Afera na lekcji religii. Duchowny z zarzutami niestosownego zachowania wobec uczniów
Szkoła Podstawowa w Sieroszewicach (woj. wielkopolskie) znalazła się w centrum uwagi po doniesieniach o niepokojących incydentach na lekcjach religii. Jak podał serwis ostrow24.tv, nauczyciel religii, duchowny, miał dopuszczać się wobec uczniów zachowań, które wzbudziły poważny niepokój wśród rodziców.
W tym artykule:
Niestosowne zachowanie księdza
Według anonimowego listu matki jednej z uczennic oraz relacji drugiego świadka, ksiądz miał m.in. szarpać czwartoklasistkę za to, że ten rozmawiał podczas lekcji. Miał również wypowiadać niestosowne komentarze w stosunku do dzieci. Przykładowo, w odpowiedzi na prośby o wyjście do toalety mówił, że "będzie patrzył, jak sikają". Starsi uczniowie relacjonowali również, że na lekcjach pojawiały się tematy seksualne nieadekwatne do wieku i niemające związku z programem nauczania.
Choć sytuacja wywołała poruszenie, wielu rodziców nie zdecydowało się na oficjalne zgłoszenie sprawy, obawiając się ewentualnych konsekwencji. Autorka listu do redakcji ostrow24.tv wyraziła nadzieję, że nagłośnienie sprawy skłoni instytucje do interwencji.
Jak ustalił lokalny portal, duchowny był wcześniej zawieszony przez kuratorium po incydencie przemocy fizycznej wobec ucznia w innej placówce. Obecnie miał obowiązywać go zakaz prowadzenia zajęć w klasach I–III.
Religia w szkołach. Kościół ma na ten temat jedną opinię
Reakcja kuratorium i szkoły
W odpowiedzi na medialne doniesienia, Kuratorium Oświaty w Poznaniu – Delegatura w Kaliszu poinformowało 7 lipca br., że rozpoczęto czynności w ramach nadzoru pedagogicznego. Dyrektor szkoły, Donata Nentwich, została zobowiązana do złożenia wyjaśnień.
W toku postępowania ustalono, że 10 czerwca 2025 roku duchowny rzeczywiście zachował się niewłaściwie wobec jednej z uczennic. W wyniku rozmów z ojcem dziewczynki, 16 czerwca br. ksiądz przeprosił uczennicę publicznie na forum klasy w obecności dyrekcji.
Dyrektor szkoły, powołując się na przepisy ustawy Prawo oświatowe (art. 68 ust. 5), podjęła działania służbowe wobec nauczyciela religii. Sprawa została również zgłoszona do Biskupa Diecezji Kaliskiej oraz do Rzecznika Dyscyplinarnego dla Nauczycieli przy Wojewodzie Wielkopolskim, który zdecyduje o dalszym toku postępowania.
Sprawa wciąż jest w toku i budzi silne emocje zarówno wśród rodziców, jak i lokalnej społeczności. Wiele osób z niepokojem czeka na decyzje instytucji odpowiedzialnych za nadzór nad edukacją i bezpieczeństwem dzieci.
Źródła
- ostrow24.tv