Przejdź na WP

Dziewczynce wypadł ząb. Przez sen wciągnęła go do oskrzeli

Rodzicie 9-latki z Turcji zmartwili się, gdy rano zobaczyli, że dziewczynka nie ma jednego zęba. Gdy nie mogli znaleźć go w pobliżu łóżka, postanowili zabrać córkę na badania. Dobrze zrobili, gdyż ząb utknął w jej płucach.

Zobacz film: "Dziecko zadławiło się popularną zabawką. Mama ostrzega"

1. Mleczny ząb w oskrzelach

9-letnia dziewczynka z Turcji miała dużo szczęścia. Jej rodzice, zaniepokojeni stanem uzębienia córki, postanowili zabrać ją do lekarza. W nocy wypadł jej mleczny ząb, ale nie udało się go znaleźć. Rodzice podejrzewali, że ich córka mogła go połknąć.

Ząb utknął w oskrzelach dziewczynki
Ząb utknął w oskrzelach dziewczynki (dailymail.co.uk)

Podczas badań lekarz usłyszał szmer w lewym płucu dziewczynki. Zlecił wykonanie badania rentgenowskiego klatki piersiowej. Okazało się, że w oskrzelach tkwi ząb, który dziewczynka straciła w nocy. Podczas snu ząb przedostał się do jej dróg oddechowych. Wszyscy byli zaskoczeni tym widokiem.

Lekarze, przy pomocy elastycznej rurki, usunęli ciało obce i dziewczynka mogła wrócić do domu.

2. Ciało obce w drogach oddechowych

Ciała obce w drogach oddechowych częściej są diagnozowane u dzieci niż u dorosłych. Przeważnie dostają się do tchawicy lub dalej do oskrzeli. Aspiracja ciała obcego może zagrażać życiu, ponieważ utrudnia przepływ tlenu do płuc.

Zwykle, gdy ciało obce dostanie się do dróg oddechowych pojawiają się objawy takie jak kaszel i ciężki, świszczący oddech. Najczęściej aspiracja ciała obcego dotyczy jedzenia.

W przypadku wypadających zębów, dziecko bardzo często je połyka. W większości przypadków taki ząb przechodzi nienaruszony przez układ pokarmowy i zostaje wydalony. Jeśli dostanie się do dróg oddechowych może prowadzić do zadławienia lub utraty przytomności. Ciało obce, które dłuższy czas znajduje się w drogach oddechowych może spowodować powstanie ropnia lub zapalenia płuc.

Lekarze uczulają rodziców, żeby zwracali większą uwagę na dzieci i mieli świadomość zagrożeń wynikających z aspiracji ciała obcego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Dowiedz się więcej:

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.