Trwa ładowanie...

6 objawów ciąży, które polubisz

Avatar placeholder
22.07.2016 09:47
6 objawów ciąży, które polubisz
6 objawów ciąży, które polubisz (Zdjęcie kobiety / Shutterstock)

Patrzenie na ciążę poprzez pryzmat porannych mdłości, bólu pleców i spuchniętych nóg z pewnością nie zwiększy radości z macierzyństwa. A przecież jej objawy na tym się nie kończą. Zobacz, jakie pozytywne zmiany w swoim wyglądzie możemy zaobserwować, oczekując na dziecko.

1. Piękniejsze włosy

Za różnego typu zmiany zachodzące w organizmie kobiety spodziewającej się dziecka odpowiadają  przede wszystkim wahania hormonalne, które sprawiają, że już pierwsze dni ciąży znacząco różnią się od pozostałych, nawet jeśli tego nie zauważamy. Jednym z objawów, które bardzo cenią sobie przyszłe matki, jest wyraźna poprawa kondycji włosów. Stają się one grube i nabierają pięknego blasku. Często takiego efektu nie możemy osiągnąć sięgając po najlepsze odżywki. Łatwiej poddają się także zabiegom stylizacyjnym. W przypadku niektórych kobiet mogą one szybciej ulegać przetłuszczeniu – wtedy wystarczy sięgnąć po delikatny szampon, najlepiej ziołowy.

2. Mocne paznokcie

Zmieniający się poziom hormonów oraz wzrost ciśnienia krwi pozytywnie wpływają na paznokcie. Nie tylko stają się bardziej wytrzymałe, ale rosną zdecydowanie szybciej. Dodatkowo sprzyja temu zażywanie witamin prenatalnych zawierających cenne składniki odżywcze. Pamiętajmy, że paznokcie w ciąży nie powinny być zbyt często malowane – lakiery, a przede wszystkim zmywacze, mogą zawierać substancje szkodliwe dla zdrowia dziecka.

3. Większe piersi

Zobacz film: "Żelazo w ciąży"

Jednym z pierwszych objawów ciąży, który z pewnością przypadnie do gustu zarówno kobiecie, jak i jej partnerowi, jest zwiększenie rozmiaru miseczki biustonosza. Często można to zaobserwować, zanim jeszcze zdecydujemy się zrobić test ciążowy. Powiększeniu piersi w ciąży towarzyszy zazwyczaj ból – ciało przygotowuje się w ten sposób do nowej funkcji, czyli karmienia dziecka. Najbardziej wrażliwe stają się brodawki, a pod skórą możemy zauważyć ciemne żyłki. To znak, że za sprawą estrogenu rozszerzyły się naczynia krwionośne – krążenie krwi w tych partiach ciała staje się bardziej intensywne, co pomaga pobudzić do pracy kanały i gruczoły mleczne.

4. Rozświetlona skóra

Ten sam czynnik, czyli wzmożone krążenie, wywołuje pozytywne zmiany w wyglądzie skóry, która nabiera zdrowego, lekko rumianego blasku – możemy zatem odpuścić sobie nakładanie na policzki różu. Wiele kobiet potwierdzi także, że w czasie ciąży zapomniały o nieestetycznych zmianach, takich jak wypryski i trądzik. Skóra twarzy w ciąży staje się jasna i czysta.

5. Lepsze doznania podczas seksu

Chociaż seks w ciąży budzi u przyszłych rodziców wiele obaw, są one całkowicie nieuzasadnione – jeżeli wszystko przebiega bez zastrzeżeń, współżycie w żadnym stopniu nie zagraża dziecku. Ciężarna podczas stosunku może zaś liczyć na znacznie bardziej intensywne doznania.

 

6. Ruchy dziecka

Choć oczywiście nie jest to typowa oznaka ciąży, kobiety bardzo przeżywają „kopniaki” wymierzane przez poruszającego się w brzuchu malucha, które wprawiają je w stan prawdziwej macierzyńskiej euforii. Reaguje także jej ciało – za każdym razem, gdy maluch się poruszy, bicie serca matki przyspiesza.

 

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze