Trwa ładowanie...

Nowa zabawka niebezpieczna dla młodzieży

Nowa zabawa na podwórkach polskich miast - dzieci strzelają z replik broni Air Soft Gun. Eksperci ostrzegają, że broń niewłaściwie użyta może wyrządzić krzywdę.

Zobacz film: "Karate Kyokushin - techniki walki"

1. Młodzi kupują broń

Przeczytaj koniecznie

Wśród młodych osób zapanowała moda na strzelanie z broni Air Soft Gun. Po placach zabaw biegają dzieci i mierzą do siebie. Między blokami i drzewami prowadzą regularne wojny. Karabiny robią prawdziwą furorę.

  • Ostatnio wśród młodzieży obserwujemy duże zainteresowanie tego typu bronią. Sprzedajemy jej sporo. Oczywiście rodzicom, niepełnoletnim nie można. Popularne są szczególnie te najprostsze i najtańsze modele - twierdzi Marcin Wróblewski ze sklepu militarnego z Lublina.

2. Strzelają z kulek

Repliki karabinów maszynowych, pistoletów czy strzelb do złudzenia przypominają oryginały. Wykonane są z metalu bądź plastiku. Najtańszy i najprostszy model można kupić już za kilkadziesiąt złotych, najdroższe, profesjonalne dla amatorów strzelectwa kosztują ponad 1500 zł.

Broń można kupić w sklepach z militariami i w sieci. Nie jest potrzebne pozwolenie, nie musimy jej rejestrować.

Zabawa polega na strzelaniu plastikowymi albo metalowymi kulkami. Pocisk wylatuje z lufy za pomocą sprężonego powietrza albo gazu. Kulki mają różny rozmiar. Te najmniejsze ważą zaledwie 0,12 gr, najcięższe 0,40 gr. Zasięg takiej broni w zależności od modelu waha się od kilku do ponad 40 m.

3. Uwaga na oczy

Eksperci uważają, że zabawa każdą bronią w miejscach publicznych to nie najlepszy sposób na spędzanie wolnego czasu. Ostrzegają także przed jej niewłaściwym użyciem. Bez zachowania zasad bezpieczeństwa jest niebezpieczna i może doprowadzić do poważnych uszkodzeń, szczególnie gdy używają jej nieletni bez kontroli dorosłego.

  • W przypadku gdy kulka trafi w oko z bliskiej odległości można je nie tylko poważnie uszkodzić, a nawet stracić. Kulka może wrócić także rykoszetem i okaleczyć - tłumaczy Jan Staniszewski z zamojskiego Klubu Strzelectwa Sportowego.

Specjaliści zalecają, by przygotować się do strzelania. Użyć specjalnych atestowanych gogli z certyfikatem.

  • Gogle muszą być odporne na uderzenie kulki. Zabezpieczamy także dolną część twarzy. Powinna być zakryta stalową siatką. Przed zakupem zawsze tłumaczymy rodzicom zasady bezpiecznego użycia broni i prosimy o zabezpieczenie twarzy - tłumaczy Marcin Wróblewski.

4. Najlepsze miejsce to strzelnica

10 zabaw z dziećmi w deszczowe dni
10 zabaw z dziećmi w deszczowe dni [10 zdjęć]

Wolny weekend to czas, który często spędzamy z całą rodziną, oglądając film w telewizji. Często w trakcie

zobacz galerię

Według miłośników broni i strzelectwa najlepszym miejscem by sprawdzić swoich sił jest jest strzelnica, a nie plac zabaw. - Strzelamy do tarczy, w jednym kierunku pod okiem instruktora. Z zachowaniem wszelkich reguł bezpieczeństwa - mówi Jan Staniszewski.

I dodaje: Można też wynająć firmę, która zorganizuje zawody strzeleckie. To popularna ostatnio forma zabawy. Na wyznaczonym, ogrodzonym terenie, a nie wśród drzew, między blokami i bez narażania siebie czy innych na niebezpieczeństwo – dodaje Staniszewski.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.