Niski poziom glukozy

Cukrzyca to choroba coraz częściej wykrywana wśród społeczeństwa. Jest uważana już za chorobę cywilizacyjną. Może pojawić się w najmniej oczekiwanym momencie, dlatego też istotne jest okresowe kontrolowanie cukru we krwi.

W przypadku kobiet starających się o dziecko badanie insuliny powinno być wykonane jeszcze przed staraniami. W trakcie trwania ciąży (II trymestr) również przeprowadza się próbę glukozową, która może wskazywać na pojawienie się cukrzycy.

Polecane wideo:

Bywają jednak sytuacje, kiedy u cukrzyka dochodzi do hipoglikemii, czyli niskiego poziomu glukozy we krwi. Niezwykle ważne jest odpowiednie rozpoznanie i zareagowanie przed i w trakcie stanu krytycznego.

Co to jest hipoglikemia?

Hipoglikemia to tzw. „reakcja insulinowa”, która pojawia się u cukrzyka. Może do niej dojść np. poprzez podanie zbyt dużej dawki insuliny lub leków na cukrzycę.

Oprócz chorych, niski poziom glukozy we krwi może ujawnić się u osób, które np. mają niedobory hormonu tarczycy, uszkodzoną wątrobę albo niedoczynność przysadki lub nadnerczy. Nierzadko dochodzi do gwałtownego spadku glukozy przy nadmiernym wysiłku fizycznym albo z powodu zbyt małej ilości węglowodanów w jadłospisie.

Istnieją także sytuacje, gdy niski poziom można zaobserwować u osób, które mają wrodzone defekty metaboliczne.

Objawy wskazujące na niski poziom glukozy

Zanim przyczyna spadku glukozy we krwi zostanie zdiagnozowana, można zaobserwować objawy świadczące o obniżającym się poziomie cukru.

Zaliczyć do nich można m.in.:

  • bladość skóry,
  • silne bóle głowy wraz z zawrotami,
  • nagłe pocenie się i drżenie ciała,
  • uczucie głodu.

Zdarza się, że osoby, u których doszło do nagłego spadku cukru we krwi mogą zachowywać się irracjonalnie, np. w nieoczekiwanym momencie zacząć płakać, poruszać się niezgrabnie, nieuważnie, wykazywać ogólną dezorientację. Istnieją sytuacje, w których osoby takie słabną.

Konieczne jest odpowiednie zareagowanie. Kiedy osoba jest przytomna, powinna natychmiast mieć podane do wypicia lub zjedzenia coś, co zawiera cukier, np. soczek, owoce, batonik, albo tabletki glukozy.

Dlatego tak istotne jest, by cukrzyk zawsze miał przy sobie coś słodkiego oraz leki. Jeżeli jednak doszło do omdlenia z powodu niedocukrzenia, nie wolno niczego podawać do ust. Osoba powinna otrzymać zastrzyk z glukagonu i należy do niej wezwać pogotowie.

Spadek glukozy we krwi może nieść za sobą zagrożenie życia. Mamy z cukrzycą ciążową powinny dokładnie analizować dietę i systematycznie sprawdzać poziom glukozy, aby nie doszło do hipoglikemii.

Osoby podczas nagłego spadku insuliny we krwi mogą wykazywać pewne charakterystyczne objawy, na które należy w odpowiedni sposób zareagować. Kiedy jednak nie jest się cukrzykiem, a zauważasz u siebie pewne symptomy, należy dokonać dokładnej diagnostyki w celu wykrycia przyczyny takiej sytuacji.

Odpowiednia kontrola diety i poziomu cukru zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia powikłań.

DYSKUSJE NA FORUM

Pęcherzyk

alexia0806 • ostatni post 3 dni temu

5
Artykuły Poziom glukozy
Poziom glukozy

Glukoza we krwi

Glukoza we krwi

Aby określić poziom glukozy we krwi, konieczne jest wykonanie specjalnego testu. Badanie poziomu cukru przeprowadza się zazwyczaj na czczo, pobierając krew z okolic łokcia lub dłoni.

Poziom glukozy

Cukrzyca wtórna - jak ją rozpoznać i leczyć?

cukrzycy wtórnej jest, tak jak w przypadku cukrzycy typu 1 i 2, podwyższony poziom cukru we krwi. Objawy i kryteria służące rozpoznaniu są takie same (...) do utrzymywania się wysokiego stężenia glukozy we krwi. Komórki...

Poziom glukozy

Czy w przypadku cukrzycy można mówić o epidemii?

innych dolegliwości. Z tego powodu najpewniejszym sposobem na wykrycie cukrzycy jest wykonywanie systematycznie badań kontrolnych na poziom glukozy (...) problemu lekarz może dokonać dokładnej analizy. Po pierwsze,...

Poziom glukozy

Poziom glukozy we krwi

Aby określić poziom glukozy we krwi, konieczne jest wykonanie specjalnego testu. Badanie poziomu cukru przeprowadza się zazwyczaj na czczo (...) od spożywanego posiłku) powinna wynosić mniej niż 200 mg% (11.1 mmol/l). Poziom...

Poziom glukozy

Cukrzyca a planowanie ciąży

poziomie. Hiperglikemia Zbyt wysoki poziom glukozy w ciąży może być przyczyną wielu kłopotów. W przypadku matki grozi on wystąpieniem** długoterminowych (...) zwiększenia wagi urodzeniowej, wczesnego porodu, wystąpienia...

Poziom glukozy

Badania dla diabetyków

Każdy powinien co jakiś czas wykonać badania profilaktyczne. Jest to bardzo ważne, bo część chorób, w tym również cukrzyca, na początku przebiega bezobjawowo. Około połowa cukrzyków nie zdaje sobie sprawy, że jest chora, przez co nie przyjmują oni leków,...

Poziom glukozy

Co oznacza niski poziom cukru we krwi?

Hipoglikemia, potocznie nazywana niedocukrzeniem, to inaczej niski poziom cukru we krwi. Pojawia się najczęściej w przypadku zaniedbań w procesie (...) glukozy koniecznej do prawidłowego funkcjonowania. Prawidłowe...

Poziom glukozy

Cukrzyca - pierwsze objawy

przewlekła, której istotą jest podwyższony poziom glukozy we krwi. Stan ten jest następstwem zaburzenia procesu wydzielania insuliny (...) . Bardzo szybko odczuwa zmęczenie. Przyczyną wielomoczu są osmotyczne właściwości...