Trwa ładowanie...

Kamery nagrały, co zrobiła uczniowi. Nauczycielka została zwolniona

Kamery zainstalowane w przedszkolu zarejestrowały skandaliczne zachowanie nauczycielki. Na nagraniu widać jak kobieta przyciska dziecko, które cierpi na autyzm, do ściany i zadaje mu kilka ciosów. Po interwencji matki chłopca nauczycielka została zwolniona. Trwa śledztwo w tej sprawie.

Kamery nagrały, co zrobiła uczniowi
Kamery nagrały, co zrobiła uczniowi (Facebook)
spis treści

1. Nauczycielka uderzyła autystyczne dziecko

W poniedziałek w mieście Machaczkała (Rosja) doszło do bulwersującego zdarzenia. W jednym z tamtejszych przedszkoli kamery zainstalowane w placówce zarejestrowały skandaliczne zachowanie nauczycielki.

Na nagraniu widać, że kobieta bije pięcioletniego chłopca, który cierpi na autyzm. Nauczycielka przyciska malucha do ściany i zadaje mu kilka ciosów.

W pokoju przebywa również sprzątaczka. Jednak nie reaguje na to, co się dzieje.

- Gdy mój syn wrócił do domu z siniakami na twarzy, udałam się do przedszkola i zażądałam odtworzenia nagrań z monitoringu - relacjonuje mama chłopca.

Po interwencji kobiety, nauczycielka, która dopuściła się przemocy, została zwolniona. Tłumaczyła, że uderzyła chłopca, ponieważ ten zrobił się nerwowy i głośno krzyczał.

Nauczycielka została zwolniona
Nauczycielka została zwolniona (Facebook)

Mama poszkodowanego dziecka twierdzi, że do podobnych sytuacji musiało dochodzić w placówce częściej.

- Mój synek nie chciał chodzić do przedszkola, ewidentnie czegoś się bał. Maniakalnie obgryzał paznokcie, aż do krwi. To bardzo mnie zaniepokoiło - tłumaczy kobieta.

Sprawę bada policja.

2. Objawy autyzmu wczesnodziecięcego

Autyzm wczesnodziecięcy należy do całościowych zaburzeń rozwoju. Pierwsze objawy autystyczne pojawiają się zazwyczaj do trzeciego roku życia dziecka, chociaż na autyzm cierpią także osoby dorosłe. Specjaliści mówią raczej nie o autyzmie, co o spektrum autystycznym, do którego należy zespół Aspergera, ze słabiej wyrażonymi zaburzeniami w sferze komunikacji czy kontaktów społecznych.

Do podstawowych objawów autystycznych zaburzeń rozwoju zalicza się m.in.:

 • całkowity brak mowy,

 • zaburzenia mowy,

 • stereotypowe, rytualne zachowania, np. kiwanie się, kręcenie się wokół własnej osi,

 • rozwiniętą pamięć mechaniczną, np. zdolność zapamiętywania długich ciągów cyfr,

 • upośledzone kontakty społeczne,

 • przymus stałości otoczenia, np. dziecko reaguje złością, kiedy ktoś przestawi zabawkę w inne miejsce na półce,

 • brak reakcji dziecka na własne imię i polecenia,

 • unikanie kontaktu wzrokowego,

 • brak uśmiechu,

 • trudności w zakresie integracji wrażeń zmysłowych,

 • przywiązanie do jednego przedmiotu lub rytuałów,

 • agresję i autoagresję.

Autyzm jest chorobą nieuleczalną, niemniej jednak interwencje psychologiczne umożliwiają złagodzenie objawów i stopniową adaptację chorych do warunków społecznych. Na autyzm znacznie częściej cierpią chłopcy niż dziewczynki. Specjaliści podkreślają, że dziedziczy się nie tyle podatność na zachorowanie na autyzm, co raczej objawy ze spektrum autystycznego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.