Trwa ładowanie...

Kalkulator dni płodnych - obliczanie, ciąża i poród

Avatar placeholder
12.07.2019 08:51
Kalkulator dni płodnych - obliczanie, ciąża i poród
Kalkulator dni płodnych - obliczanie, ciąża i poród (123rf)

Kalkulator dni płodnych i niepłodnych to proste narzędzie, dzięki któremu jest możliwe wyliczenie dni płodnych i niepłodnych. Po takie narzędzie sięgają kobiety, które chcą zajść w ciążę lub przeciwnie - chcą tej ciąży uniknąć. W warunkach domowych można też sprawdzić datę porodu. Wystarczy wpisać w kalkulator ciąży i porodu pierwszy dzień ostatniej miesiączki.

spis treści

1. Kalkulator dni płodnych - obliczanie

Kalkulatory dni płodnych to sposoby, dzięki którym można obliczyć dni płodne, wystarczy się z nimi zapoznać i nauczyć ich obliczania.

Każdy cykl owulacyjny bez względu na systematyczność i długość zawsze zaczyna się w pierwszym dniu krwawienia. Około 5 dnia cyklu dojrzewają pęcherzyki, wśród których jest pęcherzyk Graafa zawierający komórkę jajową. W połowie cyklu pęcherzyk pęka i zostaje uwolniona już dojrzała komórka jajowa, która jest gotowa do zapłodnienia – jest to owulacja. Dojrzała komórka wędruje do jajowodu, gdzie może dojść do zapłodnienia.

Zobacz film: "Wyznaczanie dni płodnych"
Mity dotyczące płodności obalone!
Mity dotyczące płodności obalone! [10 zdjęć]

Nasz wiek biologiczny znacząco się wydłużył w obecnych czasach. Co więcej, kobiety znają różnorodne

zobacz galerię

Dni niepłodne to te, które wypadają po czasie obumarcia niezapłodnionej komórki do momentu wystąpienia kolejnej miesiączki. Możemy wyznaczyć je przy pomocy kalkulatora dni płodnych. W medycynie funkcjonuje też pojęcie niepłodności względnej, czyli dni występujące przed owulacją. W każdym przypadku należy brać pod uwagę żywotność plemników, które mogą przeżyć w jajowodzie nawet do 5 dni.

Kalkulator dni płodnych pozwala na wyznaczenie dni płodnych, dni niepłodnych oraz owulacji na podstawie daty ostatniej miesiączki oraz średniego czasu trwania cyklu. To rozwiązanie będzie najbardziej wiarygodne w przypadku kobiet posiadających regularne miesiączki. Kalkulator dni płodnych pozwala jednak z dużym prawdopodobieństwem wyznaczyć termin pojawienia się kolejnej menstruacji.

2. Kalkulator dni płodnych - ciąża i poród

Kalkulator ciąży i porodu podaje datę przybliżoną. Według statystyk tylko około 10% kobiet w ciąży rodzi dokładnie w terminie wyznaczonym przez lekarza. Poród naturalny czy cesarskie cięcie może nastąpić między 38, a 42 tygodniem prawidłowo przebiegającej ciąży. Przy ciąży wysokiego ryzyka ten przedział może się zmienić. Jeśli dziecko rodzi się na dwa tygodnie przed terminem lub dwa tygodnie po terminie wyznaczonym przez kalkulator ciąży i porodu to nadal jest to poród w terminie. Lekarz w takiej sytuacji bierze również pod uwagę wiek płodu i jego wymiary na podstawie badania USG.

Kalkulator ciąży i porodu pozwala na sprawdzenie, w którym tygodniu ciąży jest się obecnie, na podstawie pierwszego dnia ostatniego cyklu. Pozwala również na oszacowanie, kiedy zacznie się konkretny tydzień ciąży. Na podstawie szacowanego dnia porodu w kalkulatorze ciąży można również wyznaczyć szacowaną datę poczęcia.

Musisz to wiedzieć

Kalkulator dni płodnych to przydatne narzędzie dla osób planujących ciążę. Umożliwia sprawdzenie, w jakich dniach płodność kobiety jest największa. Musimy jednak pamiętać, że u osób o nieregularnych cyklach, jego działanie może nie być pewne. Kalkulator ciąży i porodu będzie dobrym rozwiązaniem dla każdej ciężarnej kobiety, która chciałaby dowiedzieć się kiedy rozpocznie się konkretny tydzień ciąży i w którym jej momencie znajduje się aktualnie.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.