Trwa ładowanie...

Gdańskie czworaczki skończyły 18 lat

Gdy urodziły się 18 lat temu, od razu stały się sensacją nie tylko na skalę Gdańska, ale i całego kraju. Pomorskie czworaczki przyszły na świat w rodzinie Iwony i Andrzeja Szarmachów. Właśnie odebrały dowody osobiste i planują swoje dorosłe życie.

Urodzili się 18 lutego 1998 roku w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku. Pionierskie cesarskie cięcie przeprowadził profesor Jerzy Mielnik, ówczesny dyrektor Instytutu Położnictwa i Chorób Kobiecych, który do dziś bardzo dobrze pamięta tamten dzień i tamte emocje. W końcu niewielu położnikom podczas zawodowej kariery jest dane przywitać na świecie czworaczki.

Przypomnijmy: prawdopodobieństwo zajścia w poczwórną ciążę szacuje się na 1: 614 tysięcy. Szansa, że uda się donosić wszystkie płody i urodzić je w dobrym stanie zdrowia jest jeszcze mniejsza.

Zazdrość o młodsze rodzeństwo
Zazdrość o młodsze rodzeństwo

Dla pierworodnego dziecka pojawienie się nowego członka rodziny często jest trudnym przeżyciem.

zobacz galerię

W przypadku Szarmachów kolejność narodzin była taka: Patryk, Ada, Michał i Klaudia. Jak wspomina ich mama, wszystkie razem ważyły ledwie 8 kg, co daje średnią wagę urodzeniową na dziecko ok. 2 kg (przypomnijmy: przeciętnie noworodek w chwili przyjścia na świat waży ok. 3,5 kg). Mimo niskiej masy, dzieci rozwijały się prawidłowo i praktycznie nigdy nie chorowały. Dzisiaj - jak policzyli 18-latkowie – ważą razem 250 kg.

Pani Iwona podkreśla, że wiadomość o tym, że ich rodzina powiększy się o czworo dzieci naraz była oczywiście sporym zaskoczeniem, ale przyjęli ją z mężem z dużą radością. Choc przyznają też, że wywróciło to ich życie do góry nogami. Żartują w rozmowach, że proroczy okazał się numer domu, w którym kilka lat wcześniej zamieszkali w gdańskiej dzielnicy Osowa – „4”.

Gdańskie czworaczki, mimo łączącej je więzi, chodzą do czterech różnych szkół. Każdy realizuje swoje marzenia i wykorzystuje naturalne zdolności - Adrianna w II LO w Sopocie (w klasie o profilu humanistycznym), Klaudia w XXIV LO w Gdańsku Osowej (w klasie biologiczno-chemicznej), Michał w V LO w Oliwie (profil matematyczno-fizyczno-informatyczny), a Patryk w III LO w Sopocie. W przyszłym roku całą czwórkę czeka matura.

Zarówno rodzicom jak i pełnoletnim już Adzie, Klaudii, Michałowi i Patrykowi gratulujemy i życzymy dużo radości i nieustannego spełniania marzeń.

Zobacz film

Materiał powstał z wykorzystaniem informacji kfp.pl oraz gdansk.pl

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.