Trwa ładowanie...

Najlepszy wiek na ojcostwo. Naukowcy są przekonani

Avatar placeholder
25.03.2024 15:29
Planujesz powiększyć rodzinę? Sprawdź, jaki jest idealny wiek na ojcostwo
Planujesz powiększyć rodzinę? Sprawdź, jaki jest idealny wiek na ojcostwo (Getty Images)

O tym, że "zegar biologiczny tyka", słyszała zapewne niejedna kobieta. Jeśli chodzi o panów, to panuje powszechne przekonanie, że mogą płodzić dzieci niemal przez całe życie. Czy na pewno to prawda i jakie czynniki sprzyjają zapłodnieniu, a jakie zmniejszają prawdopodobieństwo posiadania potomka?

spis treści

1. Ilość i jakość plemników

Wiek odgrywa kluczową rolę, jeśli chodzi o powiększenie rodziny. Do tej pory wiązało się jednak tę kwestię z kobietą, która jest płodna tylko do pewnego momentu. Tymczasem okazuje się, że wiek mężczyzn również ma znaczenie.

Co prawda mężczyźni zachowują zdolność do produkcji plemników przez całe życie, ale nie należy bagatelizować roli jakości nasienia w kontekście płodności. Badania bowiem wykazują, że jakość nasienia pogarsza się wraz z upływem lat, a to może mieć istotny wpływ na sukces w prokreacji.

Naukowcy przekonują, że o potomstwie najlepiej myśleć przed 35. urodzinami. Chwilę później u mężczyzn obserwuje się spadek liczby plemników. Stają się one również mniej ruchliwe. Po ukończeniu 40. roku życia wzrasta zaś odsetek plemników o niewłaściwej budowie, a to utrudnia zapłodnienie.

2. Wiek biologiczny ma znaczenie

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 2"

Warto podkreślić, że znaczenie ma nie tylko faktyczny wiek mężczyzny, ale również wiek biologiczny, czyli stan zdrowia i kondycji organizmu. W przeciwieństwie do wieku chronologicznego, który mierzy się od daty urodzenia, wiek biologiczny uwzględnia czynniki, takie jak: styl życia, genetyka, dieta, aktywność fizyczna i stres, które mogą wpłynąć na tempo starzenia się organizmu.

To oznacza to, że dwie osoby w tym samym wieku chronologicznym mogą mieć różny wiek biologiczny w zależności od tego, jak dobrze lub źle dbają o swoje zdrowie i jakie są ich genetyczne predyspozycje.

Jakie czynniki mogą więc wpływać na powodzenie w prokreacji? Z pewnością dieta, aktywność fizyczna oraz stosowanie używek. Osoby, które palą papierosy, spożywają w nadmiarze alkohol lub inne substancje, a dodatkowo prowadzą siedzący tryb życia i nie dbają o dietę, mają mniejsze szanse na zostanie rodzicem.

Co ciekawe, istnieje związek między wiekiem i zdrowiem ojca a ryzykiem poronienia u matki. Badania wykazują, że ryzyko poronienia wzrasta o 1,6 razy u ojców w wieku 40 lat, a prawie dwukrotnie u tych w wieku 50 lat.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze