Trwa ładowanie...

Jaki materac dla rodziny wybrać?

Avatar placeholder
02.08.2022 10:20
Jaki materac dla rodziny wybrać?
Jaki materac dla rodziny wybrać? (Materiał Partnera)

Artykuł sponsorowany

Zdrowy sen działa jak eliksir życia. Dzięki niemu jesteśmy bardziej wydajni i kreatywni. Lepiej radzimy sobie z rozwiązywaniem problemów, szybciej zapamiętujemy i przyswajamy informacje. Gdy jesteśmy wyspani, mamy też dobry nastrój i o wiele łatwiej nam zapanować nad własnymi emocjami. Każdy, kto wie, co oznacza bezsenność, zdaje sobie sprawę z tego, jak istotny jest zdrowy sen. Na pewne rzeczy nie mamy wpływu, możemy natomiast stworzyć sobie optymalne warunki do wypoczynku. Jednym z najważniejszych wyborów, jakich musimy dokonać, jest odpowiedni materac.

Ten zakup niejednokrotnie traktujemy po macoszemu. Wszak najważniejsze dla nas jest to, jakie łóżko pojawi się w naszej sypialni i jak będzie ono wyglądać. Oczywiście wybór łóżka jest niezwykle istotny. Musimy natomiast pamiętać, że to dobrze dobrany materac zapewnia komfortowy, zdrowy i bezpieczny sen. Żadna, nawet najlepsza wersalka, łóżko czy kanapa, nie zastąpi nam komfortowego materaca.

1. Materac idealny: czy taki w ogóle istnieje?

Zanim wybierzemy się do sklepu po materace do spania, warto wiedzieć kilka podstawowych rzeczy. Dzięki temu unikniemy rozczarowań i wybierzemy najlepszy materac.

Przeciętny człowiek śpi około 8 godzin na dobę. W tym czasie organizm się regeneruje, nerwy uspokajają, mięśnie zostają rozluźnione. Dlatego tak istotne jest, by zadbać o komfort snu i zdać sobie sprawę z tego, że wybór materaca nie jest tylko kwestią estetyczną. To inwestycja w zdrowie! Taka, która będzie procentować przez lata. Szeroki wybór materacy, wbrew pozorom, bywa problematyczny. Bo skąd mamy wiedzieć, na jaki egzemplarz postawić?

Przede wszystkim warto sobie uświadomić, że nie istnieje uniwersalna odpowiedź na to pytanie. Materac powinien być przede wszystkim dobrej jakości. Podczas wyboru należy się kierować własnymi preferencjami i potrzebami. A te zależą m.in. od naszej wagi, stanu zdrowia i pozycji, w jakiej śpimy.

(Materiał Partnera)

Osoby szczupłe, które nie mają problemów z kręgosłupem, powinny zakupić miękki lub średni materac. Natomiast w przypadku osób, które ważą nieco więcej, mają nadwagę lub są otyłe, lepiej sprawdzi się materac średni lub twardy.

Osoby, które cierpią na alergię, , powinny zdecydować się na dobry materac, który nie zawiera alergenów i łatwo go utrzymać w czystości.

2. Materac dla dwóch dorosłych osób

Zakup materaca dla jednej osoby to duże wyzwanie. A co, gdy musimy dokonać zakupu dla dwóch osób? Jaki materac wybrać, gdy chcemy zapewnić komfortowy sen dwóm osobom?

Jeśli przeszukujesz sklep internetowy lub stacjonarny w poszukiwaniu materaca dla osoby dorosłej lub pary, pomiń materace bonellowe oraz materace piankowe ze zwyklej pianki T25.

Spanie na tzw. "bonelach" nie sprawdzi się w przypadku par, ponieważ efekt fali będzie odczuwalny przy każdym ruchu. Co więcej, gdy jedna ze śpiących osób jest cięższa od drugiej, materac będzie się zapadał.

(Materiał Partnera)

Materace dla par powinny mieć równą wysokość i szerokość minimum 140 cm. Powinny też tłumić ruchy oraz wyróżniać się elastycznością punktową. W tym przypadku sprawdzą się zatem materace kieszeniowe (materac sprężynowy w ulepszonej wersji), materace z pianki wysokoelastycznej, materace termoelastyczne i lateksowe. Znajdziesz je w ofercie sklepu Materace dla Ciebie.

3. Materac dla dziecka

Gdy wybieramy odpowiedni materac dla malucha, musimy pamiętać, że kości dzieci nadal się rozwijają, ponadto ich ciała potrzebują znacznie większego wsparcia niż ciała dorosłego człowieka. W skrócie mówiąc: jeśli materac jest wygodny dla ciebie, nie oznacza to jeszcze, że będzie też odpowiedni dla twojego dziecka.

Dla najmłodszych dzieci warto wybrać materace z pianki poliuretanowej, ponieważ są one przeznaczone dla kształtującego się kręgosłupa, zapewniają komfort oraz ergonomiczne podparcie. Z kolei materacy sprężynowych lepiej nie stosować u dzieci poniżej szóstego roku życia. Ta opcja sprawdzi się natomiast u starszych dzieci, w wieku szkolnym. Sprężyna kieszeniowa jako wkład wytrzyma nawet podskoki dziecka i sprawdzi się, gdy maluch intensywnie rośnie.

(Materiał Partnera)

4. Materac dla osób z bólem kręgosłupa

Wielu z nas narzeka na bóle kręgosłupa, które skutecznie utrudniają lub wręcz uniemożliwiają zdrowy wypoczynek w czasie snu. Jeśli masz problemy z kręgosłupem i chcesz sobie zapewnić wygodny sen, wybierz materac twardy, ale niezbyt twardy. Sprawdzi się np. pianka lateksowa, pianka HR, czy też pianka termoelastyczna.

(Materiał Partnera)

5. Materac dla seniorów

Wielu seniorów uskarża się na problemy ze snem, które często mają związek z różnymi dolegliwościami zdrowotnymi. Dlatego dla seniora sprężysty, elastyczny, a zarazem twardy materac.

W razie problemu z doborem materaca, warto przemyśleć zakup, jakim jest materac nawierzchniowy z wypełnieniem piankowym. Jego głównym zadaniem jest regulacja twardości materaca, a także zwiększenie komfortu podczas snu na wysłużonym, starym materacu.

Artykuł sponsorowany

Polecane dla Ciebie