Trwa ładowanie...

Najbardziej międzynarodowe imię. Występuje w 32 językach

Avatar placeholder
20.04.2024 13:58
Biblijne imię. Na drugim miejscu najpopularniejszych imion w Polsce
Biblijne imię. Na drugim miejscu najpopularniejszych imion w Polsce (Getty Images)

Od dawna imię to króluje na listach najpopularniejszych męskich imion w Polsce i nic nie wskazuje, by miało się to wkrótce zmienić. Nic zresztą dziwnego, nie tylko pięknie brzmi, ale ma też wspaniałe znaczenie. Co więcej, uchodzi za jedno z najbardziej uniwersalnych imion męskich.

spis treści

1. Jak podjąć decyzję o imieniu dla dziecka?

Znalezienie odpowiedniego imienia dla dziecka to zawsze duże wyzwanie dla przyszłych rodziców, a inspiracji jest wiele. Niektórzy stawiają na tradycję i nadają swoim pociechom imiona, które nosili ich rodzice lub dziadkowie. Właśnie dlatego niektóre imiona wracają do łask.

Wielu rodziców czerpie inspirację z listy najpopularniejszych imion, którą co roku publikuje Ministerstwo Cyfryzacji. Przy wyborze imienia warto uwzględnić jego znaczenie, brzmienie w połączeniu z nazwiskiem oraz ewentualne zagraniczne odpowiedniki.

Zobacz film: "Jak radzić sobie z infekcjami u dzieci?"

Ciekawostką jest to, że wybór nie musi być wyłącznie decyzją rodziców. W tym procesie można skorzystać z pomocy profesjonalistów. Najsłynniejszą osobą, która zawodowo pomaga w wyborze imienia jest Taylor A. Humphrey z Nowego Jorku. Jak sama zdradziła, rekordowo na jednym zleceniu zarobiła 22 tys. funtów, czyli około 120 tys. złotych.

2. Uniwersalne imię dla chłopca

Jeżeli jednak wolisz samodzielnie wybrać imię dla swojego dziecka, być może zainteresuje cię jedno z najbardziej uniwersalnych imion. Ma ono swoje odpowiedniki w aż 32 językach, a w Polsce cieszy się nieprzerwaną popularnością od wielu lat.

Ma swoje korzenie w Biblii, a w ubiegłym roku uplasowało się na drugim miejscu listy najpopularniejszych imion męskich. Mowa oczywiście o imieniu Jan. Choć pochodzi ono z języka hebrajskiego, poprzez grekę trafiło do łaciny. W języku hebrajskim Jochanan oznacza "Jahwe jest łaskaw".

Osoby o imieniu Jan uważane są za mężczyzn z analitycznym umysłem, mimo że nie unikają towarzystwa, Jan ceni sobie przede wszystkim momenty spędzone w samotności. Już jako mały chłopiec jest spokojny, poważny, nie szuka konfliktów ani rozgłosu. Unika bycia w centrum uwagi. Zamiast tego, ceni sobie życie rodzinne i jest gotów zrobić wiele dla swojej żony i dzieci.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze