Trwa ładowanie...

Imiona, które wracają do łask. Gwiazdy już je pokochały

 Ewa Rycerz
15.02.2020 10:02
Dawne imiona znowu wracają do łask
Dawne imiona znowu wracają do łask ((123RF)Dawne imiona znowu wracają do łask)

Nad wyborem imienia dla dziecka rodzice zwykle zastanawiają się przez długi czas, często wertując różne poradniki lub strony w internecie, na których można znaleźć opis poszczególnych imion i ich znaczenie. Mimo rosnącej popularności takich imion jak Zuzia, Natalia, Kacper czy Jakub, wielu z nich decyduje się na te, które przez długi czas były zapomniane. Oto, jakie imiona wracają obecnie do łask - również za sprawą polskich gwiazd, które wybrały dla dzieci tradycyjne, staroświeckie imiona.

1. Helena

Tak córkę nazwała Justyna Steczkowska. Helena to imię pochodzenia greckiego, jeszcze kilka lat temu było mało popularne. Obecnie Helena jest na 28. miejscu na liście najpopularniejszych imion dla dziewczynek (dane za 2016 rok).

2. Hanna

Również coraz bardziej popularne, hebrajskie imię, niegdyś niemal zapomniane. Oznacza "wdzięk". Nosi je córeczka Doroty Gardias, popularnej prezenterki TVN. Dziewczynka urodziła się 7 września 2013 roku.

Przeczytaj także:

3. Bronisława

Zobacz film: "Czy warto nadawać dzieciom oryginalne imiona?"

Czyli "ta, która broni sławy". Piękne, staropolskie, nadal mało popularne imię nadał swojej córce Zbigniew Zamachowski. Widocznie aktor docenił słowiański urok imienia.

4. Milena

Mało osób wie, że imię Milena ma pochodzenie słowiańskie i jest żeńskim odpowiednikiem imienia Milan. Popularność tego imienia rośnie z roku na rok. Kto wie, może za pośrednictwem aktora Zbigniewa Suszyńskiego, który właśnie tak nazwał swoją córkę?

5. Lena

Imię, które przed długi czas było w ścisłej czołówce najbardziej popularnych imion dla dziewczynek w Polsce. Znane i lubiane jest również w Skandynawii. Nosi je córka Tomasza Karolaka, który szerszej publiczności znany jest m.in. z roli w serialu "Rodzinka.pl".

Imiona pochodzenia rosyjskiego – czy są w Polsce popularne?
Imiona pochodzenia rosyjskiego – czy są w Polsce popularne? [6 zdjęć]

Imiona wywodzące się z Rosji wcale nie należą do rzadkości. Niektórzy nie mają nawet pojęcia, że nadali

zobacz galerię

6. Dobromiła

Krzesimir Dębski, ceniony polski kompozytor, widocznie lubi imiona staropolskie. Swoje dzieci nazwał: Tolisław, Dobromira, Maria i Radzimir, z czego tylko imię Maria nie ma pochodzenia słowiańskiego.

7. Franciszek

Wzrost popularności imienia Franciszek notuje się mniej więcej od 2013 roku. W Polsce jest to jedno z najczęściej nadawanych imion męskich. Otrzymał je również syn Michała Żebrowskiego. Wydaje się, że aktor jest tradycjonalistą, ponieważ jego drugi syn nazywa się Henryk.

8. Zofia

Imię klasyczne, piękne i uniwersalne. Jak podają statystyki, najpopularniejsze na świecie. W Polsce również znajduje się w ścisłej czołówce najczęściej nadawanych imion żeńskich. Zofia – takie właśnie imię nosi córka Moniki Zamachowskiej.

9. Anna i Jan

Tak właśnie nazwała swoje dzieci Natalia Kukulska. Imię Ania występuje w Polsce od 1229 roku i stale cieszy się dużą popularnością. Natomiast Jan jest imieniem łączonym z chrześcijaństwem. To jedno z najbardziej popularnych imion na świecie. W Polsce od wielu lat w ścisłej czołówce najbardziej popularnych imion dla chłopców.  

Przeczytaj także:

10. Stanisław

Jeszcze kilkanaście lat temu trudno było spotkać małego Stasia na podwórku. Od kilku lat obserwuje się jednak tendencję powrotu do tradycyjnych imion. I słusznie, ponieważ Stanisław to imię piękne, ze słowiańskim rodowodem. Do XV wieku było jednym z najpopularniejszych imion nad Wisłą. Oznacza "stań się sławnym”. Swojego syna nazwała tak wokalistka Ania Dąbrowska.

11. Ksawery

Imię Ksawery pochodzi od nazwy miejscowości, w której na świat przyszedł św. Franciszek Ksawery. Z roku na rok jego popularność w Polsce rośnie. W 2015 roku imię to było w grupie najbardziej popularnych imion w kraju. Swojego syna nazwała tak również Anna Czartoryska-Niemczycka.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.