Trwa ładowanie...

Drożność jajowodów. Czy laparoskopia jest bezpieczna?

 Agnieszka Gotówka
24.05.2023 19:45
Drożność jajowodów. Czy laparoskopia jest bezpieczna?
Drożność jajowodów. Czy laparoskopia jest bezpieczna? (https://stock.adobe.com/)

Drożność jajowodów jest niezwykle ważna, stąd podlega ona ocenia w sytuacji, gdy para nie może zajść w ciążę. Na czym polega badanie drożność jajowodów? Czy zabieg laparoskopowy jest ryzykowny? I czy po HSG łatwiej zajść w ciążę? Przeczytajcie.

spis treści

1. Drożność jajowodów. Dlaczego jest tak istotona?

Drożność jajowodów w kontekście zajścia w ciążę jest niezwykle ważna. To dzięki nim komórka jajowa może dotrzeć do macicy, ale co najistotniejsze w tej kwestii – to w jajowodach dochodzi do zapłodnienia.

2. Niedrożne jajowody – objawy

Niedrożność jajowodów nie boli, nie daje tez żadnych innych objawów. O tym, że dzieje sie coś niepokojącego kobieta najczęściej dowiaduje się wtedy, gdy przez kilka miesięcy, mimo starań, nie zachodzi w ciążę. W takiej sytuacji konieczna jest diagnostyka.

Jednym z podstawowych badań, które ma wskazać przyczynę problemu, jest badanie drożności jajowodów (histerosalpingografia, badanie HSG).

3. Badanie HSG. Na czym polega?

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 3"

Jajowód to przewód o długości ok. 11 cm i szerokości 1 cm. Biegnie od rogu macicy do jajnika. Kiedy światło jednego jajowodu jest zamknięte, wówczas szansę na zajście w ciążę maleją. W sytuacji niedrożności obu jajowodów, poczecie dziecka jest niemożliwe. Nadzieją jest wówczas udrażnianie jajowodów.

A co może spowodować niedrożność jajowodu? Najczęściej odpowiadają za to stany zapalne w obrębie miednicy mniejszej (zgrubienia i zrosty nie pozwalają wówczas dotrzeć plemnikom do komórki jajowej), a także endometrioza, stany zapalne w obrębie jamy brzusznej, poronienia, nowotwory jajowodów.

Metoda laparoskopowa pozwala w większości przypadków poznać przyczyną niedrożnych jajowodów.

Ciąża pozamaciczna. Przyczyny, objawy i leczenie
Ciąża pozamaciczna. Przyczyny, objawy i leczenie

Ciąża pozamaciczna (inaczej ektopowa) to ciąża, która zagnieżdża się poza macicą, najczęściej w jajowodzie.

przeczytaj artykuł

4. Co to jest laparoskopia ginekologiczna?

Histerosalpingografia to zabieg ginekologiczny, który trwa ok. 20 min. Nie daje powikłań. Pozwala nie tylko ocenić drożność jajowodów, ale też sprawdzić budowę pozostałych narządów rodnych. A jak wygląda badanie drożności jajowodów?

Przez kanał szyjki macicy do macicy i jajowodów podaje się środek kontrastowy. Na poszczególnych etapach badania wykonuje się zdjęcia rentgenowskie. To pozwala ocenić poszczególne narządy i wykryć nieprawidłowości.

5. Badanie HSG. Jak się przygotować?

Badanie HSG przeprowadza się na zlecenie lekarza. Wcześniej konieczne jest wykonanie USG przezpochwowego i rozmazu mikrobiologicznego z pochwy.

Histerosalpingografię przeprowadza się w pierwszej fazie cyklu, po zakończeniu miesiączki i przed owulacją. Jeśli kobiety stosuje doustną antykoncepcję, badanie może wykonać w dowolnym dniu po ustąpieniu krwawienia.

Alternatywą dla tradycyjnego badania HSG jest badanie Sono-HSG. Tu również wstrzykuje się kontrast, jednak ocena jajowodów i innych narządów rodnych odbywa się przy pomocy sondy USG.

6. Badanie drożności jajowodów. Czy boli?

To pytanie zadawne jest lekarzom często. Pacjentki, wymieniając się swoim doświadczeniem, oceniają badanie HSG jako nieprzyjemne, niekiedy bolesne. Skarżą się na uczucie rozpierania jajowodów, szczypanie, pieczenie.

Stąd wiele klinik leczenia niepłodności, w których można wykonać to badanie, umożliwia podanie pacjence znieczulenia (również ogólnego).

7. Badanie drożności jajowodów – cena

Udrażnianie jajowodu to jeden ze sposobów leczenia niepłodności. Niekiedy wprowadzenie kontrastu pozwala udrożnic jajowód i w trakcie kolejnych owulacji kobiecie udaje się zajść w ciążę. Badanie przeprowadzane w klinikach leczenia niepłodności jest płatne i kosztuje ok. 500-600 zł.

8. Czy udrażnianie jajowodów jest skuteczne?

Zabieg udrażniania jajowodów w wielu przypadkach umożliwia parze zajście w ciążę. Jest to też bezpieczna metoda diagnostyki i leczenia.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze