Trwa ładowanie...

Cena leku wzrośnie 758 razy. “To, na co dzieci po transplantacji skazuje rząd, to powolna eutanazja!”

Iga Grochot przeszła przeszczep serca. Musi przyjmować lek, który wzmocni jej organizm po poważnej operacji. Do kwietnia Valcyte kosztował 3,20 zł, od września jego cena wzrośnie do 2427 zł, czyli 758 razy.

Zobacz film: "Ile kosztują leki po przeszczepie?"
spis treści

1. Przeszczep serca

Lekarze przeprowadzili przeszczep 4 lata temu. Iga jest najmłodszym dzieckiem w Polsce, które przeszło tego typu zabieg (po urodzeniu stwierdzono u niej kardiomiopatię rozstrzeniową, która polega na przeroście lewej komory serca). Dziewczynka jest w trakcie farmakoterapii, która nie tylko ma wzmocnić jej organizm po zabiegu, ale i zapobiec odrzuceniu nowego organu.

6 dziwnych znaków, które świadczą o problemach z sercem
6 dziwnych znaków, które świadczą o problemach z sercem [7 zdjęć]

Około miliona osób w Polsce choruje na niewydolność serca. 60 tysięcy co roku umiera. Dolegliwości sercowe

zobacz galerię

2. Terapia po przeszczepie

Iga przyjmuje leki immunosupresyjne i preparat o nazwie Valcyte. Od września rodzice dziewczynki będą musieli wydawać ok. 3 tys. zł miesięcznie na leczenie córki. To efekt zmian na liście refundacyjnej: pojawiły się na niej odpowiedniki medykamentów antywirusowych, co spowodowało wzrost cen oryginalnych preparatów.

- Jesteśmy załamani — powiedziała Dorota Grochot, mama Igi.

Kobieta nie jest aktywna zawodowo, ponieważ nie może w pełni poświęcić się pracy. Nie jest dyspozycyjna — opieka nad córką zajmuje wiele czasu, wiąże się z niespodziewanymi wizytami w szpitalu.

Kiedy cena leku wzrosła po raz pierwszy (w maju 2017 r.), pani Danuta podjęła próbę interwencji w ministerstwie zdrowia. Wystosowała pismo do ministra Radziwiłła, ale do dziś nie dostała odpowiedzi. Kobieta chciałaby spotkać się z nim osobiście.

Zobacz także:

3. Zamienniki

Ministerstwo zaleca stosowanie zamienników leku, którego cena ponownie wzrośnie. Jednak kobieta nie bierze pod uwagę takiego rozwiązania. Boi się zmian w dotychczasowym leczeniu córki.

- Nasze dzieci nie będą królikami doświadczalnymi — mówi.

Jak przyznaje Barbara Pepke z Fundacji Gwiazda Nadziei, zmiana preparatu w toku terapii jest możliwa, ale wiąże się to z koniecznością pobytu w szpitalu. Nowy preparat musi być wprowadzony pod okiem lekarza. Niesie ze sobą ryzyko zagrożenia zdrowia i życia.

Danuta Grochot i inni rodzice, których dzieci, tak jak Iga, są po przeszczepie, protestowali przeciwko podwyżce ceny leku. Kolejny akt sprzeciwu planują na wrzesień.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.