Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Paweł Baljon

Choroby jamy ustnej

Avatar placeholder
23.10.2020 13:36
Choroby jamy ustnej
Choroby jamy ustnej

Choroby jamy ustnej biorą się najczęściej z zaniedbań natury higienicznej, skaleczeń, oparzeń i innych podrażnień, a u osób starszych mogą być wywołane wysuszeniem śluzówki i podrażnieniami wywołanymi niedopasowaną protezą zębową. Zapalenie śluzówki jamy ustnej może być wywołane infekcjami grzybiczymi, bakteryjnymi i wirusowymi. Problemy z kondycją jamy ustnej mogą pojawiać się także wskutek niedoborów witamin z grupy B i witaminy C, a także chorób ogólnoustrojowych.

spis treści

1. Najczęstsze choroby jamy ustnej

Zapalenie dziąseł to dość częsta dolegliwość dotykająca tkanek okołozębowych. Pojawia się wskutek namnażania się bakterii na szyjkach zębowych i dziąsłach. Objawia się obrzękiem dziąseł, zaczerwienieniem, bólem, rzadziej krwawieniem. Jeśli zapalenie dziąseł ma ciężki przebieg, silny ból może nawet utrudniać jedzenie, pojawia się gorączka i ślinotok.

Afty to niegroźne zmiany chorobowe pojawiające się po wewnętrznej stronie policzków, na brzegu języka, na dziąsłach i na wargach. Wyglądają jak czerwone, niewielkie grudki, które po dwóch dniach zmieniają się w owrzodzenia. Mogą mieć nawet kilkanaście milimetrów średnicy i powodować ból.

Zobacz film: "Ciekawe gry i zabawy dla całej rodziny"

Wewnątrz jamy ustnej może dojść także do infekcji. Najczęściej występującą chorobą wirusową jamy ustnej jest opryszczka. Oprócz opryszczki wargowej znana jest także opryszczka dziąseł i jamy ustnej. W przypadku takiej infekcji pojawia się podwyższona temperatura, brak apetytu, zaczerwienienie i obrzęk dziąseł, a także ślinotok. Charakterystycznym objawem są pęcherzyki wypełnione płynem surowiczym, pękające i tworzące nadżerki. W przebiegu opryszczki można zaobserwować na języku szary nalot.

Kolejnym rodzajem infekcji jest infekcja grzybicza jamy ustnej. Chorobę wywołują drożdżaki, w jamie ustnej więc mamy do czynienia z drożdżycą. Zakażenie grzybami w jamie ustnej najczęściej dotyka noworodki – wtedy mówimy o pleśniawkach. Pleśniawki objawiają się białymi, zlewającymi się plamami wewnątrz jamy ustnej, zmniejszonym apetytem. Plamki znikają po przetarciu wnętrza jamy ustnej, ale po krótkim czasie powracają.

2. Profilaktyka chorób jamy ustnej

Działania profilaktyczne chorób jamy ustnej to przede wszystkim nieskazitelna higiena jamy ustnej. Zęby należy czyścić co najmniej dwa razy dziennie, płukać antybakteryjnymi płynami do płukania jamy ustnej, a także czyścić przestrzenie międzyzębowe nicią dentystyczną. Wizyty u dentysty powinny być regularne, tak, aby nie dopuszczać do rozwijania się próchnicy. Trzeba także regularnie oczyszczać zęby z kamienia i osadu. W przypadku korzystania z protezy zębowej, osoba z niej korzystająca powinna utrzymywać ją w czystości. Natomiast w przypadku małych dzieci należy wyparzać i czyścić smoczki. Ważna jest także higiena piersi przy karmieniu dziecka naturalnie.

Równie ważna jak higiena jest zdrowa dieta. Potrzebne witaminy i minerały znajdują się w świeżych warzywach i owocach. Potrzebny jest także nabiał i chude mięso. Dobrze jest oprócz tego unikać cukrów prostych zawartych w słodyczach, tłuszczy i potraw smażonych na tłuszczu. Bardzo szkodliwe, nie tylko dla jamy ustnej, ale i dla całego organizmu, jest palenie papierosów.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze