Trwa ładowanie...

Dzieci, które jedzą ryby są bardziej inteligentne

O tym, że ryby są źródłem wielu składników odżywczych wiadomo nie od dziś. Teraz okazuje się dodatkowo, że ich spożywanie sprzyja osiąganiu lepszych wyników w nauce. Szczególnie wśród dzieci wieku szkolnym.

Zobacz film: "Jesz ryby raz w tygodniu? Zapobiegasz poważnej chorobie"

Dowodzą tego naukowcy z Uniwersytetu w Pensylwanii w Stanach Zjednoczonych. Efekt wiążą z faktem, że dzieci jedzące ryby lepiej śpią.

Badania były prowadzone na dzieciach w wieku 9-11 lat. Każde z nich uzupełniało kwestionariusz dotyczący spożywania ryb. Dzieci musiały określić, jak często je jadły w ciągu ostatniego miesiąca, a na koniec rozwiązywały test inteligencji (Skalę Inteligencji Wechslera dla Dzieci). Eksperci zapytali też rodziców o nawyki senne ich pociech.

Okazało się, że dzieci, które jadły ryby co najmnej raz w tygodniu zasypiają szybciej. Co więcej, rzadziej wybudzały się w nocy, a za dnia miały więcej energii. Uzyskiwały też średnio o 4 punkty więcej w teście na inteligencję.

Wszystko to w porównaniu do tych dzieci, które ryb nie jadły zbyt często.

Eksperci twierdzą, że jest to związane z różnicą poziomów kwasów Omega-3. Substancja sprzyja koncentracji uwagi, wspomaga procesy myślenia i rozumowania logicznego. Obecna jest głównie w rybach, ale zawierają ją także zimnotłoczone oleje.

Co jest zdrowsze: łosoś czy pstrąg łososiowy?
Co jest zdrowsze: łosoś czy pstrąg łososiowy? [5 zdjęć]

Choć ryby są bogactwem prozdrowotnych tłuszczów, nie jemy ich często. Z raportu Organizacji Narodów

zobacz galerię

Wyniki badania opublikowane zostały w czasopiśmie "Scientific Reports".

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.