Trwa ładowanie...

Leczenie zębów mlecznych

Avatar placeholder
23.05.2017 15:20
Leczenie zębów mlecznych
Leczenie zębów mlecznych

Gdy u naszego dziecka pojawiają się pierwsze ząbki, zaczynamy o nie dbać i uczymy nasze pociechy codziennego ich mycia. Jednak co zrobić, gdy dziecku zaczną psuć się zęby mleczne? Czy warto je leczyć? Oczywiście zęby mleczne i tak wypadną, lecz próchnica, która się na nich pojawi, zostaje przenoszona na zęby stałe. Zatem jak odpowiednio dbać o mleczne zęby? Kiedy powinniśmy udać się do dentysty? Czy ortodonta może korygować wadę zgryzu na zębach mlecznych?

Pierwsze ząbki są słabe i mało utwardzone, co powoduje podatność na próchnicę. Zaniedbanie leczenia zębów na pewno będzie mściło się w przyszłości. Gdy nasze dziecko straci wcześnie zęby mleczne, jest pewność, że jego szczęka i żuchwa nie będą rozwijały się prawidłowo. Powstanie wtedy wielkie zamieszanie, ponieważ zęby stałe będą miały za mało miejsca, aby urosnąć. Na szczęście, taką wadę można spokojnie skorygować aparatem ortodontycznym lub operacyjnie. Musisz zareagować szybko, ponieważ nawet twarz może ulec deformacji.

spis treści

1. Jak zadbać o mleczaki niemowlęcia?

Uważa się, że rodzice powinni wybrać się do stomatologa, gdy dziecko ma 6-7 miesięcy, czyli gdy pojawią się siekacze. Najczęściej lekarz nie podejmuje wtedy żadnego leczenia, tylko informuje rodziców o stanie ząbków i zasadach pielęgnowania ich. Musisz pamiętać, by wizyty u stomatologa odbywały się regularnie, tak samo jak wizyty u pediatry czy na szczepionkach, czyli co 3-6 miesięcy. Wtedy na pewno nie przegapimy żadnej próchnicy czy wady zgryzu. Będziemy mogli szybciej zareagować, a trzeba pamiętać, że im szybciej wykryte nieprawidłowości, tym szybciej i łatwiej można je wyleczyć.

Zobacz film: "Jak zadbać o prawidłowe relacje z dzieckiem?"
Mleczaki należy czyścić szczoteczką i dbać o odpowiednią dietę dziecka
Mleczaki należy czyścić szczoteczką i dbać o odpowiednią dietę dziecka (123RF)

Gdy dziecko jest karmione piersią, nie trzeba mu czyścić ząbków i dziąseł, ponieważ mleko matki nie posiada substancji, które mogę wywołać próchnicę czy podrażnienie dziąseł. Za to, gdy już wprowadzisz dziecku zupki, owoce bądź soki, konieczna jest higiena zębów. Najlepszym sposobem na pielęgnację ząbków i dziąseł jest zwykły gazik, który nawijamy na palec i maczamy w naparze z rumianku. Następnie po prostu wycieramy dziąsła i ząbki, policzki i język malucha.

2. Pierwsze szczotkowanie zębów

Gdy dziecko ma już 12 miesięcy, potrafi naśladować swoich bliskich. Właśnie wtedy należy wprowadzić szczotkowanie zębów. Początkowo dziecko raczej będzie traktował to jako zabawę, lecz z czasem nauczy się i samo automatycznie będzie myło ząbki. Możesz nałożyć na szczoteczkę pastę, której sama używasz, lecz musisz pamiętać, aby wtedy kontrolować mycie ząbków i o tym, by pasta znajdowała się w minimalnych ilościach na szczoteczce. Pamiętaj, aby nie straszyć dziecka dentystą i bólem! Potraktuj to jako formę zabawy, nie naciskaj na dziecko, ponieważ tym niczego nie zdziałasz. Dziecko nie będzie chciało nawet wziąć szczoteczki w rączki. Staraj się myć ząbki razem z dzieckiem, wtedy będzie to przyjemne i łatwiej będzie o regularną higienę jamy ustnej. Po jakimś czasie dziecko samo będzie do ciebie przychodziło i przypominało o umyciu ząbków.

3. Leczenie mleczaków

Chyba nikt nie lubi chodzić do dentysty. Najczęściej przed wejściem do gabinetu towarzyszy nam strach. Nie oszukujmy się, ale nawet czyszczenie zębów z próchnicy jest bolesne. Aby uchronić dziecko przed stresem i niepotrzebnym bólem, zaleca się lakierowanie lub lakowanie zębów. Ważnym elementem leczenia zębów jest dobry dentysta, który nie odstraszy dziecka, tylko odwróci jego uwagę od całego zabiegu. Często również pierwsza wizyta u stomatologa polega na pokazaniu dziecku wszystkich narzędzi i przekonaniu go, że leczenie wcale nie jest takie straszne. Już przy leczeniu ząbków, dla zachęty, dentysta stosuje kolorowe plomby.

Musisz to wiedzieć

Jak już było wspomniane wyżej, musisz obserwować dziecko i przy najmniejszych oznakach próchnicy udać się do dentysty. Jeśli dziecko uda się do specjalisty zbyt późno, to nawet najlepszy dentysta w mieście nie pomoże. Wtedy jedynym ratunkiem będzie lapisowanie, czyli impregowanie solą srebra. Wtedy zęby robią się czarne i takie zostają dotąd, aż wypadną. Na szczęście nie rozwija się wtedy próchnica.

Oceń jakość naszego artykułu: Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
12345
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze