Dwuletnia Hania szuka domu. Potrzebuje tylko jednego. "Wtedy rozkwita"
Trwają poszukiwania rodziny zastępczej dla małej Hani. Dziewczynka jest "wrażliwą, rezolutną i bardzo aktywną dwulatką". Niestety przyszli rodzice zastępczy muszą się liczyć z tym, że Hania zmaga się z zespołem chorobowym. "Pomimo tych trudności dzielnie uczy się pokonywać swoje ograniczenia".
1. Hania szuka rodziny zastępczej. Pilny apel
Warszawskie Centrum Pomocy Rodzinie opublikowało apel w sprawie małej Hani. Jej rodzice dwa lata temu zostali pozbawieni władzy rodzicielskiej. Niestety do tej pory dziewczynka nie znalazła rodziców zastępczych, którzy chcieliby się nią zaopiekować.
"Hania jest wrażliwą, rezolutną i bardzo aktywną dwulatką, która uwielbia spędzać czas na świeżym powietrzu i z odwagą odkrywać tajniki swojego otoczenia" - czytamy na stronie rodzinazastepcza.com.pl.
Dziewczynka jest radosna, lubi się śmiać i przytulać. "Bardzo potrzebuje uwagi dorosłego, takiej jeden na jeden, wtedy rozkwita".
"Hania potrzebuje ciepłej i troskliwej rodziny na zawsze, która zobaczy w niej dziecko z ogromnym potencjałem. Rodziny, która będzie miała gotowość, by kontynuować wdrożone do tej pory działania terapeutyczne, by wspierać ją w dalszym rozwoju" - taką informację podaje rodzinazastepcza.
2. Dziewczynka zmaga się z FAS
"Swoje pierwsze samodzielnie kroki postawiła w 19 miesiącu życia. Pomimo tych trudności dzielnie uczy się pokonywać swoje ograniczenia. Z zapałem rysuje, układa klocki i przygotowuje posiłki dla swoich lalek. Jest bardzo komunikatywna choć mówi niewyraźnie" - taka informacja na temat Hani zawarta jest w apelu.
Przyszli rodzice Hani muszą wiedzieć, że dziewczynka zmaga się z FAS. Fetal Alcohol Syndrome, inaczej płodowy zespół alkoholowy, to zaburzenie rozwojowe, które jest bezpośrednim skutkiem narażenia dziecka w okresie płodowym na szkodliwy wpływ alkoholu. To jedna z najcięższych form zaburzeń ze spektrum FASD (Fetal Alcohol Spectrum Disorders).
FAS charakteryzuje się trzema głównymi grupami objawów:
dysmorfia twarzy - m.in. spłaszczona rynienka nosowo-wargowa (brak wyraźnego wgłębienia nad górną wargą) czy krótkie szpary powiekowe,
zaburzenia wzrostu - m.in. niska masa urodzeniowa czy nieproporcjonalna budowa ciała,
dysfunkcje ośrodkowego układu nerwowego tj. opóźniony rozwój psychoruchowy.
W Europie wskaźnik FAS wynosi średnio 2-7 na 1000 dzieci, a FASD występuje u około 10-20 na 1000 dzieci. Polska należy do krajów o wyższym wskaźniku FASD w porównaniu z innymi krajami europejskimi. Szacuje się, że około 2-3 na 1000 dzieci urodzonych w Polsce ma pełnoobjawowy FAS. Liczba dzieci z zaburzeniami ze spektrum FASD jest znacznie wyższa i wynosi nawet 20 na 1000 urodzeń.
FAS jest zaburzeniem w pełni możliwym do zapobieżenia – wystarczy całkowita abstynencja od alkoholu w czasie ciąży.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl