Nowe książeczki zdrowia dziecka już od 1 stycznia 2016

Od 1 stycznia obowiązywać będzie nowy wzór książeczki zdrowia dziecka. Będą wydawane na oddziałach położniczych i traktowane jak dokumentacja medyczna.

Siedem słów, które warto znać przed porodem

Zanim rozpocznie się poród, warto byś zaopatrzyła się w jego plan. Zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia w sprawie opieki nad rodzącą i noworodkiem...

Książeczki zdrowia dziecka wracają po czternastu latach. Wycofano je w 2002 roku, co sprawiło, że zabrakło narzędzi, które umożliwiałyby monitoring stanu zdrowia polskich dzieci.

Polecane wideo:

Po latach na oddziały położnicze trafiły książeczki sponsorowane przez różne firmy, ich rozdawanie świeżo upieczonym rodzicom było jednak elementem dobrej praktyki szpitali. Nie każdy jednak rodzic zabierał ją do przychodni, a lekarz nie zawsze wpisywał zebrane od rodzica informacje. To powodowało chaos informacyjny w dokumentacji dziecięcej.

Teraz to się zmieni. Po apelu Rzecznika Praw Dziecka i miesiącach prac legislacyjnych w parlamencie, Ministerstwo Zdrowia przygotowało nowelizację ustawy o prawach pacjenta i rzeczniku praw pacjenta oraz rozporządzenie, które na nowo przywracają obowiązek korzystania i uzupełniania książeczek zdrowia dziecka. Ustawę w sierpniu podpisał prezydent, a 1 stycznia wejdzie ona w życie. Jej uszczegółowieniem jest rozporządzenie.

Od 1 stycznia 2016 roku książeczka ma stanowić dokumentację medyczną. To oznacza, że obowiązywał będzie jeden jej wzór, a rodzic podczas wizyty profilaktycznej u lekarza podstawowej opieki zdrowotnej powinien mieć książeczkę dziecka przy sobie.

W dokumencie, oprócz podstawowych danych osobowych, znajdą się informacje dotyczące przebiegu ciąży matki, porodu i okresu tuż po nim. Lekarz lub położna będą musieli wpisać informację m.in. o grupie krwi matki, podaniu przed porodem immunoglobuliny anty -Rh, stanie płodu, dokładnym przebiegu porodu, kontakcie „skóra do skóry”, stanie zdrowia noworodka tuż po urodzeniu, po obserwacji i w dniu wypisu ze szpitala.

Książeczka zawierać będzie również szczegółowe informacje o odbytych wizytach patronażowych lekarza i położnej środowiskowej po porodzie. Pediatrzy będą również musieli dokładnie uzupełnić dokument przed każdym szczepieniem ochronnym. W niemalże każdym punkcie zwraca się uwagę na skuteczność karmienia piersią dziecka, ocenę neurorozwojową dziecka i rozwój fizyczny.

Jak podkreślają specjaliści, dzięki tej zmianie możliwe będzie gromadzenie, utrwalanie i monitorowanie danych dotyczących zdrowia małego pacjenta. Również tych, dotyczących kalendarza szczepień ochronnych, szczepień faktycznie otrzymanych, przebytych chorób zakaźnych, stanu uzębienia oraz zdrowia jamy ustnej dziecka.

Poza tym, jednolita wersja dokumentu ułatwi pracę lekarzom, którzy wszystkie informacje na temat zdrowia nieletniego pacjenta będą mieli zebrane w jednym miejscu.

Książeczka zdrowia dziecka obowiązywać będzie od urodzenia do osiemnastego roku życia pacjenta. Wzór książeczki możecie pobrać na stronie Ministerstwa.

Komentarze
Artykuły Aktualności
Aktualności

"Sceny z życia smoków" powracają!

Znasz już historię i przygody smoka, żaby, krokodyla i innych bohaterów fantastycznego świata? Czas, aby poznało je także twoje dziecko. Do księgarń powraca kultowa książka Beaty Krupskiej Sceny z życia smoków, która po raz pierwszy pojawiła się w 1987...

Aktualności

"Lato z książką"

"Lato z książką"

Lato z książką 2014 Zapraszamy na imprezę "Lato z książką" sponsorowane m.in. przez Wydawnictwo Zysk i S-ka.

Aktualności

Akademia RodziceMalucha.pl

Akademia RodziceMalucha.pl

Akademia RodziceMalucha.pl w Katowicach Akademia RodziceMalucha.pl organizuje 6 marca spotkanie w Katowicach.

Aktualności

Modna rodzina

Modna rodzina

Rodzinna moda Świąteczny okres sprzyja okazjom. Produkty wielu marek dostępne są w promocyjnych cenach, dzięki czemu każdy człowiek może poczuć się modnie i atrakcyjnie.

Aktualności

Promocyjna oferta portalu cdp.pl

Promocyjna oferta portalu cdp.pl

Logo Portal cdp.pl przygotował ciekawą promocję dla użytkowników serwisu parenting.pl Bajkowa oferta Zapraszamy do skorzystania z promocji!

Aktualności

Seria SIRI od Wydawnictwa Wilga

Seria SIRI od Wydawnictwa Wilga

Siri i Brudasek Jak wytłumaczyć dziecku, czym jest zazdrość? Zobacz, jak Siri radzi sobie z tego typu emocjami. Siri i nowi przyjaciele Siri bardzo chce mieć rodzeństwo... Niestety nie zawsze można mieć to, co się chce. Przeczytajcie, jak dziewczynka...