Trwa ładowanie...

Ile powinno ważyć niemowlę? Na świat przyszła mała gigantka

 Aleksandra Miłosz
06.12.2022 12:02
Tuż po urodzeniu dziewczynka ważyła ponad 6 kg
Tuż po urodzeniu dziewczynka ważyła ponad 6 kg

Ile waży przeciętne dziecko urodzone w terminie? Zazwyczaj jego waga nie przekracza 4 kg. O tym, jak wielkim wysiłkiem jest urodzenie tak dużego dziecka wiedzą tylko kobiety, które to przeżyły. A co, jeśli twoje dziecko miałoby urodzić się z wagą 6 kg? Pomyślisz – niemożliwe! A jednak! W ostatnim tygodniu na świat przyszedł maluszek, który ważył 6,02 kg.

Tak wyjątkowe niemowlę przyszło na świat w szpitalu Rockhampton Hospital. I choć nie jest największym noworodkiem, jaki kiedykolwiek został urodzony, to waga dziewczynki wprawiła w osłupienie cały personel medyczny. Na szczęście lekarze i położne byli przygotowani na przyjście na świat tak dużego dziecka.

(Facebook.com) Ponad 6 kilogramowy noworodek urodził się w Rockhampton Hospital
(Facebook.com) Ponad 6 kilogramowy noworodek urodził się w Rockhampton Hospital

Dla bezpieczeństwa matki i dziecka lekarze postanowili przeprowadzić cesarskie cięcie. Mama małej Maisie Lily nie kryje, że informacja o wadze córeczki była dla niej ogromnym zaskoczeniem. "Byłam zszokowana. Nie mogłam uwierzyć, że waży aż 6 kg" - mówi Makaela Kirkby. Przyznaje też, że ze względu na wielkość dziecka, ostatnie tygodnie ciąży były dla niej dość trudne. Cieszyła się więc, że mała postanowiła już wyjść na świat.

Zobacz film: "Olbrzymi noworodek"

Jak dotąd najcięższy noworodek urodził się w australijskim Peth. Tuż po porodzie waga wskazała aż 18 kilogramów. Jego szokująca masa była wynikiem ogromnej otyłości jego mamy. Kobieta podczas przyjęcia na oddział ważyła 270 kg.

Zobacz także:

W Polsce 95 proc. noworodków przychodzi na świat z wagą pomiędzy 2800 a 3800 g. To właśnie te odchylenia uznaje się za normę. Dzieci powyżej 6 kg rodzą się w naszym kraju bardzo rzadko. Najważniejsze jednak jest to, że nawet jeśli dziecko waży mniej lub więcej od podanej normy, było po prostu zdrowe. Niemniej jednak szczęśliwej rodzinie gratulujemy i życzymy dużo zdrowia dla "malutkiej".

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze