Trwa ładowanie...

Jak często karmić niemowlę?

 Agnieszka Gotówka
27.06.2019 14:38
Jak często karmić niemowlę?
Jak często karmić niemowlę? (123rf)

W przypadku karmienia piersią najbardziej pożądany jest system karmienia na żądanie. Po pewnym czasie i on się stabilizuje, pozwalając wskazać najczęstsze pory karmienia. W przypadku podawania dziecku mleka modyfikowanego bardzo ważne jest ścisłe przestrzeganie pory posiłku.

spis treści

1. Karmienie piersią

Karmienie na żądanie polega na przystawianiu niemowlęcia do piersi w chwili, gdy jest ono głodne. Taki stan rzeczy maluch najczęściej manifestuje płaczem, szukaniem piersi lub wkładaniem piąstek do buzi. Po pewnym czasie karmienie piersią staje się bardziej regularne i maluszek domaga się mleka mniej więcej o tej samej porze w ciągu doby. Dzięki temu można również dostosować pory karmień do rytmu czuwania i odpoczynku dziecka.

Niemowlę można karmić albo sztucznie albo naturalnie - piersią
Niemowlę można karmić albo sztucznie albo naturalnie - piersią (123RF)

2. Karmienie mlekiem modyfikowanym

Zobacz film: "Przekarmianie dzieci"

Karmienie butelką wymaga większej dyscypliny niż karmienie piersią. Optymalny plan karmienia mlekiem modyfikowanym zakłada:

• karmienie co 2-3 godziny (jedno karmienie to 30-60 ml) w pierwszym tygodniu;

• karmienie co 3 godziny (jedno karmienie to 60-70 ml) w drugim tygodniu;

• karmienie co 4-3 godziny (jedno karmienie to 80-90 ml) w trzecim tygodniu;

• karmienie co 4 godziny (jedno karmienie to 90-110 ml) w czwartym tygodniu;

• 6 karmień na dzień (jedno karmienie to 110-150 ml) do piątego miesiąca.

Mleko mamy i mleko modyfikowane pod mikroskopem. Widać wszystkie różnice
Mleko mamy i mleko modyfikowane pod mikroskopem. Widać wszystkie różnice [5 zdjęć]

Już od dłuższego czasu toczą się dyskusje nad różnicami i podobieństwami miedzy mlekiem matki a mlekiem

zobacz galerię

3. Zasady karmienia mlekiem modyfikowanym

Karmienie mieszanką wymaga dobrania odpowiedniej butelki dla niemowląt. Należy zwracać uwagę na jej smoczek – musi być regularnie wymieniany. Butelkę dla niemowląt należy po każdym karmieniu dokładnie myć w specjalnych preparatach. Porcję mleka należy dokładnie odmierzać. Odpowiednie proporcje mleka modyfikowanego są bardzo ważne, a zwiększenie ilości proszku może wywołać u dziecka problemy ze strony układu pokarmowego.

Musisz to wiedzieć

4. Karmiąc niemowlę, należy robić przerwy na odbicie

Jeśli dziecko wypluwa z buzi smoczek, być może jest on dla maluszka nieodpowiedni. Jeśli dziecko się krztusi, należy wymienić smoczek na model z mniejszym przepływem. Niemal każda mama zastanawia się, czy dziecko wypija odpowiednią ilość mleka, zwłaszcza że karmienie niemowlęcia to podstawa jego prawidłowego rozwoju. Określeniu, czy dziecko prawidłowo przybiera na wadze, służą siatki centylowe. Ale uwaga – są one inne dla dzieci karmionych piersią, a inne dla dzieci karmionych mlekiem modyfikowanym.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.