Trwa ładowanie...

Alina odpuściła starania o dziecko. Wtedy doszło do superfetacji i w ciągu tygodnia dwukrotnie zaszła w ciążę

 Kamil S. Sikora
14.06.2022 13:54
Zaszła w ciążę będąc w ciąży
Zaszła w ciążę będąc w ciąży (Facebook)

Chociaż 30-latka od dwóch lat bezskutecznie starała się o drugie dziecko, a lekarze dawali jej tylko pięć proc. szans na posiadanie kolejnego potomstwa, to gdy postanowiła się poddać, stało się coś niezwykłego. Doszło do superfetacji i kobieta zaszła w ciążę dwukrotnie w ciągu tygodnia.

1. Starania o dziecko

Pochodząca ze wschodniego Londynu Alina Luca z Beckton cierpi na niedoczynność tarczycy. Choroba może powodować problemy z zajściem w ciążę i tak właśnie było w przypadku 30-latki. Lekarze uznali, że ma zaledwie pięć proc. szans na urodzenie drugiego dziecka. Alina i jej partner Rick przez dwa lata bezskutecznie próbowali począć nowego potomka, niestety bezskutecznie.

Luca, która była już matką dziewięcioletniej dziewczynki, postanowiła zakończyć starania.

- Zawsze chciałam mieć dużą rodzinę. Nie mogłam zajść w ciążę przez dwa lata i zrezygnowałam – powiedziała w jednym z wywiadów.

Wtedy wydarzyło się coś, czego nikt się nie spodziewał. W ciągu tygodnia Alina zaszła w ciążę dwukrotnie. Jak to możliwe? Doszło do superfetacji.

2. Czym jest superfetacja?

Superfetacja (łac. superfetatio: "super" – dodatkowy i "fetus" – płód) to bardzo rzadkie zjawisko, do którego dochodzi, gdy komórka jajowa zostaje zapłodniona przez plemnik i zagnieżdża się w macicy po raz drugi. Proces ten ma miejsce kilka dni lub tygodni po tym, jak wystąpił po raz pierwszy. Płody rosną w różnym tempie i rodzą się tego samego dnia, ale oficjalnie nie są bliźniętami. Superfetacja została opisana w literaturze medycznej do tej pory tylko kilka razy - w Wielkiej Brytanii, Włoszech i Kanadzie.

- Zaszłam w ciążę, kiedy byłam już w ciąży. Nie sądziłam, że to możliwe. Dowiedzieliśmy się, że dzieci zostały poczęte w odstępie tygodnia, ponieważ na skanie jeden z płodów był mniejszy – skomentowała szczęśliwa Alina.

Kobieta urodziła dwie córeczki, którym dała na imię Millie oraz Ellie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze