Kiedy pozwolić dziecku pójść samemu na dwór?

Kiedy należy puścić dziecko samo przed blok lub na podwórko? Czy 5-latek może sam pójść do pobliskiego sklepu? I tak, i nie. Wszystko zależy od sytuacji.

Adaś ma sześć lat. Razem z rodzicami mieszka na jednym z lubelskich osiedli. W tym roku pójdzie to pierwszej klasy. - Jest niesamowicie samodzielnym chłopcem, taki był od małego – chwali się Ewa, mama sześciolatka.

Polecane wideo:

Dwa tygodnie temu po raz pierwszy puściła swojego jedynaka na plac zabaw. Samego. Plac mieści się tuż przy ich bloku, więc ona mogła spokojnie obserwować syna z okna. - Mieszkamy na czwartym piętrze. Spoglądanie z balkonu było silniejsze ode mnie, mimo że z tym walczyłam. Syn bawił się grzecznie, nie oddalał się, wziął sobie do serca to, co powiedziałam mu przed wyjściem, czyli żeby uważał – relacjonuje kobieta.

Nie każda mama ma jednak na tyle odwagi i zaufania do własnego dziecka, by posłać je samo przed blok, do kolegi lub sklepu. I nie każde dziecko jest na to w wieku sześciu lat gotowe. Owszem – wszystko zależy od wychowania. Czasem jednak zdarzają się kilkulatki wyjątkowo bojaźliwe i zmuszanie ich na siłę nic nie da.

Inną kwestią jest przewrażliwienie i nadopiekuńczość rodziców. - Ten strach był paraliżujący – wspomina Joanna, mama z Gdyni, której syn skończył w kwietniu dziewięć lat. Od dwóch na podwórko wychodzi sam. - Dłonie mi się trzęsły i serce biło tak, że myślałam, że ze mnie wyskoczy. Cały czas miałam przed oczami najgorsze, czyli wypadek lub porwanie.

Tak Joanna zapamiętała pierwszy raz, gdy jej syn Sebastian wyszedł z kolegami na pobliskie boisko pograć w piłkę. Bez niej. Jej strach jest chorobliwy i kobieta zdaje sobie z tego sprawę. Walczy z tym.  

Dziś Sebastian wychodzi na boisko, do kolegi, do sklepu sam. Mimo niepokoju, jego mama ma do niego zaufanie.

Co na temat samodzielnego poruszania się dzieci mówi prawo? Przepisy nie stwierdzają tego jednoznacznie. W kodeksie wykroczeń możemy przeczytać, że: "Kto, mając obowiązek opieki lub nadzoru nad małoletnim do lat 7 albo nad inną osobą niezdolną rozpoznać lub obronić się przed niebezpieczeństwem, dopuszcza do jej przebywania w okolicznościach niebezpiecznych dla zdrowia człowieka, podlega karze grzywny albo karze nagany”.

Mowa tutaj o okolicznościach, które według obiektywnych kryteriów mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia lub życia dziecka, np. może być to zabawa w pobliżu ruchliwej ulicy.

Jak zatem postępować? Puszczenie dziecka samopas na osiedle lub do sklepu jest kwestią indywidualną i w ogromnej mierze zależy od nastawienia rodzica, jego podejścia do wychowywania dziecka, doświadczeń i przekonań.

  • Poza tym to też kwestia informacji, jakie nam dozują media. W przypadku, gdy stale i z każdej strony słyszymy o porwaniach, gwałtach, wypadkach drogowych – trudno zachować stu procentowy spokój – kończy Ewa.
Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Przedszkolak
Przedszkolak

Sprawdzone domowe sposoby na ukąszenia owadów

Sprawdzone domowe sposoby na ukąszenia owadów

Soda oczyszczona Wymieszaj sodę oczyszczoną z wodą tak, by uzyskać lepką konsystencję ciasta, a następnie wetrzyj delikatnie w miejsce ukąszenia i pozwól, aby roztwór wysechł na skórze. To rozwiązanie może szczególnie zainteresować kobiety w ciąży, które...

Przedszkolak

Zajęcia dla przedszkolaków

Zajęcia dla przedszkolaków

Uwaga pięciolatków jest krótkotrwała. Dziecko utrzymuje uwagę na zajęciach około 10-15 minut. Zajęcia na basenie to dobra forma spędzania czasu dla aktywnego przedszkolaka.

Przedszkolak

Ubrania dla przedszkolaka

Ubrania dla przedszkolaka

Bluzy (cena 19,99 zł), które Twój przedszkolak pokocha! Styl przedszkolaka to przede wszystkim wygoda (bluza, cena 14,99 zł). Spodnie dresowe (...) (cena 19,99 zł) przydadzą się do zabaw w domu jak i na dworze. Bluza...

Przedszkolak

Zestawy dla dziewczynki i chłopca

Zestawy dla dziewczynki i chłopca

Bluza (cena 14,99 zł), z której będzie zadowolona każda dziewczynka. Do bluzki idealnie będą pasowały proste, ciemne dżinsy (cena 29,99 zł). Wykończeniem zestawu są błyszczące baleriny (cena 19,99 zł). Spodnie dżinsowe na gumce dla chłopca (cena 19,99...

Przedszkolak

Wyprawka do szkoły

Wyprawka do szkoły

Zestaw kredek (cena 0,79 zł) dla każdego ucznia. Długopis do notowania wszystkich potrzebnych informacji (cena 0,79 zł). Gumka do ścierania (cena 0,29 zł) przyda się każdemu uczniowi. Zestaw pisaków (cena 0,79 zł) będzie przydatny na plastyce oraz...

Przedszkolak

Zeszyty i piórniki

Zeszyty i piórniki

Piórnik-saszetka z Myszką Minnie (cena 4,99 zł) spodoba się każdej dziewczynce. W zeszycie z wizerunkiem uśmiechniętej krówki (cena 0,59 zł) aż miło robić notatki! Do wyboru są też zeszyty z latającymi owcami (cena 0,29 zł).

Przedszkolak

Plecaki i tornistry

Plecaki i tornistry

Plecak z usztywnianym tyłem (cena 29,99 zł) pomoże zadbać o plecy ucznia. Granatowy plecak (cena 19,99 zł) dla dzieci lubiących gładkie tkaniny. Plecak dla małej księżniczki (cena 49,99 zł). I dla fanów Spider-mana (cena 49,99 zł). Pojemny plecak...

Przedszkolak

Interaktywny plaster UV ochroni przed czerniakiem

Interaktywny plaster UV ochroni przed czerniakiem

Plaster pozwoli kontrolować nasłonecznienie, a w połączeniu z technologią mobilną stanowi dobry sposób na edukację społeczeństwa w zakresie bezpiecznego korzystania z kąpieli słonecznych. Opalenizna a czerniak Wydaje się, że opalenizna to symbol dobrze...

Przedszkolak

Karmienie piersią a próchnica

Karmienie piersią a próchnica

Karmienie piersią sprzyja próchnicy - alarmują stomatolodzy. I przestrzegają rodziców przed nocnymi karmieniami. Tymczasem promotorzy karmienia naturalnego stanowczo zaprzeczają tym doniesieniom. Dentyści o karmieniu piersią Karmienie piersią to optymalne...

Przedszkolak

Czy szczepionki przeciw pneumokokom będą refundowane? Niekoniecznie

Czy szczepionki przeciw pneumokokom będą refundowane? Niekoniecznie

Czy szczepionki przeciw pneumokokom będą ogólnodostępne i bezpłatne? Mimo zapowiedzi ministra zdrowia na razie nie wiadomo, czy do tego dojdzie. Uwagi co do finansowania szczepień z budżetu państwa ma Ministerstwo Finansów. Jednocześnie w planie wydatków...