Młodzi Europejczycy niechętnie opuszczają rodzinny dom
Coraz więcej młodych Europejczyków woli mieszkać z rodzicami niż się usamodzielnić – pokazuje najnowszy raport OECD Society at Glance 2016. Jak wypadamy?Polska młodzież jest bardziej samodzielna niż włoska, ale nie śpieszymy się, by opuścić rodzinny dom.
Sytuacja nie dotyczy tylko i wyłącznie ludzi samotnych. Z rodzicami mieszkają także młode małżeństwa z dzieckiem. Dlaczego? Dla wielu jest taniej, bezpieczniej, wygodniej. Rodzic zawsze pomoże, ugotuje, zajmie się domem.
1. Polacy lepsi niż Włosi
Według raportu, większość młodych osób między 15, a 29 rokiem życia mieszka z rodzicami. Jak wygląda ta sytuacja w Polsce w porównaniu z innymi krajami?
W kraju 68,2 proc. młodych ludzi mieszka z rodzicami. Wynik nie jest najgorszy. We Włoszech aż 80 proc. Oznacza to, że cztery osoby na pięć zostaje przy rodzicach. W Grecji 76,2 proc. w Portugalii 75 proc. na Węgrzech 73,5 proc., w Czechach 70,3 proc., a na Słowacji 76,2 proc.
Dużo lepiej sytuacja wygląda w Kanadzie czy w krajach skandynawskich. Tam młodzi dość szybko się usamodzielniają i opuszczają rodzinny dom.
W Kanadzie 30,9 proc. nie opuszcza rodzinnego gniazdka, w Danii oraz Szwecji ok. 35 proc., a w Norwegii prawie 37 proc. Powodem jest lepszy rynek pracy, dobra opieka socjalna, a także większe zaufanie do polityki państwa.
Zaskakujące w raporcie jest to, że przybywa Amerykanów mieszkających z rodzicami. Liczba osób, które nie chcą opuszczać swoim domów jest najwyższa w historii od ponad 70 lat.
2. Brak pracy, kryzys ekonomiczny
Przeczytaj koniecznie
- Czy wiesz, jak urządzić pokój bezpieczny dla niemowlęcia? Sprawdź koniecznie
- Poznaj sposoby na te najczęstsze dolegliwości
- Alergicy muszą robić to inaczej!Dowiedz się więcej
- O tej piramidzie jeszcze nie słyszałeś. Zobacz, co powinieneś wiedzieć
- Poważne zagrożenie dla dziecka, które czyha zimą w każdym domu
- **Dzieciom z reguły nie smakuje. Jak to się dzieje, że dorośli tak ją uwielbiają?**
Zdaniem autorów raportu powodem tej sytuacji był kryzys ekonomiczny. Młodzi ludzie kierują się też względami bezpieczeństwa. Łatwiej się dzielić z rodzicami wydatkami za mieszkanie, żywność czy opłaty.
Marek, lat 34 kawaler zawsze mieszkał z rodzicami. Wyprowadził się na krótko, na rok. Pomyślał, że spróbuje usamodzielnić się. Wynajął wtedy kawalerkę. Ale stwierdził, że zbyt mało zarabia. Rachunki, jedzenie, przyjemności kosztują. Wrócił do rodziców.
-Nie mogę powiedzieć, że to idealna sytuacja. Nie mam intymności. Z zapraszaniem znajomych muszę się wstrzymać. Ale nie mam wyjścia. Nie stać mnie na mieszkanie w pojedynkę, a pokoju u kogoś zajmować nie zamierzam. U mamy dobrze. Na stole czeka obiad. Dokładam do czynszu tylko niewielką część z moich zarobków - opowiada.
Ale to nie jedyny powód tej sytuacji. Część osób właśnie przed trzydziestką rozpoczyna naukę.
Raport pokazuje również, że młodzi ludzie coraz później zawierają związki małżeńskie. Ponad 20 lat temu statystyczny pan młody miał 24 lata, a panna młoda 25.
Obecnie wiek mężczyzny, który decyduje się stanąć na ślubnym kobiercu, to 34 lata, a kobiety 31. Różnica jest więc spora. Często młode małżeństwa zostają z rodzicami i nie szukają oddzielnego mieszkania. Mają wówczas i wsparcie i pomoc finansową.
3. Badania w Polsce
Temat mieszkania młodych ze starszymi rodzicami był niejednokrotnie badany w Polsce. Z raportu CBOS wynika, że 36 proc. osób między 25-29 rokiem mieszka z rodzicami, w tym 12 proc. z nich jest już w związku małżeńskim. Podobnie jest w grupie młodszej (18-24 lata), aż 81 proc. nie opuszcza rodzinnego domu.
Powodem tej sytuacji jest nie tylko wygoda, ale trudności ze znalezieniem dobrej i stałej pracy pracy, a także kontynuacja nauki. 80 proc. osób od 18-24 lat uczy się. Natomiast 59 proc. wśród osób po 25 roku życia, do 29 roku, zajmuje się domem czy dzieckiem. 1/8 z nich również się uczy.
Rodzice częściowo albo całkowicie utrzymują prawie trzy czwarte osób do 24 roku życia oraz 1/4 osób po 24 roku życia.