Błonica - przerażająca choroba dzieci

Błonica jest stosunkowo mało znaną infekcją. Większość osób słyszała o niej jedynie w kontekście szczepień, nie do końca wiedząc, na czym choroba właściwie polega i jakie są jej konsekwencje.

Błonica powoduje obrzęk i uszkodzenie tkanki gardła, mięśnia sercowego oraz nerwów. Bakteria wydziela truciznę, która zabija komórki mózgowe i uszkadza nerwy w całym ciele. Jak można zarazić się błonicą? Jakie są jej objawy i jak wygląda leczenie tej infekcji?

Polecane wideo:

Symptomy błonicy

Błonica to choroba, która dotyka wyłącznie ludzi, dlatego nie sposób zarazić się nią od zwierząt domowych. Jest przenoszona z jednej osoby na drugą poprzez kontakt z wydzieliną z nosa, oczu lub śliną zakażonego.

Wiele wskazuje na to, że zarażenie błonicą następuje, gdy chora osoba gwałtownie kaszle i rozsiewa dookoła bakterie. Infekcja może być przenoszona również wtedy, gdy chory wyciera wydzielinę dłonią i dotyka nią innej osoby. W niektórych przypadkach błonica może powodować infekcje skóry lub oczu.

Wczesne objawy błonicy mogą zostać mylnie odebrane jako ostry ból gardła. U chorego pojawiają się: gorączka, uczucie zmęczenia, nudności, trudności z przełykaniem, ból gardła oraz obrzęk gruczołów. Z czasem stan ulega pogorszeniu.

Wówczas mają miejsce wymioty, dreszcze, wysoka gorączka, obrzęk szyi oraz trudności z oddychaniem. Obrzęk szyi wywołany błonicą stanowi zagrożenie dla życia chorego. Uszkodzona tkanka złuszczająca się w drogach oddechowych może całkowicie zablokować przepływ powietrza do płuc. W rezultacie chory zaczyna się dusić i może nastąpić zgon.

Około 5-10 proc. dzieci dotkniętych błonicą umiera. Nawet przeżycie nie gwarantuje powrotu do zdrowia, osoby po błonicy mają bowiem trwałe uszkodzenia serca i nerwów.

Trucizna wydzielana przez bakterię jest szczególnie groźna dla ludzi – powoduje straty w mózgu i nerwach, co prowadzi do napadów padaczkowych, które ciężko przerwać.

Niezwykle silne skurcze mięśni są spowodowane trucizną produkowaną przez bakterie błonicy. Substancja ta zaburza komunikację pomiędzy nerwami i mięśniami, co uniemożliwa rozluźnienie mięśni przez nerwy. W rezultacie znajdują się one w stałym stanie skurczu.

Leczenie błonicy

Jeszcze w latach 20. XX wieku błonica (zwana także dyfterytem) była jedną z głównych przyczyn śmerci u dzieci. W samych Stanach Zjednoczonych chorowało ponad 150 tys. osób rocznie - aż do czasu, gdy wynaleziono ****szczepionkę. Od wprowadzenia szczepionek stała się ona niezwykle rzadka w krajach rozwiniętych.

W mniej rozwiniętych częściach świata, gdzie szczepionki nie są łatwo dostępne, co pewien czas mają miejsce epidemie błonicy. Na szczęście obecnie leczenie tej groźnej infekcji jest nie tylko możliwe, ale i skuteczne.

Najważniejsze jest jednak odpowiednio wczesne podanie antybiotyków i antidotum. Opóźnienie w podaniu preparatów medycznych może doprowadzić do śmierci chorego mimo zastosowania leczenia.

Jeśli dziecko zarazi się błonicą musi być hospitalizowane na oddziale intensywnej opieki medycznej przez przynajmniej dwa tygodnie. Chorym podaje się leki dożylnie.

3. Profilaktyka błonicy

Najskuteczniejszym i jedynym sposobem zapobiegania błonicy są szczepienia. W Polsce szczepienie przeciw błonicy jest obowiązkowe i podaje się je niemowlętom w drugim, trzecim i czwartym miesiącu życia. Jest to szczepienie potrójne tzw. Di-Te-Per - przeciwko błonicy, tężcowi i krztuścowi.

dyskusje na forum

Artykuły Błonica - przerażająca choroba dzieci
Kalendarz szczepień - dla niemowlaka, dla dziecka

Szczepienie DTP

Szczepionka DTP to skojarzona szczepionka przeciwko trzem groźnym chorobom zakaźnym: błonicy, tężcowi i krztuścowi. Szczepionka Di-Te-Per (...) . Szczepionka DTP Skrót DTP oznacza szczepionkę skojarzoną przeciwko...

Szczepienia dodatkowe

Szczepionka przeciw ospie

Szczepionka przeciw ospie

Ospa wietrzna to choroba, którą przechodzi człowiek najczęściej w wieku dziecięcym. Nie jest to jednak regułą. Chociaż nie jest to bardzo groźna choroba, warto jednak zaszczepić się na nią.

Szczepienia zalecane 3 - 5 lat

Szczepionka IPV

Szczepionka IPV

Szczepionka IPV to inaczej szczepionka przeciwko poliomyelitis, czyli przeciw chorobie Heinego-Medina. Choroba ta to dokładniej wirusowe zapalenie rogów przednich rdzenia kręgowego.

Ospa wietrzna i półpasiec

Leczenie ospy

Leczenie ospy

Jak leczyć ospę? Ospa to choroba trwająca ponad 10 dni. Czy koniecznie trzeba ten czas spędzić w łóżku?

Ospa wietrzna i półpasiec

Co wiesz o ospie?

Co wiesz o ospie?

Dziecko chore na ospę Popularna choroba wieku dziecięcego, jaką jest ospa, wbrew temu, co mogłoby się wydawać, ciągle ma przed nami tajemnice.

Skóra Atopowa

AZS u dzieci

AZS u dzieci

Ta choroba skóry wywoływana jest przez różnego rodzaju alergeny, ale najczęściej są to alergeny pokarmowe.

Ubranka dla dzieci

Obuwie korekcyjne dla maluchów

Obuwie korekcyjne dla maluchów

Podobnie jak dorośli, dzieci doświadczają wielu problemów ze stopami - są to m.in. ból pięt, choroba Haglunda-Severa czy płaskostopie. Choroby stóp są równie przygnębiające dla pociech, jak i dla rodziców.

Grypa

Dziecko chore na grypę

Dziecko chore na grypę

Grypa to choroba zakaźna o ostrym przebiegu. Bywa bagatelizowana ze względu na pewne podobieństwo jej objawów do objawów przeziębienia. Dość łatwo ją jednak odróżnić od zwykłego przeziębienia za pomocą obserwacji objawów i ich nasilenia.