Trwa ładowanie...

Bajki Barbie – dlaczego warto czytać, jakie bajki wybrać

Avatar placeholder
24.04.2019 09:29
Bajki Barbie – dlaczego warto czytać, jakie bajki wybrać
Bajki Barbie – dlaczego warto czytać, jakie bajki wybrać (123rf)

W dzisiejszych czasach rodzicom coraz częściej łatwiej, bo szybciej jest wręczenie dziecku tableta czy smartphona, aby mogło oglądać dla przykładu bajki online. Oczywiście idąc z duchem czasu nie trzeba pozbawiać dziecka całkowitego dostępu do multimediów, ale nie można też zapominać o tradycyjnym czytaniu bajek dla dzieci, ponieważ zarówno bajki, jak i sama czynność czytania ma wiele zalet, które wpływają na rozwój dziecka. Bajki Barbie, bajki o dinozaurach czy klasyczne baśnie to często nie tylko nauka czegoś nowego, ale też sposób na miłe spędzenie czasu rodzica z dzieckiem.

spis treści

1. Bajki Barbie – dlaczego warto wybrać

Dlaczego czytanie dziecku jest tak istotne? Według pedagogów i psychologów czytanie książek powinno być tak naturalne dla dziecka jak zabawa czy bieganie. Dlatego już dwulatek powinien mieć swoją pierwszą biblioteczkę, w której znajdą się przykładowo obrazkowe opowiadania o zwierzętach domowych. Bez względu na to czy chodzi o bajki Barbie czy bajki terapeutyczne książki to trening wyobraźni.

Bajki Barbie to tematyka często wybierana przez dziewczynki w wieku przedszkolnym
Bajki Barbie to tematyka często wybierana przez dziewczynki w wieku przedszkolnym
Zobacz film: "Co należy wiedzieć na temat fizjologii dwulatka?"

Czytanie ma wpływ na właściwie wszystkie przestrzenie rozwoju malucha tzn. na jego emocje, intelekt, a także funkcjonowanie w społeczeństwie. Dodatkowo specjaliści uważają, że dla przykładu bajki Barbie czy klasyczne bajki mogą mieć wpływ na inne jeszcze nieodkryte obszary, ponieważ trzeba pamiętać, że każde dziecko odbiera tekst inaczej. Bajki Barbie czy proste teksty dla trzylatka czy czterolatka to również rozwój mowy, ćwiczenie pamięci.

To też warto wiedzieć

Bez znaczenia czy będą to bajki Barbie czy baśnie braci Grimm to każda bajka pobudza u dziecka jego kreatywność, dziecko może kreować swój własny świat podczas zabawy na podstawie tego, co usłyszało. Czytanie powoduje, że maluch nabiera z czasem zdolności przeżywania dla przykładu rozpoznaje emocje i próbuje je nazywać. Starsze dzieci czytając zaczynają kształtować w sobie umiejętność rozumowania i wyciągania wniosków.

Jak być lepszym rodzicem? Kilka rad
Jak być lepszym rodzicem? Kilka rad [6 zdjęć]

Nikt nie rodzi się rodzicem. Tego trzeba się nauczyć. Dlatego zarówno mama, jak i tata mają prawo do

zobacz galerię

2. Bajki Barbie – jakie bajki wybrać

Dla malucha wybór lektury jest dość łatwy, ponieważ małe dziecko cały czas poznaje świat, dlatego tematyka powinna być różnorodna, wybierając tytuł warto zwrócić uwagę na ilustracje. U starszych dzieci duże znaczenie ma treść, która powinna nieść ze sobą przesłanie. Książki to często przewodniki, w których dziecko potrafi odszukać pozytywne i słuszne postawy, wzorce osobowe. Ważna jest też tematyka, dlatego warto szukać tytułów, które są aktualnie przez dziecko lubiane u dziewczynek to mogą być bajki Barbie u chłopców przykładowo opowieści o samochodach. Bajki powinny mieć treść dopasowaną do możiwości intelektualnych dziecka.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze