Oddziały pękają w szwach. Ordynatorka: Walczę z całym światem

Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego alarmuje ws. zachorowań na ospę u dzieci. W 2023 roku wykryto 190 639 przypadków. Jednak w natarciu mamy również grypę, RSV i COVID-19. - Rodzice ze łzami w oczach proszą mnie, bym przyjęła ich dzieci na oddział - mówi dr Lidia Stopyra, pediatra i specjalistka chorób zakaźnych.

Oddziały pękają w szwach. "Matka płakała i błagała, żebym położyła jej syna na korytarzu"Oddziały pękają w szwach. "Matka płakała i błagała, żebym położyła jej syna na korytarzu"
Źródło zdjęć: © East News
Anna Klimczyk

Ospa w natarciu

Ospa wietrzna nie odpuszcza. Z nowego raportu opublikowanego przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego - Państwowy Zakład Higieny wynika, że w 2023 roku wykryto 190 639 przypadków tej choroby. Dla porównania w 2022 roku zgłoszono 171 708 zachorowań. Różnica wynosi 18931. Oznacza to 11 proc. wzrost.

W związku z tym, że wirus przenosi się drogą kropelkową, o zakażenie nietrudno. Wystarczy przebywać w tym samym pomieszczeniu co osoba chora. Dlatego odnotowujemy tak dużo zachorowań u dzieci uczęszczających do placówek edukacyjnych.

Ponadto wirus może wylęgać się w organizmie nawet 21 dni, zanim da objawy. Dziecko zaczyna zarażać już na dwa dni przed pojawieniem się różowych plamek na ciele i rozsiewa wirusy do momentu, aż wysypka się zagoi. Obok zmian skórnych chorobie najczęściej towarzyszy uporczywy świąd, stan podgorączkowy lub gorączka, złe samopoczucie i ból głowy, a także utrata apetytu.

Pytanie mamy - Jak działa colostrum?

Musimy pamiętać, że nie u każdego malucha ospa będzie miała łagodny przebieg.

- Na oddziale, którym kieruję, obecnie przebywają dzieci z powikłaniami ospy wietrznej. Najczęściej dochodzi do: zapalenia płuc, sepsy, zapalenia mózgu i móżdżku, zapalenia mięśni czy uszkodzenia szpiku. Obecnie hospitalizujemy siedmiu takich pacjentów - wyjaśnia dr Lidia Stopyra, pediatra i specjalistka chorób zakaźnych, ordynatorka Oddziału Chorób Infekcyjnych i Pediatrii Szpitala im. Żeromskiego w Krakowie.

Oddziały pękają w szwach

Dr Stopyra wskazuje, że problem dotyczy nie tylko ospy. Lekarze odnotowują nawet kilkukrotnie więcej przypadków większości chorób zakaźnych. Jak tłumaczy ekspertka, główną przyczyną jest tzw. odbicie popandemiczne.

- Oddziały pękają w szwach. Obecnie mnóstwo dzieci choruje na grypę, RSV i COVID-19. Nie mamy już wolnych łóżek. Na oddziale dostępnych jest 30 miejsc, wszystkie są zajęte. Walczę z całym światem, żeby znaleźć dla małych pacjentów miejsce w szpitalu. Rodzice ze łzami w oczach proszą mnie, bym przyjęła ich dzieci na oddział. Kilka dni temu matka płakała i błagała, żebym położyła jej syna chociaż na korytarzu - podnosi specjalistka chorób zakaźnych.

Słowa lekarki potwierdzają dane z raportu opublikowanego przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego - Państwowy Zakład Higieny. Wynika z nich, że w 2023 roku odnotowano w Polsce 5 675 potwierdzonych przypadków zachorowań na grypę u dzieci do 14. roku życia. Natomiast w 2022 r. zgłoszono 4 264 zachorowania.

Winowajca? Brak szczepień

- Moim zdaniem wzrost liczby zachorowań ma związek z dramatycznym poziomem szczepień. Przez to, że coraz częściej z nich rezygnujemy, zachorowania będą wzrastać lawinowo. Mamy szczepionkę przeciwko ospie wietrznej zarejestrowaną od dziewiątego miesiąca życia, zalecaną w programie szczepień ochronnych od trzynastego miesiąca. Kilkudziesięcioletnią odporność na ospę zapewnia podanie dwóch dawek leku, w odstępie dwóch do czterech miesięcy. Szczepionka przeciw ospie wietrznej jest szczepionką żywą, zatem kwalifikacja lekarska wyklucza część dzieci. Jednak są one chronione dzięki temu, że zaszczepimy osoby z ich otoczenia. Natomiast jeśli dziecko jest prawidłowo zakwalifikowane, to ta szczepionka jest bezpieczna - przekonuje dr Stopyra.

- Nie zapominajmy również o kobietach w ciąży. Jeśli przyszła mama nie chorowała na ospę, to w ciąży już nie może się zaszczepić. Jeżeli taka kobieta zachoruje w pierwszym okresie ciąży lub w okresie okołoporodowym, to może dojść do poważnych powikłań u jej dziecka - dodaje lekarka.

Zaszczepić możemy się także przeciw grypie.

- Szczepienie zmniejsza ryzyko zachorowania na grypę, ale przede wszystkim chroni przed ciężkim przebiegiem choroby i powikłaniami. Epidemia zaczęła się dwa - trzy tygodnie temu. Do szpitala trafiają dzieci z powikłaniami tej choroby - zapaleniem płuc, zapaleniem mięśni (dzieci wtedy przestają chodzić). Najbardziej obawiamy się zapalenia mięśnia sercowego, które w grypie obarczone jest dużą śmiertelnością - alarmuje dr Stopyra.

Bezpłatne szczepienia są dostępne dla dzieci i młodzieży od szóstego miesiąca życia do 18. roku życia, a także dla osób po 65. roku życia i kobiet w ciąży. W tym sezonie mamy również 50-procentową refundację dla grup wiekowych 18-64.

Lawina zakażeń RSV

Kolejnym wirusem, które sieje spustoszenie wśród młodszych i starszych dzieci jest RSV (od angielskiego Respiratory Syncytial Virus), który przenosi się - podobnie jak grypa - drogą kropelkową.

- RSV jest szczególnie groźny dla noworodków, w tym wcześniaków, dzieci z wrodzonymi wadami serca, chorobami płuc, zaburzeniami nerwowo-mięśniowymi lub zmniejszoną odpornością. U nich zapalenie płuc i oskrzelików spowodowane przez RSV obarczone jest istotną śmiertelnością. Ale nawet u dzieci bez obciążeń obserwujemy niewydolność oddechową, duszność, przez wiele dni musimy stosować tlenoterapię. Zakażenie RSV trwa długo - średni czas hospitalizacji wynosi od siedmiu do 10 dni - wyjaśnia dr Stopyra.

Problemem jest fakt, że na RSV nie ma szczepionek, ani skutecznego leku. Pacjentów możemy leczyć jedynie objawowo.

- Możemy natomiast zaszczepić dzieci przeciwko grypie, ospie wietrznej i zachęcam, by rodzice decydowali się na ten krok. Szczepienie kobiet w ostatnim trymestrze ciąży przeciw COVID-19 zabezpieczy przed tą chorobą najmłodsze dzieci - podsumowuje dr Stopyra.

Anna Klimczyk, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Wybrane dla Ciebie
Odkryli jedną z możliwych przyczyn poronień. Naukowcy wskazali na rolę metabolizmu
Odkryli jedną z możliwych przyczyn poronień. Naukowcy wskazali na rolę metabolizmu
Gorączka bez objawów? Eksperci tłumaczą, co może się za tym kryć
Gorączka bez objawów? Eksperci tłumaczą, co może się za tym kryć
Kobiety w patowej sytuacji. Odstawienie tych leków przed ciążą zwiększa ryzyko tycia
Kobiety w patowej sytuacji. Odstawienie tych leków przed ciążą zwiększa ryzyko tycia
Emoji jako wołanie o pomoc. KidsAlert ujawnia ukryty język dzieci w internecie
Emoji jako wołanie o pomoc. KidsAlert ujawnia ukryty język dzieci w internecie
Dwulatek po hipotermii wrócił do zdrowia. "Cud zespołowej pracy"
Dwulatek po hipotermii wrócił do zdrowia. "Cud zespołowej pracy"
Przełomowe wytyczne dotyczące cukrzycy w ciąży. 27 kluczowych rekomendacji WHO
Przełomowe wytyczne dotyczące cukrzycy w ciąży. 27 kluczowych rekomendacji WHO
Dwa produkty dla dzieci wycofane z dużych sieciówek. Stanowią realne zagrożenie
Dwa produkty dla dzieci wycofane z dużych sieciówek. Stanowią realne zagrożenie
Liczba dzieci z nadciśnieniem się podwoiła. Eksperci alarmują
Liczba dzieci z nadciśnieniem się podwoiła. Eksperci alarmują
Barwniki w żywności zagrażają zdrowiu dzieci. Naukowcy alarmują o skali problemu
Barwniki w żywności zagrażają zdrowiu dzieci. Naukowcy alarmują o skali problemu
Oglądanie TV a późniejsze objawy ADHD. Brytyjczycy doszli do ciekawych wniosków
Oglądanie TV a późniejsze objawy ADHD. Brytyjczycy doszli do ciekawych wniosków
Finlandia uczy tego już przedszkolaków. Dlaczego Polska powinna wziąć z niej przykład?
Finlandia uczy tego już przedszkolaków. Dlaczego Polska powinna wziąć z niej przykład?
Autyzm a COVID-19. Naukowcy odkryli powiązanie, wyniki są niepokojące
Autyzm a COVID-19. Naukowcy odkryli powiązanie, wyniki są niepokojące