Trwa ładowanie...

Fryzjerka wyczuła guzek na głowie klienta. Uratowała mu życie

Avatar placeholder
18.01.2019 11:24
Fryzjerka wyczuła guzek na głowie pacjenta. Uratowała mu życie
Fryzjerka wyczuła guzek na głowie pacjenta. Uratowała mu życie (SWNS: SOUTH NEWS NEWS SERVICE thesun.co.uk)

54-letni Adam Shatford może śmiało powiedzieć, że zawdzięcza życie swojej fryzjerce Erinnie Lindfield. Kobieta podczas czesania zauważyła niepokojący guzek w okolicach jego ucha.

1. Diagnoza u fryzjera

Adam Shatford jest instruktorem nauki jazdy w Northampton. Gdy jeden z jego uczniów odwołał w ostatniej chwili zajęcia, mężczyzna postanowił wykorzystać dodatkowy czas wolny i wybrał się do fryzjera.

Fryzjerka, która zajmowała się włosami Adama, Erinna Lindfield, zauważyła przy uchu mężczyzny niepokojąco wyglądającą narośl. Od razu zapytała Adama, czy ktoś kiedykolwiek badał to znamię, bo nie wygląda ono dobrze. Mężczyzna początkowo chciał zignorować ostrzeżenie fryzjerki, ale w końcu postanowił umówić się z lekarzem. Nie spodziewał się, że wizyta w salonie fryzjerskim uratuje mu życie.

2. Zaawansowana postać czerniaka

Adam trafił do lekarza, który zalecił dodatkowe badania. Kilka dni później okazało się, że guzek Adama jest zaawansowaną postacią czerniaka. Lekarze odkryli na jego czole też kilka mniejszych guzków. Adam przeszedł operację usunięcia czerniaka. Po kilku miesiącach usunięto mu też węzły chłonne. Mężczyzna po wyleczeniu wrócił do salonu fryzjerskiego, żeby podziękować Erinnie za czujność i uratowanie mu życia.

3. Niebezpieczny rak skóry

Zobacz film: "Rak skóry po solarium. Objaw pojawił się na uchu"

Czerniak jest nowotworem wywodzącym się z melanocytów i najczęściej występują na skórze. Może pojawiać się również na błonach śluzowych jamy ustnej i w siatkówce oka. Czynnikiem zwiększającym ryzyko wystąpienia czerniaka jest długotrwała ekspozycja na promienie słoneczne, zwłaszcza w okresie dzieciństwa.

Czerniak najczęściej rozwija się ze znamion barwnikowych, potocznie zwanych pieprzykami. Uważać trzeba szczególnie na znamiona płaskie i bardzo ciemne. Powinny być pod stałą kontrolą dermatologa. Jeśli znamię nagle się powiększyło, ma nieregularny kształt i jest nierównomiernie wybarwione, to znak, że może rozwijać się czerniak. Wcześnie rozpoznany jest w dużej mierze uleczalny.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze