Trwa ładowanie...

Mądre bajki dla dzieci. Te tytuły warto znać!

 Agnieszka Gotówka
03.04.2024 13:34
Mądre bajki dla dzieci. Te tytuły warto znać!
Mądre bajki dla dzieci. Te tytuły warto znać! (https://stock.adobe.com/)

Mądre bajki dla dzieci to książki, które nie tylko bawią, ale też uczą. Jest ich na rynku wiele, jednak są tytuły, które warto mieć w domowej biblioteczce. Przeczytajcie, co daje czytanie książek dzieciom i jakie bajki dla dzieci do czytania wybrać.

spis treści

1. Mądre bajki dla dzieci do czytania... i nie tylko!

Bajki dla małych dzieci do czytania niosą ze soba ogromną wartość. To one uczą świata, rozwijają wyobraźnię i pozwalają opanować trudną sztukę rozumienia emocji. Ich czytanie to też sposób na bycie z rodzicem i spędzanie czasu w rodzinnym gronie.

Zanim jednak podpowiemy konkretne tytuły, sprawdźmy, co daje głośne czytanie dzieciom:

Zobacz film: "W co należy wyposażyć przedszkolaka?"
 • To wartościowy sposób spędzania wolnego czasu.
 • Czytanie buduje więź między dzieckiem a rodzicem.
 • Fajne i mądre bajki dla dzieci poszerzają tematykę ich zainteresowań, rozwijają ich wyobraźnię oraz dają dostęp do treści, których nie dostarczy własne doświadczenie.
 • Książki poszerzają wiedzę i wrażliwość moralną.
 • Bajki mądre dla dzieci pomagają rozwijać słownictwo.

Na pytanie, dlaczego czytanie dzieciom jest ważne?, odpowiada też nauka. Dowiedziono, że dzieci, które od najmłodszych lat mają kontakt z literaturą, chętniej podejmują wysiłek intelektualny i w szkole otrzymują lepsze oceny.

Pytanie tylko, jakie bajki do czytania dla dzieci wybrać. Na rynku czytelniczym jest ich bardzo dużo. Książki można kupić w sklepie spożywczym, kiosku i na stacji benzynowej. To oczywiście nic złego, jednak warto pamiętać, że nie każda publikacja pozwoli czerpać z lektury maksimum korzyści. Sprawdźmy więc, jakie mądre bajki dla mądrych dzieci warto kupić dla swojej pociechy.

Książki dla czterolatka, które poruszają ważne i trudne tematy
Książki dla czterolatka, które poruszają ważne i trudne tematy

Książki dla czterolatka nie muszą być długimi historiami. Przedszkolaki mają już czytelnicze gusta i

przeczytaj artykuł

2. Wartościowe bajki dla dzieci do czytania

Na polskim rynku czytelniczym jest kilka wydawnictw, których książki warto mieć. Kupuję je w ciemno i chyba jeszcze nigdy się nie zawiodłam (poobnie zresztą, jak moi synowie). Pisane są z poszanowaniem dziecięcych emocji i granic, do tego uczą i bawią.

Jednym z takich wydawnictw jest Mamania, która wydaje bajki dla dzieci mądre i kolorowe. Jest wśród nich seria "Nieustraszeni".

To zbiór książek, będących nieszablonową "Szkołą emocji", po której przewodnikami są Alicja, Tadzio i ich pies Rocky oraz mewa Florentyna. Najnowsza część ich przygód, "Nieustraszeni i poszukiwania na targu", pokazuje jak pielęgnować radość i optymizm. Dzieci odkrywają, że dużo uśmiechu sprawiają drobiazgi i wspólnie tworzą listę radosnych pomysł, które można wykorzystać w trudnych chwilach.

Wartością książki jest wartka akcja, dobrze nakreśleni bohaterowie i płynąca z opowieści nauka. Rodzice i nauczyciele na końcu książki znajdą zaś podpowiedzi, jak obchodzić się z radością i optymizmem.

Seria "Nieustraszeni" to dobre bajki relaksacyjne dla dzieci do czytania. Mają bardzo pozytywny wydźwięk i skłaniają do refleksji (i to nie tylko dzieci!).

W zbiorach wydawnictwa Mamania znajdziemy też "Mocarne maszyny", która to książka jest lekturą obowiązkową dla młodych pasjonatów traktorów, wywrotek i kombajnów.

Nie ma drugiej takiej bajki dla dzieci po polsku. Znajdziemy w niej kilkadziesiąt niezwykle szczegółowych ilustracji z setkami małych części i mnóstwo wiedzy, która zaciekawi każdego – dużego i małego – miłośnika maszyn.

Warto wiedzieć, że „Mocarne maszyny” otrzymały nagrodę norweskiego Ministerstwa Kultury za najlepszą książkę popularnonaukową dla dzieci i młodzieży. Nominowano ją też do Brageprisen, jednej z ważniejszych norweskich nagród literackich.

3. Jakie bajki dla dzieci do czytania wybrać dla najmłodszych?

W przypadku przedszkolaków na początek warto wybierać bajki dla dzieci do czytania krótkie, ale też rozwijające i kolorowe. W Polsce dziecięce serca skradł Pucio. Książki z sympatycznym chłopcem i jego rodziną sprawdzają się rewelacyjnie na etapie nauki mowy. Godne polecenia są również zabawki edukacyjne z tej serii, idealnie nadające się na prezent, np. puzzle.

Jesli jednak szukamy krótkie bajki dla dzieci do czytania warto sięgnąć również po serię z Felusiem i Guciem. Każda z książek czegoś uczy i pozwala dziecku poznawać świat, np. czytając "Feluś i Gucio świętują" dzieci dowiadują się więcej na temat świąt ludowych, religijnych i państwowych. Wydarzenia te są umieszczone na specjalnym kole czasu, dzięki czemu przedszkolak poznaje też miesiące i następujące po sobie pory roku.

Podobnie jak Pucio, przygody Felusia i Gucia również wydane są na sztywnych kartkach. Ich duży format oraz ilustracje stanowiące uzupełnienie treści sprawiają, że najmłodsi chętnie sięgają po te książki.

4. Bajki dla dzieci do czytania na dobranoc

Co daje czytanie dzieciom na wieczór? Spokój, wyciszenie, rozluźnienie po ciężkim dniu... To również czas dla nas i możliwość bycia z dzieckiem tu i teraz. Warto jednak, by książka czytana tuż przed snem była nieco dłuższa (można czytać ją przez kilka wieczorów).

W przypadku starszego syna jedną z częściej wybieranych przed snem książek był "Bezik Wielki Pies". To opowieść o Krzysiu, jego rodzicach i... psie adoptowanym ze schroniska. I to właśnie ten motyw, dość rzadko spotykany w literaturze dziecięcej, sprawił, że sama z ciekawością oczekiwałam na wieczór, by wspólnie z synem przeczytać kolejny rozdział bezikowych przygód.

A co daje czytanie literatury dzieciom? W tym przypadku oprócz dobrej zabawy, również naukę. W pierwszym tomie autorka, psycholog Daria Jaworska, na przykładzie Krzysia i jego rodziny pokazuje, że adopcja psa to ważna sprawa, a posiadanie czworonożnego przyjaciela wiąże się z dużą odpowiedzialnością. Ta książka pomogła mi wytłumaczyć synowi, dlaczego na tę chwilę nie możemy mieć w domu żadnego zwierzęcia.

Z kolei drugi tom serii, "Bezik Wielki Pies. Boję się tego psa", w prostych słowach opowiada o tym, czym jest strach i jak sobie z nim radzić.

5. Bajki świąteczne dla dzieci do czytania – najlepsze tytuły

Grudzień to czas, kiedy chętnie sięgamy po książki przybliżające dzieciom postać Mikołaja oraz bożnonarodzeniowe tradycje. I tu znowu do wyboru mamy sporo tytułów, ale warto wśród nich zwrócić uwagę na prawdziwe perełki.

Madre bajki dla dzieci na Boże Narodzenie to:

 • "Święty Mikołaj. I ty możesz mu pomóc" wyd. Tekturka
 • "Idą święta! O Bożym Narodzeniu, Mikołaju i tradycjach świątecznych na świecie" wyd. Nasza Księgarnia
 • "Jak pracuje Święty Mikołaj" wyd. Tekturka
 • "Święta" (seria Niegrzeczne Książeczki) wyd. Natuli
 • "Baśne zimowe" wyd. Dwukropek
 • "Niuniuś czeka na święta" wyd. Natuli

Jeśli szukacie śmieszne bajki dla dzieci do czytania na święta i nie tylko, szczególnie polecamy książkę "Święty Mikołaj. I ty możesz mu pomóc". To publikacja z okienkami, która zawiera nie tylko mnóstwo informacji, ale też sporą dawkę humoru. W teorii do bajka dla dzieci, ale dorośli też będą mieć wiele radości z jej czytania.

6. Bajki dla dzieci – teksty do czytania dla starszaków

Wielu z nas pamięta swoją pierwszą samodzielną lekturę. Stare bajki dla dzieci do czytania nie były co prawda kolorowe i pięknie wydane, jednak wiele z nich, jak choćby "Dzieci z Bullerbyn", "Zaczarowna zagroda" czy "Karolcia" do dziś cieszą się popularnością.

Warto jednak podsunąć najmłodszym czytelnikom mądre książki do samodzielnej lektury. Idealna będzie tu seria inspirowana ludźmi nauki i wynalazcami wydana przez Tekturkę, w której znajdziemy m.in. tytuł "Edison. Tajemnica zaginionego mysiego skarbu". To książka, od której trudno sie oderwać. Opowieść jest tak skonstruowana, że o nudzie nie ma mowy. Jest dodatkowo przetkana naukowymi informacjami, o których niejeden dorosły nie miał pojęcia.

A jeśli chcemy, by nasza pociecha więcej dowiedziała się o ludzkim ciele, podsuńmy jej "Twoją anatomię" od Wydawnictwa Insignis. Co to jest za książka! Pełna humoru, ale i faktów. Idealna dla dziewięciolatka, ale i dorośli pokochają ją od pierwszej strony. Tu nie ma tabu, jest za to sama prawda o ludzkim ciele.

Wśród mądrych książek znajdziemy też tytuł "Twoja krew ma moc" wydana nakładem wydawnictwa Dwukropek. Pozwala lepiej zrozumieć dzieciom, czym jest anemia i dlaczego sposób odżywiania ma tak istotny wpływ na nasze zdrowie. Bedzie odpowiednia zarówno dla uczniów pierwszych klas szkoły podstawowej, jak i przedszkolaków, zwłaszcza jeśli mają złe nawyki żywieniowe. Bohater tej opowieści, Adaś, młodym czytelnikom podpowiada, jakie funkcje pełnią czerwone krwinki, czym jest żelazo oraz jak na organizm wpływa śmieciowe jedzenie.

Mądre książki to publikacje, które pozwalają wytłumaczyć dzieciom trudne zagadnienia. Opisują emocje, odpowiadają na niełatwe pytania, uczą, ale też bawią. To treści, o których pamięta się przez lata i które nierzadko są początkiem literackiej przygody.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze