Trwa ładowanie...

Ozdoby choinkowe rodem z PRL. Ty też je pamiętasz?

Gdy wspominasz swoje święta, co pamiętasz? Choinkowe lampki z klipsem, mocowane do gałązek drzewka? A może bombki w kształcie grzybków lub kolorowe sopelki i – przede wszystkim – pajacyki z ozdobnych drucików? Choć z dzisiejszego punktu widzenia patrząc ozdoby te nie wyglądały estetycznie, była w nich jakaś magia i klimat. Niestety, po wielu z nich zostały tylko wspomnienia. Dzisiaj dzieci takich ozdób już nie znają.

Zobacz film: "W jaki sposób zmienia się zachowanie dziecka od drugiego roku życia?"

1. Moc wspomnień

Pamietam, jak dzisiaj. Do domu wchodzi tata z ogromnym, cudnym, pachnącym lasem drzewkiem. Jeszcze tylko montaż w stojaku i będzie można stroić. Wyciągamy więc w mamą we wspomnieniach ogromne pudło z piwnicy. Tachamy je do mieszkania. Wyjmujemy najpiękniejsze w życiu bombki, ozdoby, łańcuchy, szyszki, jabłka, orzechy. W tle krząta się tata, zawiązując nici na długich cukierkach – rzeczy, bez której świerk nie stałby się choinką.

Przeczytaj koniecznie

Miałam wtedy może 10 lat. Już kilka dni przed uroczystym ubieraniem choinki robiłam łańcuchy z bibuły lub papieru kolorowego. Dumna zawieszałam je na drzewku. To był mój osobisty wkład.

Ciekawostki o imionach postaci związanych ze świętami Bożego Narodzenia
Ciekawostki o imionach postaci związanych ze świętami Bożego Narodzenia [7 zdjęć]

Maria, Gabriel, Adam czy Ewa? W święta Bożego Narodzenia te imiona odmieniamy przez wszystkie przypadki....

zobacz galerię

Gdy dzisiaj patrzę na zdjęcia z tamtych lat i to, co na nich widzę, odnoszę to rzeczywistości – wydają mi się okropnie kiczowate. Te muchomorki, te pajacyki z powyginanymi rękami i nogami. Te bombki z grubego szkła – mało estetyczne. Szczyt kiczu. A potem przypominam sobie ile emocji one we mnie wzbudzały. I łapię się na tym, że wzbudzają do tej pory.

bornintheprl.pl
bornintheprl.pl

Dzisiejsze dzieci nie znają już takich ozdób. Bombki są zwyczajnie okrągłe, owszem - kolorowe i ładne, ale jednak robione według takiego samego klucza.

2. Powrót do przeszłości

zakładam się, że też tęsknisz za tamtymi, beztroskimi czasami, gdy święta Bożego Narodzenia okraszone były spokojem, radością, beztroską i głośnym śmiechem.

pewex.pl
pewex.pl

Też spoglądasz na choinkę i wymieniasz osoby, przy których rozpakowywałeś prezenty. I czasami popłynie ci łezka po policzku, gdy przypomnisz sobie, że tych osób już nie ma.

Archwum prywatne
Archwum prywatne

Ale są ozdoby! Tak, są! Moda na rzeczy rodem z PRL-u wraca ze zdwojoną siłą. Na mapach poszczególnych miast pojawiają się także lokale gastronomiczne o wystroju z tamtych czasów. Na portalach aukcyjnych kupimy stare bombki, figurki i łańcuchy. Nic, tylko korzystać. Tchnijmy w te przygotowania sentymentalnego ducha!

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.