Trwa ładowanie...

„KSIĘGA DŻUNGLI” na motywach opowiadań RUDYARDA KIPLINGA

 • Scenariusz, teksty piosenek i reżyseria – Jakub Szydłowski
 • Muzyka, aranżacje i kierownictwo muzyczne – Jakub Lubowicz
 • Charakteryzacja i kostiumy – Dorota Sabak
 • Scenografia i oświetlenie – Grzegorz Policiński
 • Choreografia – Agnieszka Brańska
 • Przygotowanie wokalne – Lena Zuchniak
 • Projekcje – Tomasz Grimm
 • Kierownictwo produkcji – Ewa Bara
 • Menedżer NOVEJ Sceny – Paulina Stawiska

Występują:

 • Mowgli / Żaba – Jan Szydłowski / Filip Rogowski / Michał Rosiński / Jan Pisera
 • Bagheera - Czarna Pantera – Ewa Lachowicz / Marta Wiejak
 • Matka Wilczyca – Marta Wiejak / Ewa Lachowicz
 • Kaa - Pyton Skalisty – Grzegorz Pierczyński / Paweł Kubat
 • Ojciec Wilk – Paweł Kubat / Grzegorz Pierczyński
 • Miś Podhalański – Wojciech Dmochowski / Krzysztof Cybiński
 • Akela Wódz Wilków – Krzysztof Cybiński / Wojciech Dmochowski
 • Shere Khan - Tygrys Albinos – Jakub Szydłowski / Konrad Darocha
 • Tabaka - Szakal – Paweł Strymiński / Wiktor Korzeniowski
 • Rodzicom głosów użyczyli – Joanna Węgrzynowska-Cybińska i Tomasz Steciuk

premiera: 19 listopada 2016 roku

Teatr Muzyczny ROMA NOVA Scena - Dyrektor: Wojciech Kępczyński

W sobotę 19 listopada br. na NOVEJ Scenie Teatru Muzycznego ROMA odbędzie się premiera spektaklu muzycznego „Księga dżungli”, opartego na motywach opowiadań Rudyarda Kiplinga.

Przedstawienie przeznaczone jest dla młodych widzów.

– NOVA Scena z widownią na 150 osób jest w Teatrze Muzycznym ROMA swoistym kontrapunktem dla tego, co pokazujemy na Dużej Scenie – mówi dyrektor Teatru, Wojciech Kępczyński.

– Mamy tu kilka nurtów działalności: to kameralne spektakle muzyczne dla dorosłych jak „Pięć ostatnich lat” czy „Tuwim dla dorosłych”, fantastyczny cykl koncertów „Dobry Wieczór Jazz” i oczywiście cieszące się ogromnym powodzeniem spektakle dla dzieci, czyli tytuły takie jak „Alicja w Krainie Czarów”, „Mały książę” i „Adonis ma gościa”. Bardzo się cieszę, że do tych tytułów dołączy teraz jeszcze „Księga dżungli”.

– To już drugie przedstawienie, które mam przyjemność przygotowywać na NOVEJ Scenie TM ROMA – mówi Jakub Szydłowski, reżyser spektaklu, a zarazem autor scenariusza i tekstów piosenek. – Tytułowa dżungla to współczesny świat dorosłych, na który staram się spojrzeć oczami dzieci. Chciałbym pokazać to, co jest w nim piękne, ale i to, co może stanowić zagrożenie i wspólnie poszukać odpowiedzi na pytania, jak młody człowiek może odnaleźć się w różnych sytuacjach.

– Prawdziwa dżungla jest niezwykle różnorodna i tę właśnie różnorodność starałem się oddać w muzyce – dodaje Jakub Lubowicz, kompozytor i jednocześnie kierownik muzyczny spektaklu. – Mamy tu do czynienia z łączeniem różnych stylistyk, od muzyki elektronicznej aż do folkloru podhalańskiego. To jest to, co zawsze najbardziej mnie interesuje: stworzenie do spektaklu teatralnego takich utworów, które przy swoim ogromnym zróżnicowaniu będą się wzajemnie uzupełniały i stanowić będą harmonijną całość.

W roli głównego bohatera – Mowgliego/Żaby – na zmianę występować będą czterej chłopcy w wieku 9-12 lat, którzy zostali wybrani w otwartych castingach: Jan Szydłowski, Filip Rogowski, Jan Pisera i Michał Rosiński. Ten ostatni już występował na scenie w spektaklu „Deszczowa piosenka” w TM ROMA. Dla pozostałej trójki jest to teatralny debiut.

Do końca bieżącego roku spektakl zostanie zagrany 23 razy. Repertuar na kolejne miesiące już wkrótce pojawi się na stronie Teatru: www.teatrroma.pl

KILKA SŁÓW OD REŻYSERA I AUTORA

– Tato, tato, co to za pan? Czy to jest żulek?

– A co to znaczy: żulek?

– To taki co się zagapił… żeby nie pracować jak inni, to jeździ sobie w autobusie bez biletu.

– Tato, a czemu ci… kibole tak innych nie lubią?

– A jak sądzisz?

– Bo tamci drudzy mają ładniejsze szaliki?

– Tatusiu, dlaczego taki polityk to tylko się kłóci i kłóci?

– A kto to jest polityk?

– To taki pan co chce rządzić światem.

– A po co mu to całe rządzenie?

– Dobre pytanie, tatusiu.  

Czasami przy śniadaniu o 7 rano moja pięcioletnia córka prowokuje rozmowy na tematydorosłe. Coś tam zasłyszała w wiadomościach albo wyłowiła z rozmów rodziców i ich znajomych.  

Szybko zorientowała się, że niekoniecznie to, co dorośli twierdzą na swój temat, pokrywa się z tym, co naprawdę się dzieje.

 

Kiedy byłem dzieckiem mama czytała mi „Księgę dżungli” – i to na pewno kilka razy. Pamiętam, jak z rozpalonym czołem przeobrażałem się w wyobraźni w tego chłopca, który musiał tak szybko dorosnąć. W peerelowskiej telewizji podobnych emocji dostarczali mi tylko „Czterej pancerni”, ale Janek Kos był jednak dorosły, więc o pełnym utożsamieniu nie mogło być mowy. Co innego Mowgli: samotny dzieciak wśród dzikich bestii. W jakiś niezrozumiały sposób potrafił poskromić wrogiego tygrysa i sprawić, by wataha wilków pokochała go i jadła mu z ręki.

Teraz sam jestem którymś tam wilkiem z watahy dorosłych. Warczymy na siebie i

szczekamy. Kiedy trzeba pokazujemy uległość, czasem potrafimy ugryźć. Najczęściej jednak wycofujemy się z podkulonym ogonem. Tylko nasze stado jest najważniejsze. Obce osobniki nie są mile widziane. Prawo dżungli? Ponoć niezmienne, ale…

 

Moja Juleczka od czasu do czasu ciekawskim wzrokiem i uchem zagląda do tej naszej dorosłej dżungli. Zamiast obwieszczać listy nakazów i rozporządzeń, chciałbym spojrzeć na świat z jej perspektywy. Czy się uda? Pewnie nie do końca. Ale sama rozmowa to już udany początek podróży.

 

Jakub Szydłowski  

TEATR MUZYCZNY ROMA pod dyrekcją Wojciecha Kępczyńskiego to największa scena musicalowa w Polsce. Przez ostatnie niemal dwie dekady można było w ROMIE oglądać światową klasykę musicalową. Dzieła kompozytorów takich Andrew Lloyd Webber czy Claude-Michel Schönberg doczekały się tam autorskich inscenizacji typu „non-replica production”.

Na scenie przy ulicy Nowogrodzkiej w Warszawie wystawione zostały między innymi nie tylko trzy najpopularniejsze musicale w historii – „Koty”, „Upiór w Operze” i „Les Misérables” – ale także doskonale przyjęty rodzimy musical „Akademia Pana Kleksa”. Spektakle ROMY zawsze cieszą się ogromnym zainteresowaniem, czego dowodem niemal 700 000 widzów, którzy obejrzeli „Upiora w Operze”, czy zbliżająca się do liczby 400 000 publiczność ostatniej produkcji – musicalu „Mamma Mia!”.

TM ROMA to także Nova Scena z widownią na 150 miejsc, gdzie obecnie wystawiane są m.in. niezmiernie popularne przedstawienia dla dzieci („Alicja w Krainie Czarów”, „Mały książę”, „Adonis ma gościa”) i kameralne spektakle muzyczne dla dorosłych („Pięć ostatnich lat”, „Tuwim dla dorosłych”). Tam także od kilku lat gości jedyny w swoim rodzaju cykl koncertów „Dobry Wieczór Jazz”, którego opiekunem artystycznym jest Krzysztof Herdzin.  

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.