Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Kamila Drozd

Baby shower - czym jest i co podarować przyszłej mamie?

Baby shower to przyjęcie wydane na cześć przyszłej mamy i jej nienarodzonego dziecka
Baby shower to przyjęcie wydane na cześć przyszłej mamy i jej nienarodzonego dziecka (123rf)

Baby shower to impreza przed narodzinami dziecka, które lada dzień ma pojawić się na świecie. Zwyczaj organizowania imprezy dla przyszłej mamy z brzuszkiem przywędrował do Polski z Ameryki. U nas w kraju baby shower jest nadal mało znanym zwyczajem, ale powoli zyskuje coraz większe grono zwolenników. Przyjęcie dla ciężarnej i jej jeszcze nienarodzonego dziecka organizuje się zwykle w ostatnim miesiącu ciąży. Co to jest baby shower? Kto organizuje baby shower i jakie zasady obowiązują w trakcie imprezy? Kiedy robi się baby shower?

spis treści
Przyjęcie na cześć dziecka
Przyjęcie na cześć dziecka

Baby shower to przyjęcie na cześć dziecka, które lada dzień ma pojawić się na świecie. Zwyczaj organizowania

zobacz galerię

1. Co to jest baby shower?

Baby shower - co to jest? Nazwa „baby shower” pochodzi z języka angielskiego (ang. baby – dziecko, shower – prysznic) i w luźnym tłumaczeniu oznacza obsypywanie, zalewanie kobiety w ciąży prezentami dla niej i maluszka.

Zobacz film: "Żelazo w ciąży"

Wyraz „prysznic” odnosi się nie tylko do materialnych podarunków, ale też do okazywania miłości, serdeczności, troski i wsparcia, na które może liczyć kobieta od najbliższego otoczenia – rodziny, przyjaciół, znajomych. W Polsce coraz częściej można także usłyszeć "bociankowe" na określenie tej uroczystości.

Kameralne spotkania wśród przyjaciółek kobiety oczekującej dziecka były już znane od XVIII wieku. Ideę rozpropagowały Amerykanki, które w czasie ciąży jednej z koleżanek potrafią zorganizować nawet kilka baby shower. Baby shower mogą mieć różny charakter – od spotkania przy herbatce, poprzez huczne przyjęcia czy kameralne imprezy.

Baby shower zwykle organizuje najbliższe otoczenie kobiety ciężarnej. Do zaproszonych gości rozsyłane są zaproszenia, a także lista prezentów. Zaprosić można zarówno kobiety, jak i mężczyzn – to zależy od preferencji przyszłej mamy.

Przyjęcie można zorganizować wszędzie – w domu przyszłej mamy, w restauracji, w mieszkaniu organizatorki baby shower, w altanie ogrodowej itp. Wszystko zależy od oczekiwań i zasobności portfela.

Akcesoria dla noworodka
Akcesoria dla noworodka

Akcesoria dla noworodka trzeba wybierać z rozwagą, bo wiele rzeczy może być tak naprawdę przydatnych

przeczytaj artykuł

2. Jak wygląda baby shower?

Podczas baby shower znajomi ciężarnej nie tylko zajadają się smacznymi przekąskami i ciastem. Na baby shower obowiązują różne zwyczaje i rytuały. Centrum całej imprezy to narodziny dziecka, do czego ma nawiązywać oprawa przyjęcia – baloniki, misie, poduszeczki, podkład muzyczny w postaci kołysanek albo piosenek dla dzieci.

W pomieszczeniu, w którym organizuje się baby shower, ma znaleźć się wszystko, co kojarzy się z dzieckiem. Ponadto, zadaniem organizatorki przyjęcia jest przygotowanie quizów, gier, konkursów i wróżb związanych z narodzinami maluszka.

W co można się bawić podczas baby shower?

  • w wymyślanie imion dla małej pociechy;
  • w wypisywanie na karteczkach życzeń dla przyszłej mamy i maluszka;
  • w zgadywanie, kim z zawodu będzie w przyszłości nowo narodzone dziecko;
  • w przebieranie lalki w dziecięce ubranka;
  • w rytualne wykonywanie naszyjnika lub bransoletki, która ma przynieść przyszłej mamie szczęście – każdy z zaproszonych na przyjęcie gości przynosi ze sobą koralik, który posłuży do stworzenia naszyjnika;
  • w oglądanie zdjęć dzieci zaproszonych na przyjęcie mam albo wydruków USG z okresu ciąży;
  • w udzielnie porad przyszłej mamie przez bardziej doświadczone kobiety;
  • w dekorowanie i malowanie brzuszka ciężarnej, z którym reszta gości robi sobie pamiątkowe fotki.

3. Kiedy zorganizować Baby Shower?

Baby shower - kiedy zorganizować to przyjęcie? Najlepszym rozwiązaniem zdaje się być przygotowanie tej imprezy chwilę przed narodzinami maluszka. Zgodnie z przyjętą na Zachodzie tradycją, impreza ta powinna odbyć się w 8. lub 9. miesiącu ciąży i stanowić niespodziankę dla przyszłej mamy.

Z różnych względów warto jednak poinformować główną zainteresowaną o naszych planach, ponieważ może mieć akurat gorsze samopoczucie lub też chciałaby zrobić listę prezentów, które by ją ucieszyły.

4. Kto organizuje baby shower?

Polską wersję baby shower od amerykańskiej odróżnia osoba organizująca to przyjęcie. W Stanach Zjednoczonych zazwyczaj z inicjatywą urządzenia go wychodzi druhna przyszłej mamy lub jej najlepsza przyjaciółka (czasem kuzynka lub siostra), która wynajmuje jakiś lokal lub udostępnia swoje mieszkanie. Koszty dzieli zwykle na wszystkich uczestników przyjęcia.

Baby shower - kto organizuje w Polsce tę imprezę? W naszym kraju zwyczaj ten nie jest jeszcze tak popularny, jak na Zachodzie, dlatego też ciężarna kobieta często musi zasugerować lub delikatnie podpowiedzieć najbliższym, że chciałaby mieć takie przyjęcie. W praktyce często organizuje je sama, dokładając się również finansowo.

Kobiety na forach rodzicielskich często zastanawiają się, czy wypada samej zorganizować takie przyjęcie. Odpowiedź brzmi: tak! Baby shower to okazja do odprężenia dla przyszłej mamy i oderwania się od niepokojących myśli na temat zbliżającego się porodu, mimo iż niektórzy krytykują ideę baby shower, sugerując, że zbytnio ulegamy amerykanizacji.

Każdy może mieć własny pogląd na tę sprawę – imprezę można modyfikować według własnych upodobań.

5. Co kupić na baby shower przyszłej mamie?

Przyjęcie baby shower to okazja, aby wręczyć przyszłej mamie prezent. Co można podarować z okazji tego wydarzenia?

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.