Trwa ładowanie...

Kim Kardashian szuka surogatki, która urodzi jej trzecie dziecko

Avatar placeholder
10.11.2016 19:44
Kim Kardashian szuka surogatki, która urodzi jej trzecie dziecko
Kim Kardashian szuka surogatki, która urodzi jej trzecie dziecko

5 grudnia zeszłego roku Kim Kardashian urodziła Saint Westa – swoje drugie dziecko i pierwszego syna. Celebrytka bardzo źle znosiła ciążę, dużo przytyła i spuchła. Zapowiedziała, że nie urodzi więcej dzieci. Marzy o kolejnym potomku, jednak nie zamierza zachodzić w ciążę po raz kolejny – dlatego szuka surogatki. Ogłosiła to na planie „Z kamerą u Kardashianów”, czyli reality show, w którym występuje ona i jej rodzina.

1. Celebrytka nie chce więcej rodzić

Kardashian rodziła dwukrotnie, za każdym razem korzystała z cesarskiego cięcia. To było dla niej traumatyczne przeżycie, tym bardziej, że miała problemy z łożyskiem.

"W normalnym porodzie łożysko wychodzi tuż za dzieckiem. U mnie nie wyszło. Pozostało wewnątrz przyrośnięte. W końcu mój lekarz musiał włożyć tam rękę i oderwać mi je siłą. To bolesne i obrzydliwe! Ryzyko, że to się powtórzy jest teraz większe, więc i mój lęk przed tym wzrasta" – mówi celebrytka.

Macierzyństwo zastępcze jest ostatnio bardzo popularne w Hollywood. Z tej możliwości skorzystali m.in.: Sarah Jessica Parker, Nicole Kidman, Neil Patrick Harris i Ricky Martin.

Zobacz film: "Depresja u dzieci"
Celebrytka bardzo utyła i puchła w ciąży
Celebrytka bardzo utyła i puchła w ciąży (Shutterstock)

2. Wrośnięte łożysko może powodować nawet bezpłodność

Wrośnięte łożysko to patologia, która może być spowodowana bliznami macicy. Łożysko wrasta w bliznę i w czasie porodu nie chce się samo odkleić. Stan ten może powstać w wyniku porodów, cesarskiego cięcia lub przebytych operacji.

Wrośnięte łożysko zwiększa ryzyko infekcji, krwotoku czy perforacji macicy. Może też stać się powodem trwałej utraty płodności.

Najczęściej wrośnięcie łożyska rozpoznaje się późno, dopiero w trzecim okresie porodu, kiedy okazuje się, że organizm kobiety nie pozbędzie się go sam i trzeba je usunąć mechanicznie.

Zobacz także

Można rozróżnić kilka typów tej patologii, w zależności od tego, jak daleko warstwa zewnętrznych komórek błony płodowej (trofoblast) wniknęła w tkanki kobiety.

  • Łożysko przyrośnięte występuje wtedy, gdy trofoblast dochodzi do mięśniówki macicy, lecz się z nią nie łączy;
  • Łożysko wrośnięte wnika w mięsień macicy;
  • Łożysko przerośnięte występuje wtedy, gdy trofoblast przenika aż do otrzewnej.

Jeżeli lekarz zdiagnozuje łożysko przyrośnięte, musi podjąć interwencję chirurgiczną, aby je wydobyć. Nieco inaczej wygląda sytuacja w przypadku łożyska wrośniętego – wtedy konieczne jest wycięcie całej macicy.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze