Trwa ładowanie...

Badacze wskazują nowe czynniki, które mogą przyczynić się do autyzmu dziecka

Dotychczas występowanie autyzmu u dzieci wiązano z występującymi u nich mutacjami genów. Teraz badacze rozwoju tej choroby upatrują w wieku rodziców. Wbrew pozorom jednak, autyzm występuje nie tylko u dzieci, których rodzice w podeszłym wieku zdecydowali się na macierzyństwo. Według najnowszych badań czynnikiem ryzyka autyzmu może być także nastoletni wiek rodziców.

Zobacz film: "Terapia dziecka autystycznego"

spis treści

Terapia autyzmu

Twoje dziecko cierpi na autyzm? Zobacz, jakie są możliwości leczenia dzieci autystycznych.

1. Wiek rodziców a autyzm dziecka

Próbując udowodnić związek między autyzmem a wiekiem rodziców chorego dziecka, naukowcy przebadali 5,7 miliona dzieci z 5 krajów. Były to największe do tej pory badania dotyczące zależności między autyzmem dziecka, a jego rodzicami. Ich wyniki zostały opublikowane w czasopiśmie "Molecular Psychiatry" i pozwalają na jednoznaczne stwierdzenie, że zaawansowany wiek matki i podeszły wiek ojca są głównymi czynnikami rozwoju autyzmu u nowo narodzonego dziecka.

Analiza choroby dziecka i wieku jego rodziców pozwoliła określić, że u dzieci rodziców powyżej 50. roku życia ryzyko choroby było o 66% wyższe niż u dzieci rodziców w wieku 20 lat. Z kolei u dzieci ojców po 40. roku życia ryzyko to było wyższe o 28%. Zaskakujące były również wyniki analizy choroby dzieci rodziców nastoletnich. Wynika z nich, że u dzieci nastolatków, którzy zdecydowali się na rodzicielstwo, ryzyko autyzmu jest wyższe o 18% w porównaniu z rodzicami między 20 a 30 rokiem życia.

Przyczyny autyzmu leżą nie tylko w wieku ojca, ale także matki. Kiedy kobieta decydowała się na macierzyństwo, mając więcej niż 40 lat, ryzyko, że urodzi chore na autyzm dziecko było wyższe o 15%. Nie bez znaczenia jest także różnica w wieku rodziców. Największym ryzykiem autyzmu objęte były dzieci, u których różnica wieku rodziców wynosiła 10 i więcej lat. Najwięcej przypadków autyzmu odnotowywano, gdy ojciec dziecka miał od 35 do 45 lat, a matka była o 10 lat młodsza.

2. Winna nie tylko genetyka

Za autyzm u dzieci nie zawsze odpowiadają mutacje genetyczne. Oprócz wieku rodziców dziecka istotny wpływ ma stan psychiczny ciężarnej i umiejętność odnalezienia się w społeczeństwie ze swoją nastoletnią ciążą lub późnym macierzyństwem
Za autyzm u dzieci nie zawsze odpowiadają mutacje genetyczne. Oprócz wieku rodziców dziecka istotny wpływ ma stan psychiczny ciężarnej i umiejętność odnalezienia się w społeczeństwie ze swoją nastoletnią ciążą lub późnym macierzyństwem

Dlaczego wiek rodziców jest tak znaczący dla rozwoju autyzmu u dziecka? Teorii jest wiele. Jedna z nich mówi o tym, że w jajnikach kobiet i męskim nasieniu dochodzi do mutacji, które są tym poważniejsze, im nasz organizm jest starszy. Inna teza mówi o trudnościach społecznych wynikających z bardzo młodego wieku rodziców. Nastolatkowie, którzy dopiero wchodzą w dorosłe życie nie zawsze potrafią radzić sobie z odpowiedzialnością i życiem w społeczeństwie. Stają się wyobcowani, unikają kontaktów z innymi ludźmi i w tym duchu wychowują swoje dzieci, u których w późniejszym etapie życia stwierdza się autyzm. Warto też pamiętać, że w większej liczbie przypadków nastoletnia ciąża nie jest poddawana kontrolom lekarskim, a w związku z tym ewentualne nieprawidłowości nie są w odpowiednim czasie diagnozowane.

Zanim jednak zostaną określone konkretne zalecenia dla rodziców nastoletnich i tych w starszym wieku, konieczne jest przeprowadzenie dalszych badań, które potwierdzą dotychczasowe wyniki. Warto także pamiętać, że nie zawsze starszy wiek rodzica musi być przyczyną rozwoju chorób u dziecka, chociaż faktem jest, że to dzieci rodziców w podeszłym wieku częściej narażone są nie tylko na rozwój autyzmu, ale także na zespół Downa.

Źródło: www.yahoo.com/parenting

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.