Trwa ładowanie...

Najbardziej popularne teksty ojców

Pierwszy Dzień Ojca obchodzony był w 1910 roku w amerykańskim stanie Waszyngton, a dokładnie w miasteczku Spokane. Został zapoczątkowany po sukcesie Dnia Matki. To właśnie wtedy zaczęły pojawiać się głosy, że innym członkom rodziny również należy się okazanie szacunku.

Zobacz film: "Jaki jest współczesny tata?"

1. Tradycja - Dzień Ojca

Święto to jednak przez wiele lat miało wyłącznie charakter lokalny. Zmiany zaszły dopiero w 1972 roku, kiedy to prezydent Nixon ogłosił Dzień Ojca jako oficjalne święto. W Polsce Dzień Ojca istnieje już 47 lat, a z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością.

Ojciec nie jest już traktowany wyłącznie, jako żywiciel rodziny. Obecnie mężczyźni spełniają wiele obowiązków i prac domowych, a także bardzo mocno angażują się w wychowywanie dzieci.

Zobacz także:

2. Popularne testy ojców

Na przestrzeni lat, a nawet wieków, wiele można było usłyszeć na temat roli ojca w wychowywaniu dzieci. Chyba wszyscy znają łacińską sentencję "Qualis pater, talis filius", która znaczy "Jaki ojciec, taki syn”. W XVII wieku poeta i ksiądz George Herbert określił ojca następującymi słowami - "Jeden ojciec znaczy więcej niż stu nauczycieli".

6 rytuałów, w których odnajdzie się każdy ojciec
6 rytuałów, w których odnajdzie się każdy ojciec [6 zdjęć]

Współcześni ojcowie coraz chętniej angażują się w opiekę nad dzieckiem już od pierwszych dni jego życia.

zobacz galerię

Przysłowie chińskie uważa ojca za opokę i drogowskaz - "Dobrodziejstwo ojca można porównać do wysokiej góry Thai-son, matki - do biegu niewyczerpanego strumienia".

Do współczesnych najbardziej popularnych cytatów, a zarazem wypowiedzi ojca należą słowa don Vita Corleone z "Ojca Chrzestnego", który wypowiedział następujące słowa: "- Mężczyzna, który nie spędza czasu ze swoją rodziną, nie może być nazywany prawdziwym mężczyzną".

23 czerwca - Dzień Ojca
23 czerwca - Dzień Ojca (123rf)

Jednak nie tylko teksty Ojca Chrzestnego zapadły nam w pamięci. Chyba każdy pamięta chociaż kilka zdań z dzieciństwa, które usłyszał od swojego taty. Wybraliśmy te najbardziej popularne:

‐ Idź zapytaj się mamy.

‐ Wróci matka, to o tym porozmawiamy...

‐ A pytałaś/eś mamę?!?!

‐ Pogadamy, jak będziesz miał/a swoje dzieci…

‐ Ile razy mam powtarzać, żebyś nie trzaskał/a drzwiami?!

‐ Mogę nocować u koleżanki? - A Ty co? Swojego domu nie masz?

‐ Oddaj pilota! Mecz za chwilę!

‐ Jak ci się nie podoba, to się wyprowadź.

‐ Punkt 22. widzę cię w domu!

‐ A lekcje to już odrobiłaś/eś, że przy komputerze siedzisz?

‐ Czy ty myślisz, że my z matką to **** pieniędzmi?

‐ Aleeee tatooooooo! – Nie pyskuj, powiedziałem!

‐ Burza idzie! Gaś komputer.

‐ A reszta ze sklepu to gdzie jest?

Pamiętajmy, aby 23 czerwca obdarować swojego tatę drobnym upominkiem, słodkościami lub ciepły słowem i miłym gestem.

Zobacz także:

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.