Gronkowiec NIEmile widziany!

Artykuł sponsorowany

Skóra atopowa jest wyjątkowo narażona na nadkażenia. Za wiele z nich odpowiada gronkowiec złocisty. Dlaczego tak się dzieje i jak poprawić odporność skóry?

Skóra funkcjonuje skutecznie tylko wtedy, gdy jest zdrowa, a trudno o taką opinię w przypadku chorego na AZS. Atopowe zapalenie skóry upośledza jej podstawowe funkcje, sprawia, że nie stanowi ona obronnego muru, który powinien chronić organizm przed wnikaniem szkodliwych czynników zewnętrznych.

Zobacz film: "Pomysły na rodzinną aktywność fizyczną"

Skóra atopowa jest zaczerwieniona, wysuszona, szorstka, często się łuszczy. Powodem takiego stanu jest m.in. uszkodzona warstwa rogowa, mniejsza ilość lipidów międzykomórkowych i przeznaskórkowa utrata wody. Będąc tak wrażliwą, w rezultacie skóra atopowa narażona jest na nadkażenia.

1. Złocisty, ale nie na wagę złota

Gronkowiec złocisty (Staphylococcus aureus) to bakteria, która najczęściej nadkaża skórę z AZS. Jak sama nazwa wskazuje, jej komórki tworzą kształt grona, pod mikroskopem mające żółte zabarwienie. To tzw. drobnoustrój oportunistyczny. Co to znaczy? Chodzi o to, że – bytując na zdrowej skórze czy błonach śluzowych zdrowego człowieka – jest całkiem niegroźny. Jednak gdy zasiedli skórę osoby z AZS, zaostrza objawy skórne, powstają miodowo-żołte strupy, a zmiany wysiękowe zaczynają się sączyć. Gronkowiec złocisty przylega do chorej skóry prawie 20 razy silniej niż do skóry nieatopowej, dlatego skóra blisko 100% pacjentów z AZS jest skolonizowana tą bakterią.

2. Skuteczna terapia

Walczyć z gronkowcem złocistym można na kilka sposobów:

  • Rozwój bakterii znacząco potrafi ograniczyć promieniowanie PUVA oraz UVB, czyli fototerapia.
  • U chorych z widocznymi objawami skuteczna może być antybiotykoterapia, ale w przypadku pacjentów bez widocznych infekcji bakteryjnych jest ona rzadko stosowana (ponadto, długotrwała może doprowadzić do wytworzenia się odpornych szczepów gronkowca).
  • Ograniczać rozwój gronkowca złocistego potrafią także metabolity bakterii kwasu mlekowego Lactobacillus, które wykazują działanie przeciwdrobnoustrojowe i ograniczają rozwój gronkowca. Metabolity Lactobacillus sp. to jeden ze składników aktywnych specjalistycznej linii emolientów Latopic®, które nawilżają, natłuszczają, odbudowują uszkodzoną barierę ochronną naskórka i przywracają jej funkcje, a także zmniejszają świąd i przykre uczucie pieczenia. Dla większej skuteczności zalecane jest regularne stosowanie kilku rodzajów emolientów z jednej specjalistycznej linii (np. właśnie Latopic®), obejmującej preparaty przeznaczone do kąpieli całego ciała oraz emulsje i kremy do pielęgnacji skóry.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.