Trwa ładowanie...

Dziedziczenie nerwicy

Avatar placeholder
04.06.2019 07:30
Dziedziczenie nerwicy
Dziedziczenie nerwicy (123rf)

Nerwica charakteryzuje się złożonością w zakresie rozwoju. Poprzez bodźce wewnętrzne i zewnętrzne kształtowana jest osobowość człowieka. Nieprawidłowe wzorce prowadzą do konfliktów na tle społecznym. Środowisko także ma na to ogromny wpływ. Rozwój medycyny umożliwił poznanie nerwicy w kontekście mechanizmu jej powstania. Pojawia się jednak pytanie: czy schorzenie to można odziedziczyć?

spis treści
Do rozwoju zaburzeń lękowych może przyczynić się przeżyta w dzieciństwie trauma
Do rozwoju zaburzeń lękowych może przyczynić się przeżyta w dzieciństwie trauma

1. Psychika a progres nerwicowy

Głównym uzewnętrznieniem nerwicy jest niemożność radzenia sobie z trudnościami, jakie stoją na naszej drodze. Na tym tle pojawiają się wewnętrzne konflikty. Mogą one doprowadzić do zaburzeń lękowych. Człowiek traci poczucie wewnętrznej równowagi.

2. Genetyka a nerwica

Zobacz film: "Co należy wiedzieć na temat fizjologii dwulatka?"

Uwarunkowania genetyczne również mają wpływ na kształtowanie się osobowości. Nie jest to jednak czynnik główny. W praktyce oznacza to, że jeśli ktoś z naszej najbliższej rodziny chorował na nerwicę, to nie oznacza, że również i my będziemy mieć z tym problem. Uwarunkowania genetyczne są zatem predyspozycją. Aby nerwica mogła rozwinąć się pod wpływem genów, musi zaistnieć także czynnik społeczny oraz kulturowy. Geny wpływają na takie cechy osobowości jak: skłonność do obsesji, odczuwania lęków, brak komunikatywności.

Jak stymulować rozwój dziecka w pierwszym roku jego życia?
Jak stymulować rozwój dziecka w pierwszym roku jego życia?

Rozwój dziecka można aktywnie wspierać już w pierwszym roku życia za pomocą właściwej diety mamy karmiącej

zobacz galerię

3. Predyspozycje genetyczne

Biologia umożliwia rozwój osobowości. Przykładem jest predyspozycja człowieka do reakcji poprzez uzewnętrznienie lęku. Wszystkie te zależności mogą być wzmocnione przez stres. Nerwica powstaje w konkretnym otoczeniu. Niezmiernie szkodliwym dla psychiki tokiem postępowania jest unikanie wszelkich zagrożeń i odpychanie od siebie niesprzyjających faktów. Trauma czy patologia rodzinna prowadzić mogą do zaburzeń lękowych.

4. Kto jest zagrożony chorobą?

Po pierwsze, zagrożone są osoby, które w dzieciństwie żyły w oparciu o nieprawidłowe wzory, patologie i schematy postępowań. Tłumienie emocji także nie jest właściwym kierunkiem. Tego typu proces prowadzi przede wszystkim do nieumiejętności radzenia sobie ze środowiskiem, w którym się funkcjonuje.

Zobacz także:

5. Bodźce powodujące powstanie nerwicy

Nerwica jest uwarunkowana przez czynniki społeczno-kulturowe, biologiczne oraz psychologiczne. Osobowość człowieka wynika z okoliczności dziedzicznych, a także powstaje w wyniku kontaktu ze środowiskiem społecznym. Indywidualne predyspozycje nie stanowią jednak wyroku.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze