędy popełniane przy wyborze imienia dla dziecka

Najczęstsze błędy popełniane przy wyborze imienia dla dziecka

Wybór imienia dla dziecka Imię to coś oczywistego, ale przy tym stanowi element naszej tożsamości. Rodzice powinni zatem nadawać je swoim dzieciom z rozwagą i po długim zastanowieniu. Tu nie ma miejsca na modę lub chwilową fascynację. Imię podlega ochronie...

Emocje w ciąży

Jak radzić sobie ze stresem w ciąży?

Jak radzić sobie ze stresem w ciąży?

Słuchaj swojego ciała Ciąża to stan wyjątkowy dla kobiety, który trudno trafnie porównać z czymkolwiek innym. Twoje ciało ulega kolejnym zmianom (...) . I to pod bardzo różnymi względami. Fit mamy Mamy, które ćwiczą w czasie ciąży...

Emocje w ciąży

Uczucie depresji w czasie ciąży

Uczucie depresji w czasie ciąży

Rozpoznanie depresji w ciąży nie należy do najłatwiejszych zadań. Jak bowiem odróżnić naturalne zmiany nastroju u kobiety, wywołane burzą hormonów w czasie ciąży, od klinicznej postaci depresji?

Emocje w ciąży

Uczucie strachu w czasie ciąży

Uczucie strachu w czasie ciąży

Strach w ciąży to stan, którego doświadcza wiele przyszłych mam. Niejednokrotnie lęki i obawy biorą górę nad radością z oczekiwania na narodziny dziecka. Zamiast euforii, kobietę przepełnia niepewność i strach.

Emocje w ciąży

W oczekiwaniu na dzidziusia

W oczekiwaniu na dzidziusia

Oczekiwanie na potomstwo i snucie planów z nim związanych jest ekscytujące zarówno dla przyszłej mamy, jak i dla ojca.