2 z 5Białaczka
Najczęstszą, bo stanowiącą aż 80 proc. wszystkich przypadków raka u dzieci i młodzieży, jest ostra białaczka limfoblastyczna (ALL), która atakuje przede wszystkim dzieci pomiędzy 2. a 5. rokiem życia. Maluchy w tym wieku są na nią narażone nawet 10 razy bardziej niż dziewiętnastolatkowie.
Choroba atakuje szpik kostny, który produkuje komórki krwi. W jej przebiegu dochodzi do zmian w obrębie krwinek białych, które odpowiadają za ochronę organizmu przed infekcjami. Uszkodzone leukocyty zaczynają namnażać się w szybkim tempie, wypierając zdrowe komórki. Po przedostaniu się do krwiobiegu, trafiają do różnych organów – śledziony, wątroby, węzłów chłonnych czy nerek.
Skóra dziecka, w którego organizmie zaczyna rozwijać się choroba, staje się blada. Typowe jest także osłabienie – maluch traci energię, ciągle sprawia wrażenie ospałego. Pojawiają się długotrwale infekcje z nieprzyjemnymi komplikacjami, takimi jak zapalenie ucha czy oskrzeli, a podawanie antybiotyku nie przynosi oczekiwanego rezultatu. U dziecka pojawia się gorączka, krwawienia z nosa, występują także siniaki niewiadomego pochodzenia. Typowe jest również powiększenie węzłów chłonnych w pachwinach, pod pachami oraz na karku.