Trwa ładowanie...

Brutalne nagranie z ośrodka dla młodzieży w Niechanowie. Pastwili się nad kolegą

Na nagraniu, które - według ustaleń lokalnych dziennikarzy - zostało wykonane w ośrodku dla młodzieży w Niechanowie, widać, jak przez pięć minut grupa nastolatków pastwi się nad kolegą. Chłopak jest szarpany, uderzany, poniżany. Sprawą już zajmuje się policja.

spis treści

1. Kolejne nagranie z ośrodka w Niechanowie

Znowu głośno jest o Ośrodku Szkolenia i Wychowania OHP w Niechanowie, do którego trafia m.in. młodzież wymagająca resocjalizacji, zagrożona i niedostosowana społecznie. Na początku roku media informowały o próbie gwałtu w placówce.

Czterech 17-latków miało usiłować wykorzystać seksualnie o cztery lata młodszego chłopca. 13-latek bał się o wszystkim powiedzieć wychowawcom, ale sprawa wyszła na jaw, gdy do sieci trafiło nagranie przedstawiające całą sytuację. Autorem filmiku miał być jeden z agresorów. Jak informuje portal polsatnews.pl, sprawą zajmuje się Prokuratura Okręgowa w Poznaniu.

Jak informuje lokalny portal moje-gniezno.pl, pod koniec lutego w ośrodku miało dość do pobicia. Teraz nagranie, które ma przedstawiać właśnie to zdarzenie, pojawiło się w sieci i zyskuje popularność. Film trwa pięć minut i jest bardzo brutalny.

Pobicie w ośrodku w Niechanowie
Pobicie w ośrodku w Niechanowie (YouTube)

2. Pobicie w ośrodku w Niechanowie

Na nagraniu widzimy, jak większy chłopak wchodzi do pokoju i w obecności innych rzuca się na mniejszego od siebie. Ofiara jest bita po twarzy, uderzana pięścią w brzuch, szarpana i obrzucana wyzwiskami. Wszystkiemu przygląda się grupa nastolatków, która - poza filmowaniem zajścia - zajmuje się dopingowaniem oprawcy. Wychowankowie placówki zachęcają go do kolejnych ciosów i namawiają, aby bił chłopaka mocniej.

Wszystko trwa pięć minut, a zdarzeniu towarzyszą okrzyki i hałas. Przez cały czas trwania nagrania w pokoju nie pojawia się żaden wychowawca.

Zobacz film: "Matka chłopca, który zmarł na grypę, ostrzega innych rodziców"

Jak ustalił dziennikarz portalu moje-gniezno.pl, zarządzający zgłosili pobicie na policję. Jednak funkcjonariusze mieli stawić się w placówce dopiero po jakimś czasie i nie udało się ustalić, czy agresorzy byli pod wpływem alkoholu lub substancji psychoaktywnych.

Poza przekazaniem tej informacji kierowniczka placówki Agnieszka Nowacka miała odmówić komentarza lokalnym dziennikarzom. "Zasłania się brakiem zgody przełożonych na komentowanie sytuacji, które miały miejsce w ośrodku, za który jest odpowiedzialna” - pisze o sytuacji Andrzej Bukowski z portalu moje-gniezno.pl.

3. Co się dzieje w ośrodku w Niechanowie?

Sprawę pobicia bada Prokuratura Rejonowa w Gnieźnie, a - podobnie jak w przypadku próby gwałtu na 13-latku - nagrania wykonywane przez młodzież pomogły w ustaleniu tożsamości sprawców.

W sprawie podejrzenia niedostatecznego nadzoru nad wychowankami w ośrodku interweniowała posłanka Paulina Henning-Kloska (Polska 2050). - Do mojego biura wpłynęły prośby o interwencję, a także informacje wskazujące na błędy i nieprawidłowości w zarządzaniu placówką - alarmuje posłanka cytowana przez “Fakt”. Posłanka zwróciła się do ministra rodziny i polityki społecznej z prośbą o zajęcie się sprawą.

Od połowy stycznia w placówce ma trwać kontrola.

Pobicie w ośrodku w Niechanowie
Pobicie w ośrodku w Niechanowie (YouTube)

"Resort Rodziny i Polityki Społecznej niezwłocznie zwróciło się do Komendy Głównej OHP z prośbą o przedłożenie szczegółowych wyjaśnień w sprawie. W OSiW OHP w Niechanowie aktualnie trwa kontrola zlecona przez komendanta głównego OHP. (...) Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej stale monitoruje sytuację i postęp czynności mających wyjaśnić zaistniałą sytuację" - poinformowało w styczniu biuro prasowe Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, którego oświadczenie cytuje serwis rmf24.pl.

Blanka Rogowska, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.