Badania, które powinnaś wykonać po porodzie

Świeżo upieczona mama powinna w ciągu sześciu miesięcy po porodzie wykonać kilka podstawowych badań, aby sprawdzić, czy jej organizm wraca do formy, czy nie pojawiły się żadne infekcje. Takie badania mogą uratować życie.

Wizyta u ginekologa

Po porodzie naturalnym kobieta powinna zgłosić się na wizytę kontrolną po zakończeniu połogu, czyli po 6-8 tygodniach, a po cesarskim cięciu – po 4 tygodniach.

Polecane wideo:

Lekarz zbada krocze, przeprowadzi także badanie ginekologiczne, co pozwoli mu sprawdzić, czy pochwa i macica goją się prawidłowo. Może pytać o przebieg porodu i połogu, a także o karmienie piersią, zważy i zbada piersi. Jeśli kobieta rodziła poprzez cesarskie cięcie, obejrzy bliznę i sprawdzi, czy nie ma tzw. bliznowców.

Badania laboratoryjne

8 tygodni po porodzie kobieta powinna przeprowadzić badanie krwi i OB. Krew będzie pobrana ze zgięcia w łokciu. Na pobranie kobieta powinna zgłosić się ranno i na czczo.

Prawidłowe wartości morfologii:

 • HCT (hematokryt): 35-52 proc.;
 • HGB (hemoglobina): 12-17 g/dl;
 • RBC (krwinki czerwone): 4-5,5 mln w mm sześc.;
 • WBC (krwinki białe): 4-9 tys. w mm sześc.;
 • PLT (płytki krwi): 140-400 tys. w mm sześc.

Prawidłowe wartości OB to 6-11 mm (po godzinie).

Prawidłowe wartości:

 • barwa – słomkowa;
 • klarowność – zupełna;
 • odczyn – lekko kwaśny, czyli pH 5-5,5;
 • ciężar właściwy – 1,016-1,022 g/l.

W moczu mogą wystąpić pojedyncze wałeczki szkliste, krwinki białe (nie więcej niż 1-5 w polu widzenia) i czerwone (nie więcej niż 1-3 w polu widzenia), kryształy kwasu moczowego, moczanów i szczawianu wapnia (poniżej 10).

Nie powinno pojawić się: białko, cukier, bilirubina i urobilinogen (ten ostatni najwyżej do 0,1 mg).

Z wynikami badań kobieta powinna zgłosić się do lekarza, aby ten je ocenił. Jeśli okaże się, że wyniki nie są prawidłowe – kobieta ma niski poziom żelaza, pojawiła się anemia lub inne choroby – lekarz zapisze odpowiednie środki farmakologiczne i ustali kolejną wizytę.

Badanie cytologiczne

Po 6 miesiącach od porodu kobieta powinna wykonać badanie cytologiczne. Lekarz pobierze próbkę do analizy z pochwy (a dokładniej z tarczy pochwowej szyjki macicy) za pomocą wacika lub szczoteczki.

Jeśli kobieta zaczęła już miesiączkować, badanie należy wykonać tydzień po zakończeniu okresu. W innym przypadku może to być każdy wybrany dzień. Należy jednak pamiętać, aby kobieta nie współżyła dzień przed wizytą, a 3 dni wcześniej nie używała globulek dopochwowych ani irygacji.

Wizyta u specjalisty

 • Jeśli kobieta cierpiała na cukrzycę ciężarnych, warto aby skorzystała z konsultacji u diabetologa. Zleci on wykonanie testu glukozowego, ponieważ u matek z cukrzycą cieżarnych istnieje wyższe ryzyko wystąpienia cukrzycy insulinozależnej.
 • Tarczyca również mogła przysporzyć kobiecie problemów podczas ciąży. Dlatego zaleca się, aby odwiedziła endokrynologa, który zleci zbadanie poziomu hormonów tarczycy.
 • Gdy kobieta ma wadę wzroku, a na dodatek poród był trudny, wizyta u okulisty jest konieczna. Lekarz zbada narząd wzroku i sprawdzi, czy nie zaszły w nim jakieś zmiany. Poza tym istnieje ryzyko, że wada wzroku uległa pogłębieniu.
 • Hematolog może pomóc, jeśli kobieta cierpiała na anemię w ciąży. Teraz może on zlecić wykonanie badania krwi i oznaczenie poziomu żelaza, a w razie jego niedoborów zaleci suplementację.
 • Podczas wizyty u chirurga naczyniowego kobieta będzie mogła sprawdzić stan swoich żylaków i stopień niewydolności żylnej.

W czasie karmienia piersią czasami warto też skorzystać z pomocy psychologa lub psychiatry. Mogą oni pomóc kobiecie z depresją poporodową lub nawet z oznakami baby bluesa.

Jeśli kobieta czuje się przygnębiona, obciążona nowymi obowiązkami, smutna, nic jej nie cieszy, do tego nie czuje wsparcia ze strony bliskich, to specjaliści mogą pomóc jej poradzić sobie z tymi odczuciami.

Korzystanie z pomocy specjalistów w takiej sytuacji nie powinno być powodem do wstydu. To raczej troska kobiety o siebie, co przekłada się także na dziecko.

Kiedy do lekarza?

Należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem, jeśli:

 • wystąpiła gorączka powyżej 38 stopni i pojawiły się objawy grypopodobne – może to być spowodowane stanem zapalnym piersi;
 • krwawienie z dróg rodnych jest zielonkawe lub mocno czerwone i brzydko pachnie – mogą to być objawy zakażenia;
 • rana po cesarskim cięciu nadal boli, puchnie, swędzi, sączy się z niej ropa;
 • pojawiły się silne bóle brzucha.

Jeśli po porodzie wystąpiło krwawienie lub było przeprowadzone łyżeczkowanie, kobieta powinna odwiedzić ginekologa po 6 tygodniach od porodu, a wcześniej zrobić badania krwi i pokazać je ginekologowi.

Po zatruciu ciążowym – konieczna jest kontrola ciśnienia tętniczego 2 razy dziennie, codzienne sprawdzanie wagi, co tydzień badanie moczu, by sprawdzić obecność białka, a po 6 tygodniach wizyta u ginekologa z wcześniej przeprowadzonymi badaniami krwi.

Jeśli w ciąży kobieta miała infekcję dróg moczowych, przed wizytą kontrolną u ginekologa powinna wykonać posiew moczu i jego badanie ogólne.

 

Małgorzata Kamińska, 7 miesięcy temu

Bibliografia

 • Solnica B., Badania laboratoryjne. Wartości referencyjne, Medycyna Praktyczna, Kraków 2010, ISBN 978-83-7430-267-8
 • Dembińska-Kieć A., Naskalski J.W., Diagnostyka laboratoryjna z elementami biochemii klinicznej, Urban & Partner, Wrocław 2009, ISBN 978-83-7609-137-2
 • Tomaszewski J., Diagnostyka laboratoryjna, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2001, ISBN 83-200-3591-0
 • Bręborowicz G. Ginekologia i położnictwo, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2005, ISBN 83-200-3082-X

Karmienie piersią

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Melisa

Pati518 • ostatni post 3 tygodnie temu

1

Po porodzie

~młoda mama oli • ostatni post 3 tygodnie temu

3
Artykuły Karmienie piersią
Karmienie piersią

Odbijanie powietrza po karmieniu

Żeby karmienie piersią przebiegało prawidłowo potrzebne jest współdziałanie zarówno matki, jak i dziecka. Istotną rolę odgrywa tutaj odruch (...) przez matki jako zanik pokarmu. Jeśli dojdzie do takiego zjawiska...

Karmienie piersią

Prawidłowe karmienie piersią

Prawidłowy rozwój i wzrost niemowlęcia zapewnia mu karmienie piersią do końca 6. miesiąca jego życia. Ten czas jednak jest dość ruchomy (...) i dziecka i matki, i nie należy dostosowywać go do książkowych schematów....

Karmienie piersią

Niemowlę nie chce mleka...

Niemowlę nie chce mleka...

dziecka, kiedy początkowo nie było z tym problemów. Istnieje kilka przyczyn problemów z karmieniem niemowlęcia piersią.

Karmienie piersią

Kryzys laktacyjny - przyczyny kryzysu, objawy

piersi. Zbyt długie przerwy w karmieniu mogą również powodować zmniejszenie się ilości pokarmu. * Do kiedy karmić piersią? * Chusta do karmienia piersią * Prawidłowe...

Karmienie piersią

Karmienie piersią - zalety dla dziecka

Karmienie piersią - zalety dla dziecka

Mleko matki to pełnowartościowy posiłek dla każdego dziecka. Jest pełne wszelkich substancji potrzebnych do prawidłowego rozwoju maleństwa, jest to: białko, tłuszcze, węglowodany, bakterie lactobacillus, witaminy A, D i E, a także mikroelemnty i sole...

Karmienie piersią

Kapturki do karmienia

Kapturki chroniące brodawki sutkowe podczas karmienia piersią są zalecane dla kobiet o płaskich lub wciągniętych brodawkach. Kapturki ułatwiają wcześniakom ssanie piersi oraz zwiększają stopień odżywienia. Nakładki laktacyjne...

Karmienie piersią

Karmienie piersią zagrożeniem dla dziecka?

Karmienie piersią zagrożeniem dla dziecka?

Korzyści z karmienia piersią zna większość matek, które zdecydowały się na tę metodę podawania pokarmu swojemu dziecku. Niemowlę otrzymuje (...) przypadkach podawanie piersi będzie dobre dla malucha. Co może mu grozić? Karmisz...

Karmienie piersią

Grypa a karmienie piersią

Chociaż mamy karmiące piersią własne maluszki dbają o to, by się nie przeziębić ani nie złapać żadnej infekcji czy grypy, niestety czasem ich organizm jest za słaby, by obronić się przed drobnoustrojami. Okres jesienno-zimowy sprzyja...