Trwa ładowanie...

Co ósma gimnazjalistka prowadzi regularne życie seksualne

Raport Centrum Profilaktyki Społecznej przynosi dane o tym, że co ósma gimnazjalistka regularnie odbywa stosunki seksualne. Życie intymne najwcześniej zaczyna młodzież z większych miast, a średni wiek inicjacji w Polsce to już niespełna 16 lat.

Zobacz film: "Dlaczego dziewczynki mają lepsze oceny w szkole?"

1. Przyczyny wczesnej inicjacji seksualnej

Siedmiu na dziesięciu gimnazjalistów w Polsce ma za sobą swój "pierwszy raz". Nastolatki coraz wcześniej zaczynają współżycie. Niestety, nie mają odpowiedniej wiedzy o bezpiecznym seksie, co wiąże się z wysokim ryzykiem zakażenia różnymi chorobami przenoszonymi drogą płciową.

Z najnowszych badań wynika, że aż 28 proc. młodych Polek podczas pierwszego stosunku nie zabezpiecza się. Podobnie jest w innych krajach.

Właśnie z tego powodu Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaapelowała do lekarzy o wcześniejsze podejmowanie tematu antykoncepcji. Obowiązek przekazania informacji o sposobach zapobiegania ciąży oraz unikania niebezpiecznych chorób powinien - zdaniem ekspertów - przejść z ginekologów na pediatrów.

Ta wiedza może się okazać kluczowa dla młodego pokolenia, ponieważ seksuolodzy przewidują, że średni wiek inicjacji seksualnej jeszcze się obniży. Dlaczego?

Eksperci twierdzą, że to rezultat wpływu internetu na życie młodych osób. Niestety, nastolatki nie wykorzystują tego medium, aby szukać informacji o bezpiecznym seksie, ale raczej po to, by znaleźć przygodnych partnerów.

Dr n. med. Stanisław Dulko
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.