Trwa ładowanie...

Mleczaki ratują życie

Odpowiednio przechowywane zęby mleczne stanowią dobre źródło komórek macierzystych, które mogą pomóc w terapii wielu chorób, również nowotworów.

Zobacz film: "Kiedy rozpocząć trening czystości?"

W pierwszych zębach znajduje się około dwunastu kolonii komórek macierzystych, które mogą się namnażać w nieskończoność. W Stanach Zjednoczonych coraz popularniejsze stają się banki zębów mlecznych. W odpowiednich warunkach przechowuje się w nich zęby dzieci, by w przyszłości – gdy zajdzie taka potrzeba – wykorzystać je do wyhodowania odpowiednich komórek, pomocnych w procesie leczenia.

O tym, że zęby mleczne zawierają komórki macierzyste świat nauki poinformował National Institutes of Health w 2003 roku. Od tamtej pory naukowców bardzo fascynują mleczaki i ich niezwykłe właściwości.

Dziecko u stomatologa
Dziecko u stomatologa (123RF)

By zęby w przyszłości mogły zostać wykorzystane w procesie leczenia, muszą być usunięte w gabinecie stomatologicznym (istotne jest zachowanie dopływu krwi). Z wyekstrahowanych zębów wyodrębniane są komórki macierzyste, które są zamrażane i przechowywane w specjalnych komorach.

1. Pierwsze sukcesy już są

Dzięki zastosowaniu komórek macierzystych pobranych z zębów mlecznych lekarze dokonali udanej operacji rekonstrukcji ubytków w kości szczękowej. Wyleczono również uszkodzenia zębów i dziąseł, do których doszło w wyniku paradontozy.

W Wielkiej Brytanii na usunięcie przednich zębów mlecznych u swojej córki zdecydował się brytyjski stomatolog z Glasgow, Callum Graham. Jest on przekonany, że pozyskane z tego źródła komórki macierzyste w przyszłości mogą uratować życie dziecka.

2. Komórki macierzyste szansą na życie

Komórki macierzyste są komórkami pierwotnymi, niewyspecjalizowanymi. Wykazują duży potencjał do namnażania się i przekształcania w komórki wyspecjalizowane, np. mięśniowe czy nerwowe. Od wielu lat udaje się je wykorzystywać do leczenia chorób, takich jak białaczka, ziarnica złośliwa, szpiczak mnogi.

Źródłem komórek macierzystych jest między innymi krew pępowinowa, stąd ich pobranie musi odbyć się natychmiast po narodzinach dziecka.

3. Zęby mleczne u dziecka

Pierwsze zęby mlecze (czasowe) pojawiają się najczęściej około 6. miesiąca życia dziecka. W sumie jest ich dwadzieścia. Wypadanie ma miejsce między 6. a 12. rokiem życia. Jeśli rodzice chcą z nich pobrać komórki macierzyste, muszą pamiętać o wyrwaniu ich w gabinecie.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.