Indie. 100 dzieci zatruło się posiłkiem, do którego wpadł martwy wąż
W indyjskim mieście Mokama ponad 100 dzieci zachorowało po zjedzeniu obiadu, w którym znaleziono martwego węża. Do zdarzenia doszło w szkolnej stołówce. Narodowa Komisja Praw Człowieka bada sprawę.
W tym artykule:
Kucharz wyjął węża i podał dzieciom obiad
W mieście Mokama, w stanie Bihar we wschodnich Indiach, doszło do dramatycznego incydentu, w którym ponad 100 dzieci zachorowało po zjedzeniu obiadu w szkolnej stołówce. W posiłku odkryto martwego węża, co wywołało natychmiastową reakcję Narodowej Komisji Praw Człowieka (NHRC).
Według NHRC, kucharz usunął martwego gada z jedzenia, ale mimo to kontynuował serwowanie posiłku. Obiad trafił do ok. 500 uczniów, z których ponad 100 zaczęło odczuwać dolegliwości zdrowotne. Zaniepokojeni mieszkańcy Mokamy zorganizowali protest, blokując drogi.
NHRC określiła zdarzenie jako potencjalne naruszenie praw człowieka i zażądała szczegółowego raportu od władz w ciągu dwóch tygodni. Dokument ma zawierać informacje o stanie zdrowia poszkodowanych dzieci oraz okolicznościach incydentu.
Co jedzą dzieci w szkołach? Odpowiedź może zaskoczyć
Problemy z higieną
Program darmowych posiłków szkolnych, znany jako Mid-Day Meal, działa w Indiach od 1925 r. To rządowy program, którego celem jest zapewnienie ciepłego, pożywnego posiłku dzieciom uczęszczającym do szkół publicznych i wspieranych przez państwo.
Program ten ma na celu nie tylko poprawę stanu zdrowia i odżywienia uczniów, ale także zwiększenie frekwencji w szkołach, szczególnie wśród dzieci z ubogich rodzin. Mid-Day Meal jest uważany za jedno z największych na świecie przedsięwzięć tego typu i odgrywa ważną rolę w walce z głodem, niedożywieniem oraz nierównościami społecznymi w systemie edukacji Indii.
Mimo wielu zalet Mid-Day Meal od lat boryka się z problemami higienicznymi, co pokazuje incydent z 2013 r., kiedy to zatrute jedzenie zabiło 23 uczniów.
Obecne wydarzenia w Mokamie ponownie podkreślają potrzebę poprawy standardów higieny w programie Mid-Day Meal. NHRC zaznacza, że takie sytuacje nie tylko zagrażają zdrowiu dzieci, ale także podważają zaufanie do kluczowych programów społecznych w Indiach.
Marta Słupska, dziennikarka Wirtualnej Polski
Źródło: Onet, TVN24