Trwa ładowanie...
Przejdź na WP

Błonica - przerażająca choroba dzieci

Błonica jest stosunkowo mało znaną infekcją. Większość osób słyszała o niej jedynie w kontekście szczepień, nie do końca wiedząc, na czym choroba właściwie polega i jakie są jej konsekwencje.

Zobacz film: "Dlaczego ludzie rezygnują ze szczepień?"

Błonica powoduje obrzęk i uszkodzenie tkanki gardła, mięśnia sercowego oraz nerwów. Bakteria wydziela truciznę, która zabija komórki mózgowe i uszkadza nerwy w całym ciele. Jak można zarazić się błonicą? Jakie są jej objawy i jak wygląda leczenie tej infekcji?

1. Symptomy błonicy

Błonica to choroba, która dotyka wyłącznie ludzi, dlatego nie sposób zarazić się nią od zwierząt domowych. Jest przenoszona z jednej osoby na drugą poprzez kontakt z wydzieliną z nosa, oczu lub śliną zakażonego.

Wiele wskazuje na to, że zarażenie błonicą następuje, gdy chora osoba gwałtownie kaszle i rozsiewa dookoła bakterie. Infekcja może być przenoszona również wtedy, gdy chory wyciera wydzielinę dłonią i dotyka nią innej osoby. W niektórych przypadkach błonica może powodować infekcje skóry lub oczu.

Wczesne objawy błonicy mogą zostać mylnie odebrane jako ostry ból gardła. U chorego pojawiają się: gorączka, uczucie zmęczenia, nudności, trudności z przełykaniem, ból gardła oraz obrzęk gruczołów. Z czasem stan ulega pogorszeniu.

Wówczas mają miejsce wymioty, dreszcze, wysoka gorączka, obrzęk szyi oraz trudności z oddychaniem. Obrzęk szyi wywołany błonicą stanowi zagrożenie dla życia chorego. Uszkodzona tkanka złuszczająca się w drogach oddechowych może całkowicie zablokować przepływ powietrza do płuc. W rezultacie chory zaczyna się dusić i może nastąpić zgon.

Około 5-10 proc. dzieci dotkniętych błonicą umiera. Nawet przeżycie nie gwarantuje powrotu do zdrowia, osoby po błonicy mają bowiem trwałe uszkodzenia serca i nerwów.

Trucizna wydzielana przez bakterię jest szczególnie groźna dla ludzi – powoduje straty w mózgu i nerwach, co prowadzi do napadów padaczkowych, które ciężko przerwać.

Niezwykle silne skurcze mięśni są spowodowane trucizną produkowaną przez bakterie błonicy. Substancja ta zaburza komunikację pomiędzy nerwami i mięśniami, co uniemożliwa rozluźnienie mięśni przez nerwy. W rezultacie znajdują się one w stałym stanie skurczu.

2. Leczenie błonicy

Jeszcze w latach 20. XX wieku błonica (zwana także dyfterytem) była jedną z głównych przyczyn śmerci u dzieci. W samych Stanach Zjednoczonych chorowało ponad 150 tys. osób rocznie - aż do czasu, gdy wynaleziono ****szczepionkę. Od wprowadzenia szczepionek stała się ona niezwykle rzadka w krajach rozwiniętych.

W mniej rozwiniętych częściach świata, gdzie szczepionki nie są łatwo dostępne, co pewien czas mają miejsce epidemie błonicy. Na szczęście obecnie leczenie tej groźnej infekcji jest nie tylko możliwe, ale i skuteczne.

Najważniejsze jest jednak odpowiednio wczesne podanie antybiotyków i antidotum. Opóźnienie w podaniu preparatów medycznych może doprowadzić do śmierci chorego mimo zastosowania leczenia.

Błonica - przerażająca choroba dzieci
Błonica - przerażająca choroba dzieci (Zdjęcie dziecka / Shutterstock)

Jeśli dziecko zarazi się błonicą musi być hospitalizowane na oddziale intensywnej opieki medycznej przez przynajmniej dwa tygodnie. Chorym podaje się leki dożylnie.

3. 3. Profilaktyka błonicy

Najskuteczniejszym i jedynym sposobem zapobiegania błonicy są szczepienia. W Polsce szczepienie przeciw błonicy jest obowiązkowe i podaje się je niemowlętom w drugim, trzecim i czwartym miesiącu życia. Jest to szczepienie potrójne tzw. Di-Te-Per - przeciwko błonicy, tężcowi i krztuścowi.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza