Trwa ładowanie...

Ogrzewanie podłogowe a dzieci. Czy to dobre rozwiązanie?

Avatar placeholder
29.09.2021 13:51
Ogrzewanie podłogowe a dzieci. Czy to dobre rozwiązanie?
Ogrzewanie podłogowe a dzieci. Czy to dobre rozwiązanie? (Adobe Stock)

Podczas samodzielnego planowania pokoju dziecięcego, warto pomyśleć także nad technologicznymi rozwiązaniami już na etapie jego wykończenia. Wiele osób zastanawia się, czy ogrzewanie podłogowe w pokoju dziecka to dobry wybór. Kiedy instalacja jest prawidłowo wykonana, niesie ze sobą praktycznie same korzyści. Trzeba jednak wiedzieć, na co zwracać uwagę, decydując się ogrzewanie podłogowe w pokoju dziecięcym, aby cała konstrukcja działała prawidłowo i bezpiecznie.

spis treści

1. Ogrzewanie podłogowe w pokoju dziecka – sposób na utrzymanie właściwej temperatury

Miejsce, w którym dziecko jednocześnie śpi oraz bawi się w ciągu dnia, powinno być odpowiednio ogrzewane w miesiącach zimowych. Zapewnienie stałej temperatury w pokoju pozwala nie tylko na spokojny sen, ale także chroni dziecko przed niekorzystnymi czynnikami otoczenia:

  • przeciągi;
  • szkodliwe substancje;
  • zbyt duże różnice temperatur.
Zobacz film: "Ciekawe gry i zabawy dla całej rodziny"

Dobrze zaprojektowane i działające ogrzewanie podłogowe w pokoju dziecka to gwarancja bezpieczeństwa i komfortu każdego dnia oraz nocy. Komfort cieplny, jaki daje ta forma ogrzewania, sprawia, że zarówno podczas snu, jak i zabawy można zachować optymalne warunki wewnątrz pomieszczenia.

Ogrzewanie podłogowe stanowi ciekawą alternatywę dla zwykłych kaloryferów, które nadmiernie wysuszają powietrze, doprowadzając do zwiększonego gromadzenia się kurzu. Ciekawostką jest fakt, że ogrzewanie podłogowe w pokoju dziecka pozwala zapobiegać nawet niektórym chorobom górnych dróg oddechowych.

Ogrzewanie podłogowe - wodne, elektryczne czy powietrzne?
Ogrzewanie podłogowe - wodne, elektryczne czy powietrzne?

Sposób ogrzewania mieszkania czy domu jest kluczowym wyborem, jakiego trzeba dokonać bardzo często jeszcze

przeczytaj artykuł

2. Jak działa ogrzewanie podłogowe?

Ogrzewanie podłogowe w pokoju dziecka wbrew pozorom nie jest skomplikowaną konstrukcją, która wymaga zaawansowanych technologicznie rozwiązań. Do działania systemu wystarczy rozprowadzić instalację pod powierzchnią paneli lub płytek, a następnie podłączyć ją do sterownika elektrycznego z kompletem czujników.

W ten sposób ogrzewaniem podłogowym w pokoju dziecka można sterować tak, aby w pomieszczeniu panowała stała temperatura. Wpływa to nie tylko na wilgotność powietrza, ale także redukuje ryzyko pojawienia się pleśni na ścianach w wyniku dużych zmian temperatur.

3. Komfort termiczny – ogrzewanie podłogowe a dzieci

Istotne jest to, że w pokojach dziecięcych szczególnie w okresie grzewczym powinna panować stała temperatura. Warto zadbać o to, aby podłoga nie była nadmiernie zimna, gdyż jest to ulubione miejsce do zabawy każdego najmłodszego lokatora.

Czy stosowanie ogrzewania podłogowego jest w pełni bezpieczne? Rezygnując z grzejników na rzecz takiej formy grzewczej, nie należy obawiać się żadnych skutków ubocznych.

Oprócz tego, że tzw. podłogówka automatycznie dostosowuje swoją moc do ustalonej temperatury, dodatkowo pozwala utrzymać wilgotność powietrza na odpowiednim poziomie.

Pokój dziecięcy powinien mieć temperaturę około 26-30 stopni Celsjusza pod warunkiem poprawnie wykonanej instalacji grzewczej pod podłogą. Dziecko, które często bawi się na podłodze, nie ulegnie przegrzaniu, a w miesiącach zimowych nie będzie narażone na zmarznięcie.

Warto też wspomnieć o tym, iż ogrzewanie podłogowe w pokoju dziecka nie wytwarza ruchów konwekcyjnych powietrza, dzięki czemu kurz nie wzbija się ponad powierzchnię podłogi.

Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu? Prosty trik
Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu? Prosty trik

Ogrzewanie mieszkania powoduje, że zimą płacimy wyższe rachunki. Jednak czasem mimo korzystania z kaloryfera,

przeczytaj artykuł

4. Ogrzewanie podłogowe w pokoju dziecka – zalety stosowania

Można wyróżnić wiele zalet stosowania ogrzewania podłogowego w pokoju dziecięcym. Do głównych czynników, dla których warto zdecydować się na montaż grzewczych paneli podłogowych, zaliczamy:

  • odpowiednią ciepłotę podłogi;
  • brak efektu unoszenia się kurzu;
  • zachowanie właściwej wilgotności powietrza;
  • możliwość utrzymania stałej temperatury pomieszczenia.

To główne aspekty, które przekonują większość rodziców do zastosowania ogrzewania podłogowego w pokoju dziecka. Zdrowy rozsądek podpowiada, że ogrzewanie tego typu doskonale sprawdzi się zarówno w domach jednorodzinnych, jak i mieszkaniach, a w szczególności wszędzie tam, gdzie mieszkają dzieci.

Utrzymanie właściwej temperatury podłogi i całego pomieszczenia redukuje ryzyko podrażnień błony śluzowej górnych dróg oddechowych oraz możliwości przeziębienia, dlatego dobrym pomysłem jest inwestycja w ten sposób ogrzewania pomieszczeń.

Polecane dla Ciebie