Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Joanna Wasiluk (Dudziec)

Ból brzucha po lewej stronie – zapalenie błony śluzowej żołądka, zapalenie trzustki, inne przyczyny

Avatar placeholder
30.04.2019 08:39
Ból brzucha po lewej stronie – zapalenie błony śluzowej żołądka, zapalenie trzustki, inne przyczyny
Ból brzucha po lewej stronie – zapalenie błony śluzowej żołądka, zapalenie trzustki, inne przyczyny (123rf)

Ból brzucha po lewej stronie może mieć wiele przyczyn. Diagnoza uzależniona jest między innymi od rodzaju dolegliwości bólowych. Niekiedy ból brzucha po lewej stronie nie oznacza poważnej choroby. U dziecka, silny ból brzucha po lewej stronie może być objawem schorzenia zagrażającego życiu. Dlatego też nigdy nie wolno bagatelizować symptomów bólowych. Co może oznaczać ból po lewej stronie u dziecka?

spis treści

1. Ból brzucha po lewej stronie – zapalenie błony śluzowej żołądka

Ból brzucha po lewej stronie może oznaczać zapalenie błony śluzowej żołądka. Jest to powszechna i całkowicie uleczalna choroba. Nieleczone zapalenie błony śluzowej żołądka może jednak prowadzić do wielu nieprzyjemnych powikłań. Leczenie schorzenia uzależnione jest od rodzaju czynnika, który wywołała chorobowe objawy. Pierwszym symptomem zapalenia błony śluzowej żołądka jest ból brzucha po lewej stronie. Ponadto chorobie mogą towarzyszyć krwawienia w postaci smolistych stolców lub wymioty z domieszką krwi. Specyfika choroby polega na uszkodzeniu wewnętrznej warstwy ściany żołądka.

Ból brzucha po lewej stronie może mieć kilka przyczyn
Ból brzucha po lewej stronie może mieć kilka przyczyn
Zobacz film: "Pomysły na rodzinną aktywność fizyczną"

Do czynników patogennych zaliczymy infekcje związane z zakażeniem bakterią Helicobacterpylori – zakażenie to stanowi przyczynę około 30 procent zachorowań u dzieci. Ryzyko jest większe, jeśli dziecko jest starsze i nie są przestrzegane zasady prawidłowej higieny. Ból brzucha po lewej stronie będący wynikiem zapalenia błony śluzowej żołądka może być wywołany przez czynniki toksyczne (na przykład nadużywanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych) oraz autoimmunologiczne – organizm ludzki zaczyna produkować przeciwciała, które atakują własne komórki. To właśnie te przeciwciała uszkadzają błonę śluzową żołądka.

To też warto wiedzieć

2. Ból brzucha po lewej stronie – zapalenie trzustki

Zapalenie trzustki u dzieci powoduje najczęściej ostry lub przewlekły stan zapalny, którego objawem jest ból brzucha po lewej stronie. Przyczynę mogą stanowić między innymi zakażenia wirusowe, urazy, zaburzenia odpływu soku trzustkowego, zapalenie błony śluzowej dwunastnicy oraz choroba wrzodowa itp.

Silny i nagły ból brzucha po lewej stronie może wskazywać na ostre zapalenie trzustki. Ponadto bólowi towarzyszą nudności, wymioty, wzrost aktywności enzymów trzustkowych w surowicy krwi oraz moczu. W diagnostyce zapalenia trzustki stosuje się następujące badania o charakterze obrazowym: RTG, USG, TK, MRI, ERCP. Ponadto u dzieci cierpiących na przewlekłe zapalenie trzustki trzeba oznaczyć: poziom wapnia i fosforu w surowicy, bilirubinę, fosfatazę alkaliczną, badanie kału na obecność pasożytów, lipidogram oraz chlorki w pocie.

3. Ból brzucha po lewej stronie – inne przyczyny

Pulsujący ból brzucha po lewej stronie może oznaczać tętniaka aorty brzusznej. Takie rozpoznania wymaga szybkiej reakcji. Jeśli dojdzie do pęknięcia tętniaka aorty, wówczas może dojść do wstrząsu krwotocznego. Kurczowy ból brzucha po lewej stronie oznacza także zapalenie uchyłków jelita grubego, które dodatkowo objawia się gorączką, nudnościami, zaparciami i cienkimi stolcami.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze