Przejdź na WP

Co zrobić, gdy dziecko się oparzy? Oparzenia najczęściej występują u dzieci w wieku od 2 do 4 lat

Tysiące dzieci cierpi przez nieuwagę dorosłych, którzy zostawiają w ich zasięgu gorące napoje lub nie sprawdzają temperatury wody, w której mają zamiar wykąpać malucha. Aż 95 proc. oparzeń występuje u dzieci w wieku od 2 do 4 lat.

Zobacz film: "Pierwsza pomoc - poparzenia"

1. Oparzenia gorącą wodą u dzieci

Statystyki wskazują, że najwięcej poparzonych dzieci (aż 95 proc.) jest w wieku od 2 do 4 lat. Do najczęstszych powodów oparzeń zalicza się przede wszystkim oparzenia wrzątkiem, których przyczyn upatrywać należy w nieuwadze dorosłych, ale także w całkowitym braku krytycyzmu dzieci wobec zagrożenia i ich wyobraźni.

Oparzenie wrzątkiem jest jedną z głównych przyczyn wypadków z udziałem dzieci. Choć świadomość rodziców rośnie i starają się nie zostawiać gorących napojów w zasięgu wzroku dziecka, to jednak nie wszyscy wiedzą, że dziecko do czwartego roku życia może poparzyć się wodą o temperaturze 40–50 stopni Celsjusza.

Maluch może oparzyć się nie tylko herbatą czy zupą. Rodzice powinni uważać i kontrolować wodę, w której będą kąpać dziecko. Niestety, zdarzają się przypadki i takich poparzeń. Na szczęście, w tej sytuacji maluch szybko zaczyna płakać, dzięki czemu można szybko reagować i nie dopuścić do poważnych poparzeń.

2. Oparzenia – jak reagować?

Dzieci narażone są nie tylko na oparzenia gorącymi cieczami, ale także przedmiotami. Żelazko, rozgrzany piekarnik czy płyta grzewcza przyciągają dziecko. Lekarze odnotowali także poparzenia, którego przyczyną był kaloryfer.

Jak uchronić dziecko przed oparzeniami? Przede wszystkim należy mieć oczy dookoła głowy, jednak wszyscy rodzice wiedzą, że nie jest to takie proste.

Kiedy dojdzie do oparzenia, reaguj jak najszybciej. Pierwszym krokiem jest rozebranie dziecka. Jeśli oparzenie jest poważne, przylegająca odzież może pogorszyć stan rany. Oparzenia polej letnią wodą, a jeśli doszło do powstania rany, przykryj ją opatrunkiem, aby nie dopuścić do jej zabrudzenia i wezwij pomoc.

Każde oparzenie wymaga konsultacji z lekarzem.

Dzieci mogą poparzyć się wodą o temperaturze powyżej 40 stopni
Dzieci mogą poparzyć się wodą o temperaturze powyżej 40 stopni (iStock)

Zobacz także: dziecko oparzyło się woda z węża ogrodowego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.