Co to jest bilirubina?

Bilirubina to żółty produkt rozpadu hemu. Hem znajduje się w hemoglobinie - głównym składniku czerwonych krwinek. Bilirubina jest wydalana wraz z żółcią i moczem, a jej podwyższony poziom może wskazywać na niektóre choroby. Bilirubina odpowiada za żółty odcień siniaków oraz moczu, brązowy odcień kału oraz żółte zabarwienie skóry u chorych na żółtaczkę.

Bilirubina a żółtaczka

Bilirubina

Bilirubina to żółty produkt rozpadu hemu. Hem znajduje się w hemoglobinie - głównym składniku czerwonych krwinek. Bilirubina jest wydalana wraz z żółcią...

Gdy poziom bilirubiny jest wysoki, pojawia się tak zwana żółtaczka. Wówczas konieczne są badania, które pozwalają ustalić przyczynę choroby. Nadmiar bilirubiny może bowiem oznaczać jej nadprodukcję (zwykle w wyniku zwiększonej hemolizy) lub niezdolność wątroby do efektywnego usuwania bilirubiny na skutek blokady dróg żółciowych, chorób wątroby lub dziedzicznych problemów z przetwarzaniem bilirubiny. Żółtaczka u noworodków to dość powszechna przypadłość. Pojawia się ona u dzieci pomiędzy pierwszym a trzecim dniem życia. W ciągu pierwszych 24 godzin życia dziecka nawet połowa dzieci urodzonych w terminie oraz jeszcze większy odsetek wcześniaków mogą mieć wysoki poziom bilirubiny. Po narodzinach następuje bowiem rozpad zbędnych czerwonych krwinek, na który nie w pełni dojrzała wątroba dzieci nie jest jeszcze przygotowana. W rezultacie poziom bilirubiny we krwi i innych tkankach wzrasta. Zwykle problem rozwiązuje się samoistnie w ciągu kilku dni. Niekiedy zdarza się jednak, że czerwone krwinki noworodka są niszczone na skutek braku kompatybilności krwi pomiędzy matką a dzieckiem. Jest to tak zwana choroba hemolityczna noworodków.

Polecane wideo:

U starszych dzieci i dorosłych poziom bilirubiny mierzy się w celu diagnozowania i monitorowania chorób wątroby, na przykład marskości i zapalenia wątroby, lub kamieni żółciowych. Badanie bilirubiny zlecane jest zwykle przy podejrzeniu żółtaczki lub zatrucia lekami, a także gdy pacjent w przeszłości spożywał nadmierne ilości alkoholu lub miał kontakt z osobami zakażonymi wirusami zapalenia wątroby. Wskazania do wykonania testu na bilirubinę to: ciemny odcień moczu, nudnościlub wymioty, ból w podbrzuszu lub obrzęk, a także uczucie zmęczenia. Badanie przeprowadza się standardowo u noworodków.

Co oznaczają wyniki badań na poziom bilirubiny?

U noworodków wysoki poziom bilirubiny może prowadzić do uszkodzenia rozwijających się komórek mózgu oraz do upośledzenia umysłowego, trudności z uczeniem, opóźnienia rozwojowego, utraty słuchu lub kłopotów z ruchem oczu. W związku z tym, gdy poziom bilirubiny osiąga wysoki pułap, noworodkom podaje się specjalne leki obniżające stężenie bilirubiny.

U starszych dzieci i dorosłych badanie poziomu bilirubiny pozwala zidentyfikować chorobę lub uszkodzenie wątroby, a także monitorować postęp żółtaczki. Podwyższony poziom całkowitej lub niezwiązanej bilirubiny może oznaczać chorobę hemolityczną, anemię sierpowatą, niedokrwistość złośliwą lub reakcję na transfuzję. Jeśli badanie wykaże wyższy poziom niezwiązanej bilirubiny, istnieje podejrzenie blokady wątroby lub dróg żółciowych, zapalenia wątroby, urazu wątroby, marskości, reakcji na leki lub długotrwałego nadużywania alkoholu. Również dziedziczne zaburzenia, na przykład zespoły: Gilberta, Rotora, Dubin-Johnsona lub Crigler-Najjara, mogą przyczynić się do nieprawidłowego metabolizmu bilirubiny.

Wysoki poziom bilirubiny to powszechny problem wśród noworodków. W większości przypadków nie ma powodu do obaw, jeżeli jednak stężenie bilirubiny jest bardzo wysokie, konieczne jest podjęcie leczenia. W przeciwnym razie istnieje poważne zagrożenie dla zdrowia dziecka.

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Nocne krzyki

Mamarokporoku • ostatni post 2 miesiące temu

4
Artykuły Żółtaczka noworodkowa
Żółtaczka noworodkowa

Bilirubina

Bilirubina

Bilirubina to żółty produkt rozpadu hemu. Hem znajduje się w hemoglobinie - głównym składniku czerwonych krwinek. Bilirubina jest wydalana wraz z żółcią i moczem, a jej podwyższony poziom może wskazywać na niektóre choroby.

Żółtaczka noworodkowa

Żółtaczka noworodków - przypadłość nie tylko wcześniaków

Żółtaczka noworodków - przypadłość nie tylko wcześniaków

Kiedy nowo narodzone niemowlę zaczyna żółknąć zaraz po porodzie, wiele mam odczuwa niepokój. Na szczęście żółtaczka u noworodków to nie choroba, a (...) normalny objaw fizjologiczny, który występuje u około 90 proc. wcześniaków i u 60-70...

Problemy zdrowotne wcześniaka

Żółtaczka wcześniacza

ilości erytrocytów, które zawierają barwnik - bilirubinę. W wyniku pojawienia się pewnej ilości bilirubiny we krwi następuje zabarwienie skóry (...) oraz twardówek oczu na kolor żółty. Podczas ciąży bilirubina przez...

Stany zapalne i pozapalne miednicy mniejszej

Stany zapalne jajowodów

Stany zapalne jajowodów

To, co w potocznym języku określane jest jako zapalenie jajnika, w rzeczywistości prawie zawsze jest zapaleniem jajowodu. Jakie dolegliwości towarzyszą zapaleniu jajowodów?

Patronaty

Macierzyństwo bez lukru - Co powie tata?

Macierzyństwo bez lukru - Co powie tata?

Macierzyństwo bez lukru 3 To już trzecia edycja akcji charytatywnej, z której cały zysk przeznaczony jest na rehabilitację Mikołajka Kamińskiego, chłopczyka chorego na rdzeniowy zanik mięśni typu I.

Rozwój emocjonalny malucha

Emocje małego dziecka

Emocje małego dziecka

Rozmawiajmy z dzieckiem w sposób otwarty i naturalny. Niech dziecko czuje, że to, co robimy, mówimy jest szczere i prawdziwe.

Jak wyglada poród w wodzie?

Poród w wodzie - przebieg

Poród w wodzie - przebieg Odtwórz wideo

W Polsce wiele ośrodków umożliwia urodzenie dziecka w wodzie i z takiego rozwiązania nadal korzysta bardzo wiele kobiet. Zaletą takiej metody wydania dziecka na świat jest fakt, iż maluch płynnie przechodzi z ciepłego środowiska w jamie macicy do bardzo...