Trwa ładowanie...

Dziewięcioraczki skończyły rok. Rodzice nie mają lekko. "Wszyscy teraz raczkują i powoli zaczynają chodzić"

Rok temu media na całym świecie obiegła informacja o narodzinach dziewięcioraczków. Ich mama 25-letnia Halima o liczbie dzieci dowiedziała się dopiero podczas porodu, ponieważ wszystkie badania wykazywały, że będą to siedmioraczki. Szczęśliwie wszystkie dzieci urodziły się całkowicie zdrowe i właśnie świętują pierwsze urodziny. Co słychać u dziewięcioraczków?

Zobacz film: ""Mój mały głos - wielka sprawa" na Dzień Ziemi"
spis treści

1. Ciąża z dziewięcioraczkami

W 2021 roku Abdelkader Arby i Halima Cissé przyjechali do Maroka z rodzinnego Mali w Afryce Zachodniej, aby otrzymać specjalistyczną opiekę medyczną. Okazało się bowiem, że Halima jest w 25. tygodniu ciąży mnogiej z dziewięciorgiem dzieci.

- W klinice Casablanca Ain Borja widzieliśmy różne rodzaje skomplikowanych sytuacji medycznych, ale muszę powiedzieć, że pierwszy raz mieliśmy do czynienia z dziewięcioraczkami – mówi dr Youssef Alaoui.

Lekarzom udało się przedłużyć ciążę o pięć tygodni, co pozwoliło donosić dzieci do 30. tygodnia, a to dawało im większe szanse na przeżycie. Ciąża mnoga (zwłaszcza tak wielopłodowa) niesie ze sobą ryzyko poronienia, przedwczesnego porodu, stanu przedrzucawkowego i konieczne jest przeprowadzenie cesarskiego cięcia.

Dziewięcioraczki przyszły na świat za pomocą cesarskiego cięcia
Dziewięcioraczki przyszły na świat za pomocą cesarskiego cięcia (Facebook)

Dr Alaoui przyznał jednak, że początkowo lekarze nie mieli pojęcia, że dzieci jest dziewięcioro. Na USG było bowiem widać jedynie siedmioro z nich.

- Możecie więc sobie wyobrazić nasze zaskoczenie, gdy podczas porodu okazało się, że jest ich dziewięć – mówi. - Na szczęście nasze zespoły były gotowe powitać te dzieci na świecie i leczyć je w najlepszych warunkach – dodaje.

2. Wychowanie dziewięcioraczków

Halima przeszła cesarskie cięcie 4 maja 2021 roku. To wtedy na świat przyszło czterech chłopców i pięć dziewczynek: Mohammed, Oumar, Elhadji, Bah, Kadidia, Fatouma, Hawa, Adama i Oumou. Dziewięcioraczki z miejsca trafiły do Księgi Rekordów Guinnessa za "największą liczbę dzieci z jednego porodu". W ten sposób malijska rodzina zdetronizowała Octomamę, która w 2009 roku urodziła ośmioro dzieci.

Od dnia porodu niezwykłego rodzeństwa minął już rok, a dzieci rozwijają się prawidłowo. Dalej są pod opieką kliniki Casablanca Ain Borja i dr. Alaoui. Rodzina świętowała w tym tygodniu pierwsze urodziny rodzeństwa podczas małej uroczystości, w której wziął udział personel kliniki i sąsiedzi.

Rodzice przyznają, że wychowanie takiej liczby małych dzieci nie jest łatwe, ale bardzo satysfakcjonujące. Jak zaznacza ich ojciec Abdelkader Arby, każde z dzieci ma inny charakter.

- Niektóre są ciche, podczas gdy inne robią więcej hałasu i dużo płaczą. Niektórzy chcą być cały czas podnoszeni, inni wolą zabawę na podłodze. Wszyscy teraz raczkują i powoli zaczynają stawać na nogach. Na szczęście ich starsza siostra jest już w stanie nam pomóc i się z nimi bawić – mówi. - Nawet jeśli czasami jest to męczące, kiedy patrzymy na wszystkie dzieci w doskonałym zdrowiu, czujemy ulgę. Zapominamy o wszystkich naszych bolączkach – podsumowuje.

Dziewięcioraczki mają już rok
Dziewięcioraczki mają już rok (Facebook)

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.