Trwa ładowanie...

Księga Hioba - streszczenie

 Ewa Rosiecka
03.08.2022 13:51
Księga Hioba to jedna z ksiąg mądrościowych
Księga Hioba to jedna z ksiąg mądrościowych (Adobe Stock)

Księga Hioba to jedna z tak zwanych ksiąg mądrościowych (dydaktycznych). Dotyczy rozważań na temat sensu cierpienia i Bożej sprawiedliwości. W przypowieści tytułowy bohater zostaje poddany próbie - traci wszystko, co daje mu szczęście, aby Bóg mógł udowodnić szatanowi, że Hiob pozostanie mu wierny. Księga ta wpłynęła na europejską literaturę piękną - wzorował się na niej m.in. Johann Wolfgang von Goethe, pisząc Fausta. O czym dokładnie jest Księga Hioba i jaki jest plan wydarzeń tego dzieła?

spis treści

1. O czym jest księga Hioba?

Księga Hioba to dydaktyczny poemat, który stanowi jedną z ksiąg biblijnych. Umieszczana jest między księgą Estery a Psalmami. Jej treść stanowi opis cierpienia dobrego i prawego Hioba oraz jego dyskusji z przyjaciółmi, a całość wieńczy rozmowa z Bogiem.

W tekście poruszane są dwie kwestie:

Zobacz film: "Dlaczego dziewczynki mają lepsze oceny w szkole?"
 • dlaczego cierpią niewinni?
 • dlaczego Bóg pozwala na to, by na Ziemi było zło?

Według biblistów Księga Hioba napisana została w okresie między V a III w. p.n.e., po zburzeniu Jerozolimy i po okresie niewoli babilońskiej.

Chrześcijanie uważają Hioba za prefigurację (zdarzenie, zjawisko, osoba zawierająca cechy kogoś lub czegoś, co miało miejsce później, będące tego zapowiedzią) Jezusa.

Kim był Hiob? Bohater utworu był dobrym, wiernym i sprawiedliwym czcicielem Boga. Mimo wystawienia go na ciężką próbę nie stracił wiary w Boską sprawiedliwość; to przykład człowieka niezawinionego.

Jego przyjaciele, obserwując dotykające Hioba nieszczęścia radzili mu, aby uznał, że jest winny grzechu, za który dotknęła go kara, bohater jednak jest przekonany o własnej niewinności i odważnie jej broni.

Hiob to przykład archetypu człowieka doświadczonego przez los.

Miłosierny Samarytanin - streszczenie i interpretacja
Miłosierny Samarytanin - streszczenie i interpretacja

Przypowieść o miłosiernym Samarytaninie to historia cierpiącego człowieka, na którego nikt nie zwracał

przeczytaj artykuł

2. Księga Hioba - krótkie streszczenie

Tytułowy Hiob jest majętny - miał siedmiu synów i trzy córki. Żyje w sposób cnotliwy i bogobojny, słynie z mądrości i głębokiej wiary. Któregoś razu szatan zarzuca Bogu, że Hiob jest taki dobry i prawy tylko dlatego, że jest bogaty i ma wiele dobrodziejstw i gdyby to wszystko stracił, przestałby być Bogu wierny. Bóg jednak jest przekonany, że tak by się nie stało, dlatego też pozwolił szatanowi zarządzić majątkiem Hioba.

W niedługim czasie Hiob traci swój majątek, jednak przyjmuje to z pokorą, kłaniając się Bogu i stwierdzając, że Bóg dał, Bóg zabierze. W następnej kolejności Hiob traci swoje dzieci, a szatan jest przekonany, że tym razem bohater odwróci się od Boga, jednak ten w dalszym ciągu pozostaje mu wierny.

Szatan sugeruje więc, że bohater z pewnością odwróci się od Boga, gdy dotknie go ciężka choroba. W związku z tym ciało Hioba pokrywa się trądem. Żona namawia go do porzucenia bogobojnej postawy, z uwagi na to, że Bóg tak ciężko go doświadcza. Przyjaciele twierdzą zaś, że Hiob musiał coś zawinić, skoro tak cierpi. Hiob jest jednak w dalszym ciągu wierny i ufa Bogu.

Na koniec zjawia się Bóg, który chwali swojego sługę, i wynagradza jego wierność dobrym zdrowiem, dwukrotnie większym majątkiem, długim życiem i zwraca mu dzieci.

3. Księga Hioba - plan wydarzeń

Plan wydarzeń Księgi Hioba wygląda następująco:

 1. Szczęśliwe i dostanie życie Hioba.
 2. Rozmowa o Hiobie Boga z szatanem.
 3. Odebranie majątku Hiobowi.
 4. Hiob pozostaje wierny Bogu.
 5. Utrata dzieci przez Hioba.
 6. Cnotliwe życie i ufność do Boga.
 7. Trąd.
 8. Zaufanie i nadzieja Hioba do Boga.
 9. Rozmowa z Bogiem.
 10. Przywrócenie Hiobowi zdrowia, dzieci i majątku przez Boga.
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze