Jak dbać o zęby mleczne dziecka?

Artykuł sponsorowany

O zęby dziecka należy dbać od samego początku, ponieważ od poziomu higieny jamy ustnej w pierwszych miesiącach życia zależy prawidłowy rozwój uzębienia i stan zdrowia zębów w kolejnych latach. Kluczowe znaczenie w profilaktyce chorób jamy ustnej ma regularne mycie zębów i ograniczanie udziału produktów bogatych w cukry proste w diecie dziecka.

1. Produkty do higieny jamy ustnej dla najmłodszych

Pasta Aquafresh milk teeth zobacz galerię
Pasta Aquafresh milk teeth

Pasta do zębow, której używają rodzice, nie jest dobrym wyborem dla dziecka w wieku 0-2 lat, ponieważ ma silne właściwości ścieralne i może uszkadzać cieniutkie szkliwo u dziecka. Do mycia pierwszych ząbków należy użyć delikatnej pasty, przeznaczonej dla maluchów, takiej jak fluoryzowana pasta Aquafresh® milk teeth. Pastę należy nakładać w niewielkiej ilości na szczoteczkę z miękkimi włóknami i oczyszczać ząbki dziecka po każdym posiłku.

Jak pokazały badania, wysoki odsetek rodziców (16,8%) do mycia zębów u dzieci do lat dwóch używa tylko wody, a 5,3% myje zęby i dziąsła malucha naparem z ziół. Zdecydowana większość (87,4%) sięga jednak po pastę dla dzieci, która – jak przyznają eksperci – jest najlepszym wyborem.

Kiedy zacząć szczotkowanie dziąseł i zębów? Zdaniem 42% matek dzieci w wieku 0-2 lat, dobrym momentem na podjęcie działań pielęgnacyjnych jest pojawienie się pierwszego zęba u dziecka. Ponad połowa ankietowanych uważa, że szczotkowanie należy zacząć jeszcze przed wyrżnięciem się mleczaka nr 1.

2. Pierwsza wizyta u dentysty – kiedy ją zaplanować?

Pierwsza konsultacja z dentystą powinna odbyć się podczas wyrzynania się zębów mlecznych, czyli między szóstym a dwunastym miesiącem życia dziecka. Wizyta kontrolna w gabinecie stomatologicznym to doskonała okazja do omówienia z lekarzem zasad pielęgnacji jamy ustnej malucha, dlatego nie warto jej odkładać na później.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.